Adaptacja usług chmurowych w PL i w regionie

- Reklama -

We wrześniu ubiegłego roku na głównej stronie The Economist zamieszczony został rysunek przedstawiający platformy wiertnicze, które zamiast ropy wydobywały dane. Podpis pod rysunkiem w tłumaczeniu na język polski brzmiał: „Najbardziej wartościowym zasobem na ziemi nie jest już ropa a DANE”.

Gdy zastanowimy się nad tym głębiej oznacza to, że zarówno dla osób prywatnych jak i biznesu przechowywanie wytwarzanych danych jest bardzo ważne. Ilość powstających dziennie danych wzrasta ekspotencjalnie (wg IDC ponad 1000% w ciągu najbliższych 4 lat), różne są źródła danych (między innymi IoT), różne są formaty danych. Jedno natomiast nie ulega wątpliwości – dane powinny być chronione maksymalnie dobrze. Dane są naszym najcenniejszym zasobem.

Czy odpowiedzią na tą potrzebę są usługi chmurowe? Czy są one na tyle dojrzałe, aby skutecznie i bezpiecznie zarządzać danymi? Jakie jest zaawansowanie i adopcja tych usług w Polsce i w regionie?

Wszyscy wiemy, że adaptacja chmury w Polsce przebiega dosyć wolno. Wg Eurostatu Polska zajmuje 3 miejsce od końca i na tle pozostałych krajów europejskich wypadamy dosyć blado. Prym w tym zestawieniu wiedzie Skandynawia.

Commvault grafika 1

Natomiast bazując na najnowszych raportach IDC widzimy, że:

·         Rynek usług IT w Polsce wynosi ok 3.3 B$ z czego usługi chmurowe konsumowały w 2016r. 5.6% tego budżetu, a w 2017r 7.2%. Czyli wzrost rok do roku wynosi blisko 30%.

Jest to bardzo pozytywny wskaźnik, tym bardziej, że pokrywa się z adaptacją usług chmurowych w innych, bardziej zaawansowanych krajów (Skandynawia, UK).

Bawiąc się trochę modelami matematycznymi i danymi IDC można wyciągnąć wniosek, że okres inkubacji biznesu usług chmurowych jest już za nami i wchodzimy w erę intensywnego ich rozwoju.

Commvault grafika 2

Commvault od ponad 20 lat zajmuje się zarządzaniem i ochroną danych. Bierze aktywny udział w cyfrowej transformacji oraz propagowaniu usług w modelach XaaS. Od dłuższego czasu w firmie jednym z głównych filarów jest oferowanie rozwiązań w modelu zarządzalnym (managed).

Bazując na ekspertyzie i doświadczeniach rynkowych eksperci Commvault stwierdzają, że rozwiązania chmurowe dają ogromne możliwości, gwarantują bezpieczeństwo, dostarczają w zasadzie nieograniczone zasoby i ogromną elastyczność.

Również globalni gracze wykazują bardzo duże zainteresowanie polskim rynkiem cloudowym. Swoje zespoły intensywnie budują AWS (Amazon) i Google. Microsoft zorganizował duży regionalny event techniczny MS TechSummit w Polsce, w którym w dużej mierze promował rozwiązania związane z Azure. To dobrze, bo świadczy to z jednej strony o dużym potencjalne naszego krajowego biznesu, a z drugiej strony pomaga zbudować wiedzę i burzyć mity krążące wokół chmury.

Jak wygląda typowa droga adopcji chmury:

Faza 1 MOVE – Przeniesienie danych do chmury. Faza ta polega na prześnieniu części lub całości posiadanych danych do chmury, najczęściej w formie kopii zapasowej lub backupu.

Faza 2 USE – Korzystanie z chmury jako rozszerzenie własnego Data Center w formie awaryjnego odtwarzania (Disaster Recovery). Stworzenie dodatkowego poziomu zabezpieczeń i zwiększenie dostępności do danych.

Faza 3 MANAGE – Korzystanie z aplikacji i zarządzanie danymi przechowywanymi w chmurze. Uruchamianie nowych workflowów w chmurze.

Na każdym powyższym etapie warto zwrócić uwagę na kompatybilność rozwiązań i unikanie zamykania się w obrębie wewnętrznych standardów.

Jaki rodzaj usług chmurowych jest najbardziej popularny? Od czego zacząć?

Dane naszych przedsiębiorstw powinny być jak najlepiej chronione. Przechowywanie danych jest natomiast bardzo kosztowne zarówno pod kontem zasobów sprzętowych jak i ludzkich. Przeniesienie kopii naszych danych (drugiej, trzeciej) do chmury wydaje się rozwiązaniem najbardziej ekonomicznym i najbardziej powszechnym. Wg analityków najbardziej popularną usługą chmurową jest Backup as a Service (BaaS).

Przeniesienie backupu do chmury :

– podnosi dostępność do danych

– zwiększa elastyczność naszych zasobów

– zmniejsza koszty infrastruktury (sprzęt, usługi wsparcia, usługi aktualizacji, usługi szkoleniowe)

– zmniejsza koszty energii

– rozliczenia w modelu za zużycie (Pay As You Go)

– zredukowanie możliwości utraty danych

Commvault od wielu lat jest najwyżej ocenianych rozwiązaniem w obszarze Backupu w tym również backupu w chmurze.

Commvault grafika 3

Po pierwsze Commvault jest najbardziej zaawansowanym technologicznie rozwiązaniem. Ma najszersze wsparcie dla aplikacji, baz danych, virtualizatorów, sprzętów Data Center na rynku.

Commvault grafika 4

Po drugie współpraca z dostawcami chmurowymi jest w oprogramowaniu Commvault jest natywna. Integracja jest na bardzo wysokim poziomie.

A po trzecie i równie ważne, to że Commvault jest specjalistą od ochrony danych, klienci bardzo wysoko oceniają zarówno współpracę z suportem Commvault jak i profesjonalność świadczonych usług.

- Reklama -

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -