Domki narzędziowe a prawo budowlane – sprawdź, co warto wiedzieć

Newsroom BrandsIT
Newsroom BrandsIT - NewsRoom Brandsit
4 min

Własna działka to spełnienie marzeń wielu osób, które dotychczas wynajmowały mieszkanie. Powierzchnię można przeznaczyć nie tylko na budowę domu – w łatwy sposób można przystosować ją do potrzeb domowników i przygotować piękny ogród. Wcześniej jednak dobrze jest się zastanowić, gdzie będą składowane wszystkie narzędzie pomagające zadbać o działkę. Dobrze jeśli będzie to suche miejsce, do którego nie dociera wilgoć, a wszystkie narzędzia czy przybory będzie można trzymać pod kluczem. W takich sytuacjach idealnym rozwiązaniem jest domek narzędziowy, który rozwiąże problemy z brakiem miejsca w garażu. Dowiedz się, czy postawienie domku narzędziowego na swojej posesji wymaga pozwolenia budowlanego. Sprawdź, jakich kwestii prawnych należy przestrzegać.

Domek narzędziowy – czy konieczne jest zgłoszenie budowy?

Posiadanie własnego domku narzędziowego pozwala lepiej przechowywać przedmioty i urządzenia, które pomagają utrzymywać ogród czy posesję w dobrym stanie. Zgodnie z ustawą Prawo Budowlane z lipca 1994 roku parterowe obiekty gospodarcze, których powierzchnia nie przekracza 35 m2, mogą pojawić się na danej działce bez pozwolenia budowlanego. Domki narzędziowe w zdecydowanej większości przypadków spełniają to kryterium, a nowelizacja wspomnianej ustawy z 2017 roku zdjęła z inwestorów konieczność zgłaszania budowy tego typu konstrukcji w lokalnych urzędach.

Warto jednak pamiętać, że przepisy w tej sprawie nie są do końca precyzyjne, a w grę wchodzić mogą czynniki, których domownicy nie są zwyczajnie świadomi. Dlatego budowa domku narzędziowego nie wymaga specjalnego pozwolenia budowlanego, jednak chęć postawienia takiej konstrukcji dobrze jest zgłosić urzędowi. W takim zgłoszeniu musi znaleźć się wykaz planowanych prac, akt własności działki oraz załącznik w postaci mapy geodezyjnej i rysunków.

domki narzędziowe
Metalowy domek narzędziowy, fot. Ogrodosfera.pl

- Advertisement -

Nie tylko domki ogrodowe – co jeszcze można postawić bez pozwolenia budowlanego?

Przy tej okazji warto wspomnieć, że nie tylko domki narzędziowe nie wymagają specjalnego pozwolenia budowlanego. Reguluje to wspomniana już ustawa sprzed ponad 25 lat – wystarczy, że konstrukcja będzie parterowa i nie będzie przekraczała 50 m2 (wtedy można postawić jedną taką budowlę na każde 1000 m2 powierzchni parceli) lub 35 m2 (łączna liczba konstrukcji nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki).

Wszelkiego rodzaju garaże, wiaty lub przydomowe ganki, altany i oranżerie można postawić bez pozwolenia. Jak widać, przepisy prawa budowlanego biorą pod uwagę przede wszystkim rozmiary budowli. Dokładne rozmiary naszego domku zawsze możemy sprawdzić na stronie sklepu, np. w Ogrodosfera.pl domki narzędziowe wymiary mają podane w kolumnie danych technicznych.

domki narzędziowe
Domek narzędziowy Keter pomalowany na wybrany kolor, fot. Ogrodosfera.pl

Budowa domku narzędziowego – odległość od granicy działki i popularne rodzaje konstrukcji

Oprócz powierzchni domku narzędziowego dobrze jest również uwzględnić jego usytuowanie na działce oraz odległość od jej granicy. Reguluje to rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 2002 roku, w którym określono kilka wymogów. W przypadku domku narzędziowego o długości nie większej niż 6,5 m długości i wysokość nie przekraczającej 3 m wystarczy pamiętać, by konstrukcja nie znajdowała się tuż przy granicy parceli lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 m ścianą bez okien i drzwi.

Domki narzędziowe dzieli się przede wszystkim ze względu na rodzaj zastosowanego materiału – oprócz drewna i metalu dużą popularność zyskują konstrukcje wykonane z materiałów sztucznych. Domownicy mogą się również zdecydować na domek narzędziowy z drewutnią lub sauną, które zwiększają funkcjonalność tej niepozornej budowli.

Udostępnij
- REKLAMA -