AMD umacnia pozycję dostawcy chipów do zastosowań brzegowych i wydaje nową serię Epyc

Izabela Myszkowska
Izabela Myszkowska - Redaktor Brandsit
2 min

AMD już zaimponowało rynkowi swoimi trzema wariantami chipów Epyc: Genua, Bergamo i Genua-X. Teraz, z wprowadzeniem serii Epyc Siena 8004, AMD dodaje czwarty wariant skoncentrowany na efektywności energetycznej, zwłaszcza dla zastosowań brzegowych.

Co nowego w Epyc Siena 8004?

Najważniejszą zmianą jest wprowadzenie nowego gniazda, SP6, dostępnego tylko w konfiguracji pojedynczego gniazda. To oznacza, że AMD celowo ogranicza TDP (Thermal Design Power), co jest kluczowym elementem w dążeniu do zwiększenia efektywności energetycznej.

Epyc Siena 8004 korzysta z architektury Zen 4c, która jest bardziej energooszczędna i zoptymalizowana pod kątem gęstości w porównaniu do Zen 4 i Zen 4c dostępnych w Epyc Genoa 9004. Oba te chipy są jednak “logicznie” identyczne, co oznacza, że nie ma różnicy w kodzie oprogramowania między nimi.

Zastosowania brzegowe: nowy cel AMD

AMD celuje w bardzo konkretne zastosowania brzegowe, takie jak przetwarzanie głosu i obrazu w budynkach telekomunikacyjnych, regionalne lokalizacje chmur, czy nawet stacje bazowe u dostawców usług telekomunikacyjnych. Jest to strategiczny ruch, który może znacząco wpłynąć na sposób, w jaki centra danych i aplikacje brzegowe są zarządzane i zasilane.

- Advertisement -

Wsparcie od gigantów technologicznych

Nie można ignorować faktu, że giganci technologiczni tacy jak Dell, Lenovo i Supermicro już przygotowują systemy, które będą korzystać z nowego układu Epyc Siena 8004 [AMD]. Inne duże marki, takie jak HPE, Oracle, Gigabyte i Fujitsu, również wykazują zainteresowanie.

AMD kontynuuje swoją misję zmiany reguł gry w dziedzinie technologii centrów danych. Epyc Siena 8004 nie jest tylko kolejnym chipem; to krok w kierunku bardziej zrównoważonego i efektywnego energetycznie środowiska dla przyszłych zastosowań brzegowych i centrów danych.

Udostępnij
- REKLAMA -