Związek Cyfrowa Polska przesłał swoje uwagi do projektu ustawy o systemach sztucznej inteligencji, który był przedmiotem konsultacji społecznych zakończonych w piątek. Eksperci organizacji podkreślają konieczność zachowania równowagi w tworzeniu nowych przepisów, aby uniknąć nadmiernego przeregulowania, które mogłoby hamować rozwój innowacji.
Związek zwraca uwagę, że choć regulacje są ważne, to zbyt restrykcyjne przepisy mogą zniechęcać przedsiębiorstwa do inwestowania w nowe technologie. W opinii organizacji, kluczowe jest wprowadzenie rozwiązań stymulujących, takich jak tzw. „piaskownice” prawne, które umożliwiają testowanie nowych rozwiązań w bezpiecznym, regulowanym środowisku. Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska, wskazuje, że istotne będzie także wsparcie finansowe, jakim ma być Fundusz AI – miliard złotych przeznaczony przez rząd na rozwój sztucznej inteligencji w Polsce.
– To może być koło zamachowe dla polskiej gospodarki, które pobudzi inwestycje w rozwiązania wykorzystujące AI. W ten sposób powinno się napędzać rozwój nowych usług i start-upów. To dobry krok – ocenia Michał Kanownik.
Mimo pozytywnych uwag, organizacja wskazuje również na kontrowersyjne aspekty projektu, takie jak niejasności w zakresie kompetencji organów nadzorczych czy zbyt szerokie uprawnienia kontrolne. Zwraca również uwagę na problem ochrony danych wrażliwych oraz zbyt restrykcyjne sankcje, które mogą zwiększyć ryzyko finansowe dla firm wykorzystujących AI.
„W przypadku prowadzonych przez państwowy organ nadzorczy kontroli niewystarczająca jest ochrona poufności i tajemnicy przedsiębiorstwa (w tym wrażliwych informacji oraz danych)” – piszą eksperci.
Cyfrowa Polska liczy, że dalsze konsultacje pozwolą na doprecyzowanie przepisów, aby projekt ustawy wspierał rozwój technologii, jednocześnie zapewniając odpowiedzialne jej wykorzystanie.