Specjaliści z branży IT pozostają najbardziej poszukiwanymi pracownikami na rynku – tak wynika z raportu Robert Half Technology’s 2023 IT Salary Report i wiele wskazuje na to, że nie zmieni się to w ciągu najbliższych kilku lat. Jacy specjaliści są najbardziej pożądani? To właśnie przebranżowienie w kierunku tych zawodów ma największy sens.
Sytuacja na rynku pracy IT jest dynamiczna – z jednej strony miały miejsce wielkie zwolnienia (amerykańska korporacja Alphabet, właściciel m.in. Google i YouTube zwolniła 12 tys. osób, Microsoft – 10 tys. osób), a jednocześnie wciąż brakuje wysoko wyspecjalizowanych pracowników IT. Jak wynika z raportu Robert Half Technology’s 2023 IT Salary Report firmy robią wszystko, by zatrudnić u siebie wykwalifikowanych w konkretnych dziedzinach specjalistów. Aż 56 proc. ankietowanych stwierdziło, że planuje rekrutacje na nowe stanowiska IT w nadchodzącym roku, a 39 proc. planuje zatrudnić na zwolnione stanowiska.
Z raportu Robert Half Technology’s 2023 IT Salary Report wynika, że wśród najbardziej pożądanych zawodów w branży IT znalazły się:
- Cloud Engineer,
- Database Developer,
- DevOps Engineer,
- Front-end Developer,
- Help desk and desktop support professional,
- Network Administrator,
- Network Security Engineer,
- Software Developer,
- Software Engineer,
- Systems Security
- Manager.
Wyniki tego raportu potwierdzają badania firmy Huntly, która stworzyła platformę dla rekruterów. Opublikowała niedawno ranking najbardziej poszukiwanych stanowisk IT, analizując liczbę ofert pracy w takich serwisach, jak Glassdoor, Indeed, LinkedIn i Dice. Okazało się, że do najbardziej poszukiwanych specjalistów IT należą: Software Engineer, DevOps Engineer, Data Scientist, Cybersecurity Engineer, Product Manager, Cloud Architect, Mobile Application Developer, Network Engineer, Business Analysts I UX/UI Designer.
Przebranżowienie staje się coraz silniejszym trendem, bo odpowiada na potrzeby rynku. Jak wynika z badania Barometr Rynku Pracy 2023, które powstało na zlecenie Gi Group Holding, aż 42% ankietowanych rozważyłoby zmianę obecnej profesji. Wśród osób, które obawiają się o swoje zatrudnienie lub planują zmianę pracy w najbliższej przyszłości, odsetek ten jest jeszcze wyższy i przekracza 71%.