5 pytań do Konrada Weiske, Wiceprezesa SoDA – Rynek pracy w IT zmieni się, gdy w branży pojawi się więcej pieniędzy

Klaudia Ciesielska
Klaudia Ciesielska - Redaktor prowadzący Brandsit
4 min

W czasach dynamicznych zmian, sektor IT nieustannie ewoluuje, a rynek pracy w tej branży dostosowuje się do nowych wyzwań. Jednak jakie konkretnie zmiany mają miejsce? Czy złoty okres branży IT naprawdę dobiegł końca? W jaki sposób sztuczna inteligencja wpływa na rynek pracy w branży? Jakie czynniki mogą wpłynąć na poprawę lub pogorszenie sytuacji na rynku? W temacie pracy w IT zadaliśmy 5 pytań Konradowi Weiske, Wiceprezesowi SoDA.

1. Jaka jest obecna sytuacja na rynku pracy w branży IT? Czy to koniec złotego okresu?

W trakcie pandemii wiele firm inwestowało w transformację cyfrową w efekcie czego powstał bardzo duży popyt na usługi IT, który zaowocował wspomnianym „złotym okresem” na rynku pracy – specjaliści mogli przebierać w ofertach, a pracodawcy mocno konkurowali o pracownika oferując duże podwyżki czy kolejne benefity.

Globalne spowolnienie gospodarcze odcisnęło swoje piętno na inwestycjach w digitalizację przedsiębiorstw – te zostały przyhamowywane, a liczba zleconych projektów zmalała.  To z kolei negatywnie przekłada się na tempo zatrudniania czy zmiany poziomu wynagrodzeń. Po okresie dużych wzrostów w latach 2020-2022 pojawił się re-balance, który moim zdaniem potrwa do momentu, gdy na rynku IT ponownie pojawi się więcej pieniędzy.

- Advertisement -

2. Czy obecnie firmy IT są skłonne do rekrutacji i szkolenia mniej doświadczonych pracowników, czy skupiają się na poszukiwaniu specjalistów?

W warunkach niższego niż w latach ubiegłych popytu na usługi IT poszukiwani są pracownicy o kompetencjach umożliwiających szybkie i efektywne kosztowo realizowanie projektów, np. specjalistów od chmur publicznych. Ponadto, w warunkach zaostrzonej konkurencji o klienta, firmy starają się realizować projekty ograniczając koszty, co utrudnia szkolenie mniej doświadczonych pracowników. Te czynniki sprawiają, że firmy IT mogą mniej chętnie poszukiwać kandydatów z niedużym doświadczeniem.

3. Jak rola sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego wpływa na rynek pracy w branży IT?

Sztuczna inteligencja jak dotąd nie wpływa istotnie na rynek pracy w branży. Wbrew powszechnym opiniom SI nie zastępuje programistów i nie zabiera im miejsc pracy, a jedynie pozytywnie wpływa na produktywność pracy i tempo realizowanych projektów. Sztuczna inteligencja umożliwia programistom redukować liczbę czasochłonnych aktywności.

4. Jakie są prognozy na przyszłość w kontekście sytuacji na rynku pracy w branży IT?

Sytuacja na rynku pracy zapewne zmieni się, gdy transformacja cyfrowa ponownie przyspieszy. Pytanie: kiedy może to nastąpić? W mojej opinii stanie się to najwcześniej w 2024 roku, ale trudno szacować, czy zaowocuje to powrotem do warunków z jakimi mieliśmy do czynienia w pandemii.

5. Jakie czynniki mogą mieć wpływ na poprawę lub pogorszenie sytuacji na rynku?

Głównymi czynnikami będą dalszy spadek lub wzrost popytu na nasze usługi, co jest uzależnione od tego, jak szybko odbije się globalna gospodarka. Nie jest bowiem tajemnicą, że usługi IT w naszym kraju są w większość eksportowane poza Polskę. Sytuacja na rynku może się poprawić również w wyniku zaadaptowania się klientów do nowych realiów, np. znajdą oni oszczędności w innych obszarach i zwiększą wydatki na transformację cyfrową.

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -