Advatech – jako pierwszy zdobył kompetencje „Cloud Native Master Services” wśród partnerów VMware

Eksperci
6 min

Za tytułem VMware Master Services Competency stoi zespół, który spełnił cały szereg wymagań. Trzeba pamiętać, że poprzeczka jest zawieszona naprawdę bardzo wysoko. W zależności od wybranego poziomu, określona liczba konsultantów i inżynierów musi uzyskać wskazaną liczbę certyfikatów lub odznak specyficznych dla wybranego obszaru, czy technologii. Tak  zdobyta wiedza musi być także potwierdzona przez klientów. Konieczne jest zatem przedstawienie referencji z niedawno zakończonych projektów, które bezspornie potwierdzą doświadczenie i wiedzę w konkretnym obszarze rozwiązań VMware. 

“Jest to ukoronowanie udziału firmy w rocznym programie VMware Ignite Tanzu, którego celem był rozwój kompetencji partnerów w zakresie tworzenia i zarządzania nowoczesnymi aplikacjami opartymi na kontenerach Kubernetes i mikroserwisach.”

Dla całego zespołu był to rok bardzo intensywnej pracy. Oprócz spełniania codziennych, rutynowych obowiązków, wszyscy intensywnie się uczyli i przygotowywali do egzaminów. Nie było żadnej taryfy ulgowej, a same egzaminy  były naprawdę bardzo trudne. W ciągu tego roku wzięliśmy udział w ponad 80 szkoleniach technicznych, sprzedażowych i marketingowych. Ogrom zdobytej wiedzy pozwolił na uzyskanie 10 certyfikatów VMware Certified Professional VCP oraz dwóch Certified Kubernetes Administrator CKA, co jak na nieliczny, ośmioosobowy zespół jest naprawdę wielkim sukcesem.

Jednak prawdziwym beneficjentem programu VMware Ignite Tanzu są klienci i użytkownicy rozwiązań chmurowych, którzy w konsultantach z Advatech mają teraz kompetentne i wszechstronne wsparcie w realizacji swoich projektów. Dzięki platformie VMware Tanzu organizacje mogą w prosty sposób automatyzować cykl życia aplikacji, uruchamiać zasoby Kubernetes oraz ujednolicać i optymalizować operacje w środowiskach chmurowych. W ten sposób otrzymują one wydajne oprogramowanie biznesowe, które powstaje szybko, daje się prosto i efektywnie wdrażać i skalować. VMware Tanzu także pomaga w modernizowaniu aplikacji, zwiększaniu ich wydajności i elastyczności oraz wdrażaniu najlepszych praktyk DevOps.

W toku całego programu VMware Ignite Tanzu zorganizowaliśmy trzy śniadania technologiczne. Spotykając się z naszymi klientami w Poznaniu, Warszawie oraz Wrocławiu mieliśmy okazję nie tylko zaprezentować się od najlepszej strony, czy przedstawić walory rozwiązań VMware Cloud Native, ale także poznać rzeczywiste problemy działów IT i firm, czy zastanowić się nad sposobami ich rozwiązania. Było to dla nas bardzo cenne doświadczenie, które pomogło w zdefiniowaniu kluczowych obszarów wiedzy niezbędnych do uzyskania certyfikatu MSC.

Uzyskanie tytułu Master Services Competency w obszarze Cloud Native wymagało doskonałego poznania całego szeregu technologii i narzędzi takich, jak Kubernetes, Tanzu Kubernetes Grid do wdrażania i zarządzania klastrami Kubernetes,  czy Tanzu Application Service do zarządzania aplikacjami opartymi na kontenerach i mikroserwisach oraz zarządzanie nimi zgodnie z najlepszymi praktykami DevOps. Lista jest oczywiście dłuższa, bo egzaminy obejmowały także tajniki Tanzu Mission Control do zarządzania klastrami Kubernetes na wielu platformach, w tym w centrach danych i chmurze publicznej, a które umożliwia jednolite zarządzanie i monitorowanie klastrów Kubernetes oraz zapewnia narzędzia do zabezpieczania, monitorowania i utrzymania tych klastrów. 

Niezbędne było także poznanie funkcjonalności systemów Tanzu Observability i Tanzu Build Service. Ten pierwszy z nich to zbiór narzędzi do monitorowania i analizy wydajności aplikacji i infrastruktury, który  umożliwia zbieranie, analizę i wizualizację danych dotyczących aplikacji i środowiska. We wprawnych rękach Tanzu Observability świetnie się sprawdza w identyfikowaniu problemów i optymalizacji działania systemów. Z kolei Tanzu Build Service jest narzędziem do automatyzacji procesu budowania kontenerów i wdrażania aplikacji, które pomaga w efektywnym wytwarzaniu gotowych do uruchomienia obrazów kontenerów.

“Jak sądzę, to co wspólnie zbudowaliśmy, wykracza daleko poza ramy jednego wdrożenia i będzie przez lata przydatne w wielu innych projektach NASK.”

Wysiłek zespołu włożony w zdobycie konkretnej wiedzy i umiejętności zaprocentował w praktyce biznesowej. Wspólnie z NASK poprowadziliśmy wdrożenie chmury prywatnej bazującej na VMware Cloud Foundation na potrzeby Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej OSE. Nie ma co ukrywać – był to największy projekt integracyjny Advatech realizowany w ostatnich latach. W jego różnych fazach wykonawczo było zaangażowanych nawet 34 inżynierów, a ja miałem przyjemność być architektem prowadzącym. Udało nam się wykorzystać technologie i narzędzia Tanzu oraz NSX do sprawnego zbudowania ustandaryzowanej platformy kontenerowej na potrzeby dostarczanych aplikacji bezpieczeństwa w ramach projektu OSE. Jak sądzę, to co wspólnie zbudowaliśmy, wykracza daleko poza ramy jednego wdrożenia i będzie przez lata przydatne w wielu innych projektach NASK.


O szczegółach tego wdrożenia można było posłuchać podczas prezentacji Pawła Chrobaka z Advatech i Marcina Kraski z NASK w czasie tegorocznego VMware Technology Forum 2023. Advatech odebrał także nagrodę za „Promocję Rozwiązań Modern Application Platform”. Te osiągnięcia to efekt nie tylko wieloletniej pracy i przyjęcia strategii inwestowania w doskonalenie kompetencji wszystkich zespołów firmy, ale także wysiłek liderów tych zespołów, którzy  tak jak Paweł Chrobak, tworzą sprawny ekosystem pracy i nauki. 

Udział Advatech w programie VMware Ignite Tanzu zakończył się dużym sukcesem i sprawił, że firma stała się kluczowym partnerem wdrożeniowym tej technologii na polskim rynku. Tym bardziej, że posiada już ona kompetencje Master Services Competence w zakresie NSX, VCF oraz DataCenter.

“Oczywiście wszyscy cieszymy się z uzyskania certyfikatu Cloud Native MSC, bo jest to dla wszystkich potwierdzenie, że nasz zespół posiadł niezbędną wiedzę do konfigurowania, uruchamiania i zarządzania rozwiązaniami VMware Modern Application. Jest to także dowód na to, że mamy głębokie rozumienie istoty administrowania kontenerami Kubernetes oraz biegłość w zarządzaniu siecią, bezpieczeństwem i cyklem życia aplikacji. Przed nami kolejne wyzwanie, czyli wyższym poziom programu Ignite – Momentum.” – podsumował Paweł Chrobak.