- Reklama -

5 faktów, które powinieneś znać przed ubezpieczeniem samochodu

Zobacz

- Reklama -

Wielu kierowców zakup ubezpieczenia traktuje po macoszemu. Skoro posiadanie OC samochodowego jest obowiązkowe i narzucane przez prawo, a tym samym ma podobny zakres we wszystkich TU, niejednokrotnie jest wybierane bez większego zastanowienia. Często wybór pada na pierwszą z brzegu ofertę. Tymczasem każdy kierowca powinien mieć chociażby podstawową wiedzę z zakresu ubezpieczania pojazdu.

Zanim wybierzesz swoją polisę OC, poznaj 5 faktów o ubezpieczeniach samochodu, które koniecznie musisz znać. Dowiesz się między innymi, jak obniżyć cenę najtańszego OC.

To samo OC może mieć różną cenę u różnych ubezpieczycieli

Nie ma się co oszukiwać. Na Twoją decyzję o zakupie tego, a nie innego ubezpieczenia OC na pewno wpłynie jego cena. Mimo, że ubezpieczyciele nie mają tu zbyt dużego pola do popisu w kwestii zakresu, to ceny polisy OC zwykle różnią się od siebie w zależności od tego, jaki ubezpieczyciel je proponuje.

Często niemałe różnice w wysokości składki wynikają z Twoich zniżek, które każde TU nalicza we właściwy dla siebie sposób, a także z promocji, które akurat obowiązują na zakup ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują wraz z OC bezpłatne wydanie Zielonej Karty, BLS czy dodatkowo AC mini. Te atrakcyjne dla kierowców dodatki mogą podnieść nieco cenę polisy. Zobacz najtańsze OC na PUOA – internetowa porównywarka składek ubezpieczeniowych pobiera aktualne dane od kilkunastu TU, aby przedstawić Ci listę ofert z cenami.

Ubezpieczyciele też prowadzą akcje promocyjne

Promocje nie są zarezerwowane wyłącznie dla branży modowej czy spożywczej. Zdarzają się również w dziedzinie ubezpieczeń, co wymusza na towarzystwach ubezpieczeniowych wciąż rosnąca konkurencja. Takie zniżki, jak chociażby za zakup polisy online, ubezpieczenie więcej niż jednego auta, zakup OC w pakiecie lub zawarcie w tym samym TU kilku rodzajów polis, mogą znacznie obniżyć składkę ubezpieczeniową.

Warto zatem rozejrzeć się za zakładami ubezpieczeniowymi, w których możesz liczyć na korzystną dla siebie zniżkę. TU prowadzące w danym momencie akcje promocyjne znajdziesz w rankingu OC. Na co dokładnie zwrócić uwagę, korzystając z takiego udogodnienia, dowiesz się z artykułu na http://porownywarka-ubezpieczen-oc-ac.pl/ranking-oc/.

Ubezpieczenie OC nie działa w każdej sytuacji

Ubezpieczenia komunikacyjne, które wykupisz będą zapewniały Ci ochronę w określonych sytuacjach na drodze. Zakup OC to pomoc finansowa, gdy to Ty jesteś sprawcą. AC pomoże w przypadku kradzieży lub uszkodzenia auta. A assistance, w zależności od wybranego zakresu polisy, wesprze w awaryjnej sytuacji.

Musisz jednak wiedzieć, że istnieją takie sytuacje, w których ubezpieczyciel może odmówić Ci wypłaty odszkodowania i udzielenia Ci pomocy. Najogólniej mówiąc, dzieje się tak wtedy, gdy dojdzie do rażącego zaniedbania z Twojej strony, wynikiem czego będzie niepożądane zdarzenie.

Wykaz takich sytuacji jasno określa dział dotyczący wyłączeń odpowiedzialności, który znajdziesz w OWU. Poza tym TU nie wypłaci Ci rekompensaty, jeśli sam zajmiesz się organizacją naprawy i nie zawiadomisz o zdarzeniu swojego agenta. Możesz wówczas zapomnieć o odzyskaniu pieniędzy z polisy.

Polisa z drugiej ręki nie przedłuża się automatycznie

Mało kogo stać na samochód prosto z salonu. Wielu kierowców decyduje się więc na zakup auta z drugiej ręki. W takim przypadku wraz z pojazdem otrzymasz także OC, które poprzedni właściciel zakupił przed sprzedażą. Nie musisz z niego korzystać, od razu z niej rezygnując lub składając wypowiedzenie w innym, dowolnym momencie. Jeśli jednak zdecydujesz się przy nim pozostać, pamiętaj, że po upływie terminu określonego w umowie, ubezpieczenie przestanie działać.

To jedna z nielicznych sytuacji, w których OC nie zostaje przedłużone automatycznie w momencie, gdy nie złożysz wypowiedzenia. Niezwykle istotne jest wówczas pilnowanie terminów, bo brak aktualnego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej czy zwyczajne opóźnienie w zakupie nowej polisy na pewno nie przejdą bez echa.

Za brak OC otrzymasz karę

Niektórzy kierowcy doświadczyli bowiem na własnej skórze, że opóźnienia w ubezpieczeniu pojazdu czy wręcz uchylanie się od zakupu polisy OC niesie za sobą ryzyko większych strat finansowych niż konieczność wykupienia określonej ochrony pojazdu. UFG prowadzi bowiem ewidencję kierowców, i pojazdów, z której jasno wynika, kiedy mija termin ważności wykupionej polisy i jak długo trwa przerwa między kolejnymi ubezpieczeniami OC na samochód.

To te dane upoważniają do nałożenia kar na kierowców, którzy nie wykupili OC. Wysokość kar zależy od najniższej krajowej, która w 2019 roku wyniesie 2250 zł. W związku z tym posiadaczom samochodów osobowych, którzy nie mają ważnego OC lub mieli przerwę między jedną a drugą polisą, grożą kary w wysokości:

  • 900 zł za brak OC od 1 do 3 dni,

  • 2250 zł za zwłokę w zakupie OC, która trwa od 4 do 14 dni,

  • 4500 zł za brak ubezpieczenia OC przez okres dłuższy niż 14 dni.

- Reklama -

Polecamy

- Reklama -