Apple pod lupą włoskiego organu antymonopolowego

Klaudia Ciesielska
Klaudia Ciesielska - Redaktor prowadzący Brandsit 2 min
2 min

Włoski organ antymonopolowy rozpoczął badanie zarzutów przeciwko gigantowi technologicznemu, Apple, dotyczących domniemanego nadużycia jego dominującej pozycji na rynku aplikacji, co mogłoby utrudniać konkurencję, jak poinformowano w czwartek.

Urząd antymonopolowy twierdzi, że polityka prywatności Apple dla zewnętrznych programistów jest bardziej restrykcyjna niż ta stosowana do własnych aplikacji firmy. Władze wskazują, że korzystanie z języka, który zniechęca do śledzenia, może wpływać na decyzje programistów, którzy chcieliby rozwijać aplikacje dla ekosystemu Apple.

Jednak zarzuty nie kończą się na polityce prywatności. Włoski organ antymonopolowy twierdzi także, że zewnętrzni programiści napotykają ograniczenia w jakości danych dostarczanych przez Apple w zakresie skuteczności reklam. Według urzędników, taka praktyka może wpływać na przychody na korzyść własnych aplikacji Apple.

„Dane są niezbędne do przedstawienia atrakcyjności aplikacji dla potencjalnych reklamodawców”, powiedział przedstawiciel urzędu. „Domniemane dyskryminujące zachowanie Apple może spowodować spadek wpływów z reklam przez zewnętrznych programistów na korzyść własnego działu handlowego Apple.”

Urzędnicy zasugerowali, że działania Apple mogą zakłócać konkurencję na rynku aplikacji, skupiając większość przychodów na własnych produktach. Tego rodzaju praktyki są często badane przez organy regulacyjne, które dążą do utrzymania zdrowej konkurencji i zapobiegania monopolistycznym praktykom.

Postępowanie jest w toku i nie ma jeszcze decyzji w tej sprawie. Jeśli zarzuty okażą się prawdziwe, Apple może spotkać się z poważnymi konsekwencjami, w tym potencjalnie wysokimi grzywnami.

Włoski urząd antymonopolowy dołącza do rosnącej listy organów regulacyjnych na całym świecie, które badają praktyki Apple. Firma jest już przedmiotem dochodzeń antymonopolowych w innych krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych, a także w Unii Europejskiej.

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz