Amazon w końcu przejmie iRobot? Kolejny krok w drodze do akwizycji

Izabela Myszkowska
Izabela Myszkowska - Redaktor Brandsit
2 min

Brytyjski Urząd ds. Konkurencji i Rynków (CMA) udzielił w piątek zgody na przejęcie przez Amazon firmy iRobot, producenta popularnych robotów odkurzających Roomba. Jednak transakcja o wartości 1,7 miliarda dolarów wciąż jest przedmiotem analizy w Stanach Zjednoczonych i Unii Europejskiej.

CMA, po przeprowadzeniu wstępnego dochodzenia, stwierdził, że transakcja nie doprowadzi do “znaczącego zmniejszenia konkurencji” na rynku brytyjskim. Amazon wyraził zadowolenie z decyzji, oczekując podobnych decyzji innych organów regulacyjnych, co firma podkreśliła w swoim oświadczeniu.

Transakcja wywołała jednak obawy grup konsumenckich, które zauważają, że przejęcie iRobot przez Amazon  zwiększy dominację giganta handlu elektronicznego na rynku inteligentnych domów.

Przegląd umowy jest wciąż w trakcie w Stanach Zjednoczonych przez Federalną Komisję Handlu, w związku z obawami dotyczącymi rosnącej siły rynkowej Amazona. Podobnie jest w Unii Europejskiej, gdzie także przystąpiono do analizy umowy w tym miesiącu.

- Advertisement -

Wiadomość o zatwierdzeniu przez brytyjskie organy antymonopolowe spowodowała gwałtowny wzrost wartości akcji iRobot – o 21%.

W swoim oświadczeniu, CMA zauważył, że odkurzacze-roboty oraz zbierane przez nie dane nie są ogólnie uznawane za kluczowy element wejścia na wschodzący rynek inteligentnych urządzeń domowych. Ponadto, według organu, iRobot ma skromną pozycję na rynku brytyjskim, rywalizując już z “kilkoma znaczącymi rywalami”, a Amazon miałby niewielką motywację do faworyzowania swoich produktów w stosunku do konkurencji w swoim sklepie internetowym.

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -