Współzałożyciel Apple otrzyma serbski paszport

Steve Wozniak, legendarny współzałożyciel Apple, stał się obywatelem Serbii, wzbudzając falę dyskusji na styku technologii i polityki. To zaskakujące wydarzenie rzuca nowe światło na relacje między globalnymi liderami technologii a dyplomacją, stawiając pod znakiem zapytania prawdziwe motywy za tym ruchem.

Klaudia Ciesielska
Klaudia Ciesielska - Redaktor prowadzący Brandsit
3 min

W świecie technologii i polityki, nazwisko Steve’a Wozniaka, współzałożyciela Apple, wciąż wywołuje duże emocje. W najnowszym rozdziale jego fascynującej kariery, Wozniak otrzymał serbski paszport – ruch, który wzbudza zarówno podziw, jak i krytykę. Czy jest to krok mający na celu wzmocnienie stosunków międzynarodowych, czy może sprytna sztuczka PR ze strony serbskiego rządu?

Wozniak – ikona technologii, teraz członek serbskiej społeczności

Steve Wozniak, który razem ze zmarłym Steve’em Jobsem założył Apple w 1976 roku, jest postacią niemal mityczną w świecie technologii. Jego przybycie do Serbii, tuż przed wyborami parlamentarnymi i lokalnymi 17 grudnia, jawi się jako potencjalny impuls dla prezydenta Aleksandara Vučicia i jego populistycznej prawicowej partii. Ale czy ten ruch ma głębsze znaczenie?

Dyplomacja czy PR?

Prezydent Serbii, Aleksandar Vučić, określił dostarczenie paszportów Wozniakowi i jego żonie jako “zaszczyt dla Serbii”. Jednakże, ogłoszenie to spotkało się z dezaprobatą ze strony opozycji, która oskarża rząd o wykorzystanie Wozniaka do celów PR. Premier Serbii, Ana Brnabić, stanowczo zaprzeczyła, aby Wozniak był płatnym uczestnikiem kampanii.

Przyczyny i motywacje

Steve Wozniak, będący teraz “Serbem mieszkającym w USA”, podkreślił swoje szczęście z bycia w Serbii, a także zadeklarował chęć promowania kraju. Jego związek z Serbią został zainicjowany przez zaproszenie od byłego serbskiego tenisisty Janko Tipsarevića, wybitnego członka Serbskiej Partii Postępowej Vučicia.

- Advertisement -

Wozniak poza Apple

Opuściwszy Apple w 1985 roku, Wozniak zaangażował się w szereg innych przedsięwzięć, pozostając jednocześnie zagorzałym zwolennikiem firmy i ewangelistą technologii. Jego udział w programie “Taniec z gwiazdami” w 2009 roku i rola sędziego w internetowym programie “Unicorn Hunters” to tylko kilka przykładów jego różnorodnych zainteresowań.

Wnioski i perspektywy

Nadanie serbskiego paszportu Steve’owi Wozniakowi to więcej niż tylko dyplomatyczna grzeczność. To krok, który podkreśla rosnące znaczenie globalnych powiązań i wpływów w dzisiejszym świecie technologii i polityki. Jednakże pozostaje pytanie, czy jest to autentyczny gest docenienia geniuszu technologicznego, czy też strategiczny ruch polityczny mający na celu zyskanie popularności i międzynarodowego uznania dla Serbii.

Ostatecznie, historia ta rzuca światło na fascynującą interakcję między technologią, polityką i kulturą, ukazując jak postaci takie jak Wozniak mogą wpływać na międzynarodową scenę w sposób, który wykracza daleko poza świat technologii.

Udostępnij
- REKLAMA -