Bezpieczeństwo na morzu wesprze sztuczna inteligencja

Klaudia Ciesielska
Klaudia Ciesielska - Redaktor prowadzący Brandsit
2 min

Anomalie pogodowe, nielegalni imigranci oraz działania terrorystów – to niektóre źródła nietypowych zachowań statków na morzu. W ich monitorowaniu pomoże Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex – system informatyczny, którego koncepcję opracuje Asseco. Spółka podpisała właśnie umowę na przygotowanie studium wykonalności narzędzia do wykrywania niezgodnych z przepisami oraz podejrzanych działań jednostek morskich.

Agencja Frontex koordynuje współpracę pomiędzy państwami członkowskimi m.in. w zakresie zarządzania granicami lądowymi i morskimi Unii Europejskiej. Nowy system ma usprawnić pracę operatorów, którzy na co dzień śledzą sytuację na morzu na podstawie wielu, różnego typu źródeł, takich jak zdjęcia satelitarne z systemu Copernicus, informacje o położeniu dostarczane przez system do geolokalizacji statków (AIS), a także portale internetowe, informujące o sytuacji w branży morskiej. Nagła zmiana obranego przez statek kursu nie zawsze jest jednoznaczna z podejrzanym działaniem. Może ona wynikać np. z dynamicznie zmieniających się warunków pogodowych lub awarii technicznej. Biorąc pod uwagę także intensywność ruchu morskiego, jego monitorowanie staje się coraz większym wyzwaniem nawet dla najbardziej doświadczonych operatorów. Dlatego Agencja Frontex zdecydowała się na rozpoczęcie prac nad koncepcją systemu, który im w tym pomoże. W ten sposób będzie możliwa szybsza identyfikacja czy zachowanie danej jednostki jest poprawne, czy też stanowi powód do interwencji.

Jest to pierwszy tego typu projekt naukowo-badawczy Agencji Frontex. Przewidywane zakończenie prac nad wersją demonstracyjną systemu to drugi kwartał 2018 roku. W dalszych etapach odbędzie się budowa systemu, testy oraz  wdrożenie.

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -