Ad image

2,3 miliarda ataków – mrożące dane dają do myślenia o bezpieczeństwie bankowości elektronicznej

Natalia Zębacka - Redaktor Brandsit 3 min

W dobie cyfryzacji i rosnącego znaczenia e-commerce, bankowość elektroniczna stała się nieodzownym narzędziem zarówno dla klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Nowoczesne technologie umożliwiają wykonywanie wielu operacji finansowych bezpośrednio ze smartfona – od zlecania przelewów, poprzez zakładanie lokat, aż po zamawianie kart kredytowych. Ale jakie mechanizmy gwarantują bezpieczeństwo tych procesów?

Dyrektor Zarządzający i współzałożyciel Codete Global, Grzegorz Śmiałek, mówi, że skuteczna weryfikacja tożsamości cyfrowej oraz przeciwdziałanie wyłudzeniom finansowym są kluczowe dla dalszego rozwoju nowoczesnej bankowości.Nowoczesna bankowość internetowa i cyfryzacja zmieniły sposób, w jaki działają przedsiębiorstwa. Pojawiły się nowe gałęzie gospodarki, takie jak np. e-commerce, dzięki czemu również konsumenci zyskali dostęp do szerokiej gamy produktów i usług. Dlatego kwestie dotyczące cyberbezpieczeństwa, jak choćby skuteczna weryfikacja tożsamości cyfrowej, są kluczowe dla dalszego rozwoju. Również przeciwdziałanie próbom wyłudzeń finansowych, na poziomie technologii, stanowi istotny element infrastruktury zabezpieczającej procesy w nowoczesnej bankowości”wyjaśnia Śmiałek.

Zgodnie z raportem “Cyber Threat Report Q1 2022”, tylko w pierwszym kwartale 2022 roku w samej Europie doszło do 2.3 miliarda ataków na użytkowników indywidualnych. Takie liczby potwierdzają, że jednym z najważniejszych wyzwań dla sektora fintech jest ochrona przedsiębiorców i klientów indywidualnych przed cyberzagrożeniami.

Bezpieczeństwo cyfrowe opiera się przede wszystkim na weryfikacji tożsamości, zabezpieczeniu danych wrażliwych, ciągłym nadzorze nad procesami oraz edukacji użytkowników. “Technologia daje możliwość tworzenia narzędzi do cyfrowego potwierdzenia naszej tożsamości czy dodatkowej autoryzacji. Jako Codete byliśmy zaangażowani w tworzenie m.in. platformy internetowej do wykrywania oszustw finansowych, co również pozwala znacznie zwiększyć bezpieczeństwo osobom indywidualnym czy firmom” – dodaje Śmiałek.

Rozwój aplikacji bankowych idzie w parze z oczekiwaniami klientów. Nie tylko możliwość dostępu do własnych zasobów finansowych z poziomu smartfona jest dla nich oczywistością, ale przede wszystkim oczekują bezpieczeństwa przed cyberprzestępczością. To oznacza dla sektora fintech konieczność optymalizacji płatności mobilnych, tworzenia intuicyjnych aplikacji do zarządzania finansami, a przede wszystkim zapewnienia bezpieczeństwa tych procesów.

Podsumowując, bankowość elektroniczna ułatwia zarządzanie finansami, ale wymaga także ciągłego rozwijania i ulepszania systemów bezpieczeństwa, aby chronić klientów przed rosnącą liczbą cyberzagrożeń. Kluczowym aspektem jest edukacja użytkowników i promowanie bezpiecznych praktyk online. Tylko wtedy możliwe jest pełne wykorzystanie potencjału, jaki niesie ze sobą nowoczesna technologia, bez narażania na ryzyko swoich finansów i danych osobowych.

SOURCES:Codete