Oczywiście najważniejsze jest tu wsparcie finansowe, natomiast na starcie w agroturystykę niezbędna jest wiedza dodatkowa, potrzebna przede wszystkim do tego, by uniknąć dodatkowych kosztów. Dotyczy to głównie podatków.
Agroturystyka, jak już nazwa wskazuje, jest dziedziną turystyki wiejskiej, dlatego część gospodarstw usytuowanych na wsi, dysponujących oficjalnie pokojami gościnnymi, może mieć tu istotne ułatwienia. Według prawa nie rejestruje działalności gospodarczej ten kto ma bazę noclegową nie przekraczającą pięciu pokoi i jeśli ta baza usytuowana jest na terenie wiejskim. W tym względzie pomocy informacyjnej mogą udzielić lokalne ośrodki doradztwa rolniczego.
Pierwszy krok – znajomość prawa
Koniecznie należy się za poznać z kilkoma ustawami, które ewentualnie będą się wiązały z naszą działalnością:
– Ustawą o usługach turystycznych;
– Ustawą podatkową;
– Ustawą o swobodzie działalności gospodarczej (ta niebawem zmieni swoją nazwę).
Natomiast od lipca 2018 roku “Ustawa o usługach turystycznych” przemianowana zostanie na “Ustawę o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych”.
Warto jest również wiedzieć, że wprowadzenie w gospodarstwie agroturystycznym systematycznej usługi gastronomicznej wiąże się koniecznością zarejestrowania działalności gospodarczej i przestrzegania wszelkich formalności związanych z jakością posiłków. Regularne usługi gastronomiczne możemy spotkać między innymi w gospodarstwach agroturystycznych na Pogórzu lub agroturystyka w mazowieckiem.
Również wiedza na temat ewentualnego poświadczenia ewentualnego poświadczenia standardu (certyfikacji) gospodarstwa jest istotna, choć nie jest to obligatoryjne. Tu wystarczy wejść w kontakt z jakimś branżowym stowarzyszeniem, choćby ogólnopolską Federacją Turystyki Wiejskiej “Gospodarstwa Gościnne”.
Wsparcie finansowe
Niezbędne jest na starcie posiadanie własnych zasobów finansowych, ale dlaczego nie mielibyśmy skorzystać z tego co oferuje w tym względzie UE, samorządy wojewódzkie lub lokalne?
W ramach PROW 2014-2020 przewidziane są środki na wspieranie działalności pozarolniczej na terenach wiejskich. W roku 2017 ruszył nabór wniosków w ramach instrumentu “Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej”. Warto jest śledzić możliwości programu “Leader”.
Ponadto w ramach lokalnych stowarzyszeń nierzadko można pozyskać środki na wspólne imprezy i promocję. Tu bywają pomocne organizacje pozarządowe tworzące fundusze lokalne. Pod koniec roku swoje konkursy (również na turystykę) ogłaszają urzędy marszałkowskie oraz urzędy gminne i powiatowe.
Artykuł sponsorowany