AB S.A. dołącza do mWIG40 na GPW – przełomowy moment dla giganta dystrybucji IT i elektroniki w Polsce

Wchodząc do indeksu mWIG40 Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, AB S.A. potwierdza swoją pozycję lidera w dystrybucji IT i elektroniki użytkowej w Polsce oraz regionie Europy Środkowo-Wschodniej, z kapitalizacją przekraczającą 1,3 mld zł.

Klaudia Ciesielska
Klaudia Ciesielska - Redaktor prowadzący Brandsit
4 min

AB to największy dystrybutor IT i elektroniki użytkowej w Polsce oraz regionie CEE, jednocześnie już siódma największa spółka z branży w Europie, po sesji 15 marca br. wejdzie w skład indeksu mWIG40 Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Obecna kapitalizacja Grupy AB to 1,3 mld zł, a analitycy giełdowi widzą istotny potencjał dalszego wzrostu kursu akcji.

W ramach rocznej rewizji składu indeksów giełdowych akcje AB S.A. (GPW: ABPL, ABE) po prawie 18 latach notowania na rynku głównym GPW efektywnie od poniedziałku 18 marca br. znajdą się w gronie 60 najważniejszych spółek na polskiej Giełdzie, które grupują indeksy WIG20 i mWIG40. GPW Benchmark, spółka będąca formalnym administratorem wskaźników referencyjnych, przy ustalaniu listy rankingowej bierze pod uwagę zarówno płynność walorów (wartość obrotów), jak również kapitalizację akcji w wolnym obrocie.

– To dla nas kolejne zobowiązanie do dalszej pracy, realizacji kolejnych celów. Dołączymy w indeksie mWIG40 do grona znakomitych polskich marek z rynku IT, z uzupełniającego naszą działalność segmentu software, tzn. do Comarchu i Asseco Poland. Notujemy rekordowe wyniki, korzystamy z bycia dystrybutorem pierwszego wyboru dla producentów i resellerów, a nasz średnioroczny wzrost skali działania z ostatnich ponad 20 lat przekracza 16%. Mamy apetyt na więcej – pracujemy na to każdegodnia, konsekwentnie realizując długoterminową, bezpieczną strategię rozwoju, w której nieustannie szlifujemy efektywność operacyjną, kreujemy rynek i wsłuchujemy się w potrzeby największej w naszym regionie bazy 16 tys. aktywnych klientów, a także dbamy o solidne finanse wskazuje Andrzej Przybyło, Prezes Zarządu AB S.A.

W I kw. roku finansowego 2023/2024 (IV kw. roku kalendarzowego 2023) Grupa AB zanotowała bardzo dobre wyniki finansowe, będące konsekwencją zarówno wzrostu sprzedaży, jak również optymalizacji wewnętrznej. Skonsolidowane przychody, po oczyszczeniu o efekt osłabienia korony czeskiej, w jakiej raportuje spółka-córka ATC, przekroczyły po raz pierwszy w historii próg 5 mld zł. Dzięki utrzymaniu najniższego w branży poziomu wskaźnika kosztów SG&A, dalszej redukcji zobowiązań finansowych i zmniejszenia kosztów finansowych czy też optymalizacji kapitału pracującego netto, Grupa AB wypracowała w minionym kwartale wzrost skorygowanego zysku netto do 71,5 mln zł. W okresie ostatnich czterech kwartałów, czyli w roku kalendarzowym 2023, przychody Grupy AB przekroczyły 15,5 mld zł, wynik EBITDA wzrósł o ponad 11% rdr, do 306 mln zł, zysk brutto przekroczył 203 mln zł, a zysk netto wzrósł do blisko 162 mln zł.

- Advertisement -

– Nasz wskaźnik rentowności kapitału zaangażowanego utrzymuje się powyżej 18%, a wskaźnik długu netto do EBITDA spadł do bardzo niskiego poziomu 0,6. Mamy dużo przestrzeni finansowej do wzrostu, którego potencjał potęgują korzystne trendy makroekonomiczne i transformacja cyfrowa podkreśla Grzegorz Ochędzan, Wiceprezes ds. Finansowych AB S.A.

Firma badawcza Gartner prognozuje, że globalne wydatki na IT w 2024 roku przekroczą pierwszy raz próg 5 bln dolarów. Firmy badawcze Canalys czy Counterpoint Research wskazują na rosnący potencjał nawet słabiej zachowujących się do tej pory kategorii, jak notebooki czy komputery stacjonarne.

Kurs akcji AB wzrósł w ostatnich dniach do około 80 zł, co oznacza jednak dopiero poziom wartości księgowej. Z kolei wskaźnik cena do zysku (C/Z) kształtuje się obecnie na poziomie 7 przy ponad dwukrotnie wyższej średniej wartości dla spółek z mWIG40 (około 15). Rekomendacje biur maklerskich pokrywających analitycznie spółkę (Ipopema Securities, DM BOŚ i Trigon DM) brzmią „kupuj”, a analiza wskaźnikowa wobec porównywalnych firm, których należy szukać na giełdach zagranicznych, może sugerować również dwu-trzykrotny potencjał wzrostu notowań.

Udostępnij
- REKLAMA -