Atos pomaga przygotować się na realia po pandemii Covid-19

Natalia Zębacka
Natalia Zębacka - Redaktor Brandsit
3 min

Atos prognozuje jak będzie wyglądał świat po kryzysie wywołanym przez Covid-19 – założenia opublikowane są w raporcie stworzonym przez ekspertów z Atos Scientific Community, globalnej sieci złożonej ze 160 najlepszych naukowców, inżynierów i prognostów z całej Grupy, którzy aktywnie analizowali od początku zaistniałą sytuację. Prognozy nie tylko dotyczą zagrożeń i możliwości dla poszczególnych branż, ale wskazują także „przekrojowe” następstwa technologiczne, które mogą przekształcić zarówno firmy, jak i społeczeństwa.

Nowa rzeczywistość to przestrzeń dla wielu możliwości i zmian

Pandemia doprowadziła do głębokich przemian. Pracujemy inaczej, robimy zakupy w inny sposób i zmieniliśmy metody komunikowania się z przyjaciółmi i rodziną. Jednocześnie dochodzi do głębokich reperkusji gospodarczych dla osób fizycznych, przedsiębiorstw i państw. Pomimo rosnącej zgodności w kwestii nadchodzącego kryzysu, raport Atos Scientific Community podkreśla, że na przyszły kształt przedsiębiorstw i społeczeństw można nadal pozytywnie wpłynąć.

„Trwająca epidemia wirusa to prawdopodobnie pierwsza z kilku fal. Z tego powodu nie oczekujemy, pomimo ogłoszonych nadzwyczajnych środków pieniężnych i ulg podatkowych, że po obecnym spadku nastąpi szybkie i trwałe ożywienie. Spodziewamy się „nowej normalności”, a nie „powrotu do normalności”, ale postrzeganą jako przestrzeń dla wielu możliwości i zmian” – wyjaśniają autorzy raportu José Esteban-Lauzán i John Hall, członkowie Atos Scientific Community, oraz Hubert Tardieu, doradca CEO w Atos.

Od działań natychmiastowych do transformacyjnych

Wybuch pandemii Covid-19 i związane z tym blokady utorowały ścieżkę przyspieszonej transformacji cyfrowej, ponieważ firmy musiały zmienić swoje działania operacyjne w celu dostosowania się do zamknięcia biur, ograniczeń w ruchu i przerw w dostawach. Eksperci Atos ostrzegają, że odpowiedź wszystkich branż nie może koncentrować się wyłącznie na bieżącej działalności, ale powinny obejmować również kwestie transformacji. Raport zawiera kilka wskazówek, jak może wyglądać ta nowa „rzeczywistość”.

- Advertisement -

Kryzys pokazał, że cyfryzacja oraz działania utrzymujące ciągłość biznesu, w wielu organizacjach nie były prowadzone na wystarczającym poziomie. Jednak perspektywa długoterminowego paraliżu gospodarczego przekona organizacje do priorytetowego traktowania inwestycji gwarantujących odporność w dłużej perspektywie niż realizacja codziennych potrzeb operacyjnych. Sytuacja, w której fabryki samochodów lub odkurzaczy produkują respiratory, zobrazowała również znaczenie zdolności adaptacyjnych i zapewniających ciągłość biznesową określających plan wyjścia organizacji z kryzysu. W cyfrowej erze kwestie te wynikają z koncentracji danych, wydajniejszych procesów i wysokiego poziomu automatyzacji opartych na uczeniu maszynowym i sztucznej inteligencji, a nie tylko robotyce. Nacisk położony na lepszą adaptacyjność przyspieszy również działania w chmurze ukierunkowując je na elastyczną chmurę hybrydową.

Niektóre rozwiązania, takie jak system pracy zdalnej, nie znikną. Obawy oraz kwestie bezpieczeństwa i ochrony staną się o wiele ważniejsze niż kiedykolwiek, co będzie miało wpływ na system dostaw, umieszczenie w procesie produkcji identyfikowalności produktu finalnego, zrównoważony rozwój, dekarbonizację oraz cyberbezpieczeństwo. Podsumowując, pandemia Covid-19 jest naszą teraźniejszością, ale nie naszą przyszłością. Firmy mają okazję kształtować przyszłość, ponownie opracować swój cel i strategię, aby skoncentrować się na efektywności w takim samym stopniu co na wydajności.

Udostępnij
- REKLAMA -