Australijski departament obrony usunie chińskie kamery

Australijski departament obrony usunie chińskie kamery

Po tym, jak Stany Zjednoczone i Wielka Brytania zdecydowały się na rezygnację i wymianę kamer i urządzeń produkowanych przez firmy mogące mieć powiązania z Komunistyczną Partią Chin, na taki ruch zdecydowała się również Australia.

Tamtejszy Departament obrony poinformował, że w niemal wszystkich rządowych biurach i agencjach, za wyjątkiem Departamentu Rolnictwa oraz Gabinetu Premiera, znajduje się blisko 1000 kamer, domofonów i innych urządzeń wyprodukowanych przez Hikvision i Dahua, które po części należą do chińskiego rządu.

Według zapowiedzi ministerstwa obrony, sprzęty wyprodukowane przez te firmy mają zostać znalezione i usunięte. Tymczasem, chiński MSZ skrytykował tą decyzję, nazywając te praktyki niewłaściwymi i dyskryminującymi wobec chińskich firm.

Audyt, na podstawie którego Australia podjęła decyzję o wyrzuceniu chińskich urządzeń, został zainicjowany przez rzecznika opozycji ds. bezpieczeństwa cybernetycznego, Jamesa Patersona po tym, jak usiłował dowiedzieć się, jaka jest skala wykorzystania chińskich urządzeń w australijskich agencjach. Jak wskazał Paterson, obie te firmy podlegają chińskiemu krajowemu prawu wywiadu, które wymaga od nich współpracy z chińskimi agencjami wywiadowczymi.

Popularne

Trend 24h

więcej publikacji

od naszych partnerów