Ad image

10 najbardziej pożądanych zawodów w IT

Natalia Zębacka - Redaktor Brandsit 3 Min Read

Specjaliści z branży IT pozostają najbardziej poszukiwanymi pracownikami na rynku – tak wynika z raportu Robert Half Technology’s 2023 IT Salary Report i wiele wskazuje na to, że nie zmieni się to w ciągu najbliższych kilku lat. Jacy  specjaliści są najbardziej pożądani? To właśnie przebranżowienie w kierunku tych zawodów ma największy sens.

Sytuacja na rynku pracy IT jest dynamiczna – z jednej strony miały miejsce wielkie zwolnienia (amerykańska korporacja Alphabet, właściciel m.in. Google i YouTube zwolniła 12 tys. osób, Microsoft – 10 tys. osób), a jednocześnie wciąż brakuje wysoko wyspecjalizowanych pracowników IT. Jak wynika z raportu Robert Half Technology’s 2023 IT Salary Report firmy robią wszystko, by zatrudnić u siebie wykwalifikowanych w konkretnych dziedzinach specjalistów. Aż 56 proc. ankietowanych stwierdziło, że planuje rekrutacje na nowe stanowiska IT w nadchodzącym roku, a 39 proc. planuje zatrudnić na zwolnione stanowiska.

“Specjaliści z branży IT to pożądani pracownicy na rynku pracy. Zwłaszcza ci wysoko wykwalifikowani, bo posiadają doświadczenie i umiejętności, które sprawdzają się w tak szybko zmieniającym się środowisku technologicznym.”

mówi Maciej Hawrus, Product & Business Manager w Altkom Akademii, który realizuje certyfikowane szkolenia z oferty PeopleCert

Z raportu Robert Half Technology’s 2023 IT Salary Report wynika, że wśród najbardziej pożądanych zawodów w branży IT znalazły się:

 • Cloud Engineer,
 • Database Developer,
 • DevOps Engineer,
 • Front-end Developer,
 • Help desk and desktop support professional,
 • Network Administrator,
 • Network Security Engineer,
 • Software Developer,
 • Software Engineer,
 • Systems Security
 • Manager.

Wyniki tego raportu potwierdzają badania firmy Huntly, która stworzyła platformę dla rekruterów. Opublikowała niedawno ranking najbardziej poszukiwanych stanowisk IT, analizując liczbę ofert pracy w takich serwisach, jak Glassdoor, Indeed, LinkedIn i Dice. Okazało się, że do najbardziej poszukiwanych specjalistów IT należą: Software Engineer, DevOps Engineer, Data Scientist, Cybersecurity Engineer, Product Manager, Cloud Architect, Mobile Application Developer, Network Engineer, Business Analysts I UX/UI Designer.

“Z naszego doświadczenia wynika, że te zawody można zdobyć przebranżawiając się, np. przy pomocy certyfikowanych szkoleń. Tylko w ostatnim czasie obserwujemy rosnące zainteresowanie szkoleniami, chociażby z zakresu DevOps, które jest skierowane do specjalistów IT odpowiedzialnych za zarządzanie, utrzymanie, rozwój oprogramowania, kontrolę jakości i testowanie.”

mówi Maciej Hawrus, Product & Business Manager w Altkom Akademii, który realizuje certyfikowane szkolenia z oferty PeopleCert

Przebranżowienie staje się coraz silniejszym trendem, bo odpowiada na potrzeby rynku. Jak wynika z badania Barometr Rynku Pracy 2023, które powstało na zlecenie Gi Group Holding, aż 42% ankietowanych rozważyłoby zmianę obecnej profesji. Wśród osób, które obawiają się o swoje zatrudnienie lub planują zmianę pracy w najbliższej przyszłości, odsetek ten jest jeszcze wyższy i przekracza 71%.

SOURCES:Altkom Akademia