Backup w firmie. Eksperci Comarch o najważniejszych zasadach polityki bezpieczeństwa

Newsroom BrandsIT
Newsroom BrandsIT - NewsRoom Brandsit
4 min

Backup to przede wszystkim gwarancja odzyskania danych, gdyby w firmie doszło do awarii albo ataku hakerskiego. Jednak, aby był skuteczny i niezawodny, należy wykonywać go zgodnie z kilkoma podstawowymi zasadami.

Więcej informacji w materiałach white paper na stronie:

https://prywatnachmura.pl/

Wykonywanie kopii zapasowych danych całej firmy to jeden z obszarów, w których specjalizuje się Comarch.  – Backup to zagwarantowanie klientowi możliwości odzyskania danych w jak najkrótszym czasie w sytuacji, gdy doszłoby do awarii systemu. Bez niego istnieje prawdopodobieństwo całkowitej lub częściowej utraty zasobów – mówi Artur Kurleto z Comarch.

Jedną z podstawowych wytycznych przy tworzeniu kopii bezpieczeństwa jest zasada ”3-2-1”. Zgodnie z nią powinny istnieć co najmniej trzy kopie plików, na minimum dwóch nośnikach. Przy czym chociaż jedna kopia powinna być w innym miejscu niż pozostałe.

Backup ma trzy podstawowe rodzaje, jeżeli chodzi o zakres, jaki obejmuje. Są to: kopia pełna (obejmuje wszystkie dane i całe systemy), kopia przyrostowa (to zapis danych powstałych od czasu poprzedniego tworzenia kopii zapasowej), kopia różnicowa (kopiowane są pliki zmienione od momentu najnowszej kopii pełnej).

Przykładowa polityka backupowa może polegać na wykonywaniu kopii całego systemu raz w tygodniu, a przyrostowej każdego dnia. Skopiowane dane przechowywane są np. przez 4 tygodnie, a później są nadpisywane. – Każdy klient sam decyduje, które dane są dla niego istotne i jak często wymagane będzie robienie backupu. Możemy bardzo indywidualnie dostosowywać dla niego propozycję najlepszego rozwiązania. Co ważne, w ofercie zawsze przedstawiamy prawdopodobny czas przywrócenia systemu po awarii oraz ile danych firma może utracić po wystąpieniu takiej awarii. To wszystko zależy od tego, z jakich systemów klient będzie korzystał – tłumaczy Artur Kurleto.

- Advertisement -

Podstawą skutecznego backupu jest niezawodny sprzęt. Comarch u klientów stosuje migracje systemów na własne serwery, wykorzystując do tego m.in. podzespoły IBM, w tym np. serwery Power8 i macierze FlashSystem.

Zalety rozwiązania IBM Power Systems:

1) Gotowość do wdrożenia w chmurze korporacyjnej

Rozwiązania Power Systems można łatwo zintegrować z realizowaną w organizacji strategią zarządzania chmurą prywatną lub hybrydową. Pozwala to wykorzystywać elastyczne modele konsumpcji i spełniać zmieniające się oczekiwania klientów.

2) Nr 1 w rankingu niezawodności ITIC

W raporcie ITIC rozwiązania IBM Power Systems plasują się na pierwszym miejscu w każdej najważniejszej kategorii dotyczącej niezawodności. Pozwalają stworzyć bezawaryjną infrastrukturę lokalną, która umożliwia nieustanne spełnianie oczekiwań klientów.

3) Najlepsza w branży wartość i wydajność

Dzięki rozwiązaniom Power Systems klienci mogą wykorzystać znakomitą wydajność rdzeni i wysoką przepustowość pamięci tak, aby odnosić korzyści w zakresie efektywności działania i doskonałej relacji wydajności do ceny.

Jak często powinien być wykonywany backup? To zależy m.in. od rodzaju danych, które posiada firma, ale także od szybkości ich przyrostu i od specyficznych wymagań przedsiębiorstwa. Ogólna zasada mówi, że najnowsze dane kopiuje się częściej niż cały system. Backupy najczęściej dzielą się na dzienne, weekendowe, miesięczne albo roczne. Pierwsze obejmują dane przyrostowe, których stale przybywa. – A weekendowe powinny obejmować dane sprzed wcześniejszego weekendu. Natomiast klient może sobie zażyczyć, żeby jego backup weekendowy był i tak kopią całego systemu, a my jesteśmy w stanie to zagwarantować – dodaje Artur Kurleto.

Backupy różnią się też ze względu na to, gdzie trafią zapasowe dane (czy jest to np. dysk, taśma magnetyczna czy chmura). Bezpieczeństwo zasobów znacznie wzrasta, jeśli nie są one przechowywane tylko w jednym miejscu, dlatego stosuje się różne kombinacje wykonywania kopii.

Więcej na ten temat, a także o bezpieczeństwie danych w firmie m.in. zgodnie z wymaganiami RODO oraz o profesjonalnej polityce ochrony danych, znaleźć można w materiale white paper na stronie https://prywatnachmura.pl/wszystko-co-musisz-wiedziec-o-backupie/

comarch ict

 

ibm gold1

 

 

 

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -