IT i charytatywne współzawodnictwo sportowe

Klaudia Ciesielska

Gliwicka firma technologiczna przekazuje środki finansowe, które wesprą walkę o zdrowie trzyletniej Zosi Olszówki i jednocześnie zachęca swoich pracowników do aktywności fizycznej. #ZosiaSamodzielniosia dzięki akcji Future Processing będzie mogła wyjechać na specjalistyczny turnus rehabilitacyjny. Projekt to kolejna odsłona akcji „Fit Pochytani” i przykład powszechnego w sektorze IT zaangażowania w działania łączące sport i pomaganie. Organizatorzy liczą na wyrównanie ubiegłorocznego rekordu, w którym 530 uczestników przez 1 152 000 minut uprawiało sport.

Założeniem akcji jest, aby w okresie od 22 lipca do 30 września br., uczestnicy byli jak najdłużej aktywni sportowo. Nie ma znaczenia rodzaj aktywności. Można biegać, grać w badmintona czy piłkę, ćwiczyć jogę lub na siłowi. Ważny jest czas, a aktywność osób deklarujących udział w projekcie zlicza aplikacja Endomondo. W ubiegłym roku uczestniczący w zmaganiach pracownicy zgromadzili łącznie ponad 1,1 miliona minut, czyli ok. 800 dni. W czasie pierwszych trzech tygodni tegorocznej kampanii udało się zrealizować 20 proc. założonego celu.

Zosia przyszła na świat przedwcześnie, bo w 32. tygodniu ciąży z zespołem wad wrodzonych, ważąc zaledwie 1416 g. Dzisiaj to bardzo wesoła (niemal już) trzylatka, która nauczyła się doskonale funkcjonować, mimo żywienia, które odbywa się wyłącznie za pomocą gastrostomii, czyli „rurki” wprowadzonej przez brzuch bezpośrednio do żołądka. Dziewczynka także oddycha za pomocą rurki tracheostomijnej. Rodzice codziennie walczą o Jej samodzielność. Tysiące godzin rehabilitacji i zajęć ze specjalistami przynoszą efekty, a po każdym turnusie rehabilitacyjnym Zosia zdobywa kolejne umiejętności. Rodzice wierzą, że dzięki ciężkiej pracy będzie samodzielna i szczęśliwa.

W pomoc mogą zaangażować się również osoby spoza firmy, jak i te, które nie korzystają z Endomondo.

To nie pierwsza odsłona akcji #FitPochytani. W ubiegłorocznej edycji wzięło udział ponad 530 osób. Jedynie w trakcie pierwszego, z trzech miesięcy trwania kampanii, uczestnicy pokonali wspólnie – na rowerze, pieszo czy biegając – niemal 140 tys. kilometrów, a wydatek energetyczny z tym związany to ponad 7 mln kalorii. Cała energia została wymieniona na dofinansowanie łóżka rehabilitacyjnego dwuletniej wówczas Juli-Pyzuli sumą 4 tysiący złotych.

Branża IT chętnie łączy sport i charytatywność

Jak wykazały badania Creating Sustainable Performance zachowanie równowagi między życiem osobistym a zawodowym, poprawia wydajność (o 16%), zaangażowanie (o 32%) oraz odczucie większej satysfakcję z wykonywanej pracy (o 46%). Wśród firm, które deklarują stosowanie work-life balance, najwięcej jest przedsiębiorstw z sektora IT. Dominują w tym firmy średniej wielkości (69%), a zdecydowanie mniej jest, jedynie 25 proc., jest w tym gronie podmiotów dużych.

Niewątpliwie bardzo dobrym sposobem realizacji koncepcji Work-Life Balance jest aktywność fizyczna. Pozwala ona zapomnieć o codziennym obowiązkach, przekłada się na obniżenie poziom stresu i wpływa korzystnie na zdrowie – niwelując negatywne efekty siedzącego trybu pracy. Jeśli dodatkowo możemy dzięki takiej aktywności pomagać, to mamy do czynienia z idealnym połączeniem tego co przyjemne i jednocześnie podwójnie pożyteczne.

Dlatego również inne firmy z branży IT angażują się w podobne działania.

Objectivity uruchomiła w 2016 roku inicjatywę “Stair Climb Challenge”, w której zachęcało swoich pracowników, aby w trakcie poruszania się po biurach, zamiast wind, korzystali ze schodów. Za każde pokonane w ten sposób piętro firma przekazuje określoną stałą kwotę na cele charytatywne, a pracownicy zyskują na zdrowiu. Zgodnie z oczekiwaniami organizatorów w trakcie trwających wakacji przekroczona zostanie kwota 180 tys. złotych pozyskanych dzięki kampanii i przekazanych osobom z niepełnosprawnościami.

Z kolei mająca siedzibę w Katowicach JCommerce angażuje się w bieg charytatywny Poland Business Run (PBR), wspierając katowicką odsłonę imprezy. Pierwsza edycja Poland Business Run odbyła się w 2012 r. z inicjatywy firm UBS, Radisson Blue Hotel Kraków oraz Fundacji Poza Horyzonty, której założycielem jest Jan Mela – najmłodszy w historii zdobywca dwóch biegunów w ciągu jednego roku, który w wyniku porażenia prądem stracił dwie kończyny. Od 2016 r. bieg organizuje Fundacja Poland Business Run z siedzibą w Krakowie. JCommerce wspiera inicjatywę nie tylko organizacyjnie – wystawia także firmowe drużyny, tym samym dodatkowo wspomagając cel imprezy. W ramach cyklu PBR zbierane są pieniądze na zakup protez dla osób po amputacjach. Katowicka firma zorganizowała także dla swoich pracowników i partnerów biznesowych obóz sportowy, na którym pod okiem profesjonalnego trenera można było poznać techniki biegania. Swój wkład w Poland Business Run mają również biegacze reprezentujący Future Processing. W ubiegłym roku na starcie stanęły dwie drużyny złożone z pracowników gliwickiej firmy. W tegorocznej edycji – zaplanowanej na 8 września – do rywalizacji stanie jeden team FP.

***

Zosi Samodzielniosi można pomóc wpłacając pieniądze na konto Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Słoneczko”.

Tytuł przelewu: DLA ZOFII OLSZÓWKI 176/O [O – jak Olszówka – przyp. red.],

nr konta: 89 8944 0003 0000 2088 2000 0010

Udostępnij
Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *