Amazon wygrywa sprawę o 250 milionów euro w podatkach

Trybunał Sprawiedliwości UE zdecydował, że Amazon nie będzie musiał płacić 250 milionów euro w zaległych podatkach. To wyrok podkreśla trudności w egzekwowaniu jednolitej polityki podatkowej wobec międzynarodowych korporacji w złożonej strukturze gospodarczej UE.

źródło: Amazon
Natalia Zębacka
2 min

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zwolnił Amazon z obowiązku zapłaty około 250 milionów euro  zaległych podatków. To orzeczenie zamyka długotrwałą batalię prawną, podkreślając złożoność europejskiej polityki podatkowej oraz wyzwania, jakie napotyka Unia Europejska w walce z unikaniem opodatkowania przez wielkie korporacje.

Sprawa rozpoczęła się w 2017 roku, gdy Margrethe Vestager, komisarz UE ds. konkurencji, oskarżyła Amazon o korzystanie z nieuczciwych warunków podatkowych w Luksemburgu. Luksemburg, będąc europejską siedzibą Amazona, umożliwił firmie płacenie zaniżonych podatków od 2003 roku, co skutkowało niemalże całkowitym unikaniem opodatkowania trzech czwartych zysków Amazona w UE.

Trybunał Sprawiedliwości UE ostatecznie orzekł na korzyść Amazona, potwierdzając wcześniejszą decyzję sądu niższej instancji z 2021 roku. Sąd stwierdził, że Komisja Europejska nie udowodniła, iż Amazon otrzymał nielegalne wsparcie państwa. W komunikacie prasowym wyjaśniono, że “Komisja nie ustaliła, że orzeczenie podatkowe wydane Amazonowi przez Luksemburga było pomocą państwa, która była niezgodna z rynkiem wewnętrznym UE”.

REKLAMA

Amazon przyjął orzeczenie z zadowoleniem, podkreślając, że firma “przestrzegała wszystkich obowiązujących przepisów i nie otrzymała specjalnego traktowania”. Komisja Europejska, z kolei, zapowiedziała dokładne przeanalizowanie wyroku oraz ocenienie jego implikacji.

Ten przypadek rzuca światło na długotrwałą problematykę w UE dotyczącą umów podatkowych między poszczególnymi krajami a międzynarodowymi korporacjami. Praktyka ta skutkuje konkurencją między państwami UE, a międzynarodowe korporacje wykorzystują tę sytuację na swoją korzyść. Ta decyzja Trybunału Sprawiedliwości UE może stanowić precedens, mający wpływ na przyszłe sprawy dotyczące opodatkowania dużych korporacji w Europie.

Orzeczenie to podkreśla złożoność i wyzwania w egzekwowaniu jednolitej polityki podatkowej w Unii Europejskiej. Równocześnie pokazuje, jak trudne może być rozliczanie wielkich korporacji, które dysponują znacznymi zasobami i wpływami. To wydarzenie z pewnością będzie miało długofalowe konsekwencje dla polityki podatkowej UE oraz dla dyskusji o sprawiedliwym opodatkowaniu korporacji na świecie.