Digital Signage, IPTV i Sony Bravia – jak nowoczesne technologie odmieniły Halę Urania?

Izabela Myszkowska
źródło: Sony

Hala widowiskowo – sportowa Urania w Olsztynie powstała w 1978 roku. Po gruntownej przebudowie została otwarta ponownie 15 grudnia 2023 roku. Modernizacja warta 253,7 mln zł pomogła dostosować obiekt do współczesnych standardów. Poprawiono dostępności hali dla osób z niepełnosprawnościami i zwiększono bezpieczeństwo pożarowe. Największą zmianą z perspektywy odwiedzających okazało się zwiększenie pojemności Hali z 2,5 tys. do 4046 miejsc na trybunach stałych i mobilnych – wyłącznie za sprawą nowej organizacji przestrzeni, bez zwiększania rozmiarów obiektu.

Przy okazji modernizacji zainwestowano również w urządzenia multimedialne i najnowsze technologie, które są dziś niezbędnym atrybutem tego rodzaju obiektów. Hala została wyposażona w 72 monitory profesjonalne Sony Bravia z serii BZ40H oraz 4 kamery PTZ Sony SRG-X400WC.

Hala Urania znalazła się w finałowej trójce najlepszych obiektów sportowych w Polsce w 2024 roku w plebiscycie Stowarzyszenia Sport Biznes Polska (SBP).

Hala Urania to obecnie największy obiekt w regionie, który przyciąga widzów na różne wydarzenia kulturalne, rozrywkowe i sportowe Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym i funkcjonalnym przestrzeniom, obiekt może teraz gościć zarówno koncerty, jak i spektakle teatralne oraz targi i imprezy sportowe. Już 29 marca 2025r. w odnowionej hali odbędzie się wyjątkowe wydarzenie – jedyny w tym roku w Polsce koncert legendarnego zespołu Alphaville. Twórcy takich hitów jak Forever Young czy Big in Japan przyjadą do Olsztyna, by zachwycić fanów niezapomnianym brzmieniem lat 80. To doskonała okazja, by zobaczyć na żywo ikonę muzyki, a jednocześnie przekonać się, jak nowa Urania prezentuje się w roli areny koncertowej. Bilety na to wydarzenie dostępne są na stronie – hala.olsztyn.eu.

Modernizacja obiektu wymagała wdrożenia nowoczesnych rozwiązań, które usprawniają obsługę gości, poprawiają jakość komunikacji i umożliwiają realizację zaawansowanych kampanii marketingowych. Odpowiedzialność za ten zakres prac powierzono firmie SLX. Inwestycja w innowacyjne technologie pozwoliła na wygodne zarządzanie systemami Digital Signage, tworzenie cyfrowych tablic informacyjnych oraz wyświetlanie treści za pomocą telewizji IPTV.

Hala Urania, Sony, Bravia
źródło: Sony

Zaawansowany system informacyjny

Obiekt korzysta z Tripleplay CMS firmy Uniguest. Do każdego profesjonalnego monitora Sony Bravia podłączono odtwarzacz multimedialny SP1 firmy Uniguest, wielofunkcyjne urządzenie wspierające realizowanie komunikacji zarówno w obszarze Digital Signage, jak i telewizji IPTV.

Pięć – 75-calowych monitorów Sony Bravia (FW-75BZ40H), trafiło do sali judo, sali podnoszenia ciężarów i siłowni. Sale konferencyjne wyposażono w dwanaście monitorów 65-calowych (FW-65BZ40H), zaś 51 urządzeń o przekątnych 55-cali (FW – 55BZ40H) zainstalowano w częściach wspólnych i korytarzach. Przygotowano 4 totemy, a także interaktywne punkty informacyjne w postaci monitorów z nakładkami dotykowymi. Zaawansowany system informacyjny w Hali Urania umożliwia wyświetlanie filmów, reklam oraz informacji, takich jak prognoza pogody czy najważniejsze wiadomości dnia. Treści są dostosowywane do lokalizacji każdego urządzenia, co zapewnia precyzyjny i skuteczny przekaz. Dzięki podłączeniu monitorów do strukturalnej sieci obiektu – wgrywanie i zarzadzanie kontentem odbywa się zdalnie.

Wybitna jakość obrazu monitorów Sony z serii BZ40H wynika z połączenia rozdzielczości 4K z podświetleniem Full Array LED, która pozwala zwiększyć intensywność światła w najjaśniejszych fragmentach obrazu, by zapewnić maksymalny kontrast i szczytową jasność 850 cd/m². W obiektach takich jak hale sportowe czy bardzo dobrze oświetlone galerie handlowe – jasność oferowana przez monitor ma kluczowe znaczenie. Wydajny procesor Sony 4K X1 odpowiada za kontrast i wyrazistość, a także zgodność z formatami wideo o dużym zakresie dynamiki (HDR). Materiały o niższej rozdzielczości mają jakość zbliżoną do 4K dzięki zastosowaniu technologii 4K X-Reality PRO, która interpoluje obraz w czasie rzeczywistym.

Nowoczesne rozwiązania

W Hali Urania pracują również cztery kamery PTZ SRG-X400, które rejestrują obraz o rozdzielczości do 4K z naturalnie oddanymi kolorami i bardzo niskim poziomem szumów. Są wyposażone w bardzo czuły przetwornik obrazu Exmor R™ typu 1/2,5″. O dużej funkcjonalności tych urządzeń świadczy szeroki kąt widzenia oraz zoom do 40× przy rozdzielczości Full HD. (30× w 4K). Znajdują one zastosowanie podczas dużych wydarzeń jako „Kiss Cam” – obsługując protokół NDI z mikserem wizyjnym – realizator w reżyserce decyduje o wyborze wyświetlanego obrazu – czyli pary z publiczności, którą wyświetla na systemie centralnych ekranów LED i zachęca, aby się pocałowała. 

„Projekt Hali Widowiskowo-Sportowej Urania był i jest dla nas wyjątkowy pod wieloma względami. Sam obiekt jest niezwykle ciekawy architektonicznie i robi ogromne wrażenie na żywo. Mieliśmy do czynienia z przebudową, tak więc już na etapie projektu wiedzieliśmy z czym będziemy się mierzyć. Możliwość zaprojektowania i późniejszego wykonania instalacji wielu systemów była dla nas jednocześnie i przyjemnością i wyzwaniem. Mówiąc hala widowiskowo-sportowa można by pomyśleć, że jest to sama hala sportowa. Nic bardziej mylnego. Oprócz samej Areny Głównej w obszarze naszych działań znalazły się – Hala Treningowa, sale konferencyjne, sala judo, siłownia, sala podnoszenia ciężarów, lodowisko, jak również przestrzenie wspólne w całym obiekcie. W zakresie SLX była dostawa i uruchomienie systemu centralnych ekranów LED, systemu tablic wyników z atestem FIBA, systemu informacji wizualnej, systemu nagłośnienia, dźwiękowego systemu ostrzegawczego, wyposażenia multimedialnego wszelkiego rodzaju sal m. in. konferencyjnych. Tak więc zakres był ogromny, ale przede wszystkim ciekawy i różnorodny. W cały proces był zaangażowany sztab ludzi: projektantów, instalatorów, wdrożeniowców, programistów itd. Mam ogromną satysfakcję, że mieliśmy przyjemność zaprojektować tak różnorodne i nowoczesne technologicznie wyposażenie obiektu, a tym bardziej, że finalnie udało się ten projekt zrealizować. Teraz, obserwując z boku aktywność hali, rozgrywki sportowe, koncerty, i pozostałe wydarzenia odczuwam satysfakcję. Oby więcej takich projektów.”

Arkadiusz Rogoziński Lider Projektu w firmie SLX.
Udostępnij