Bitcoin pobił rekord wartości

Bitcoin osiągnął nowy rekordowy poziom cenowy, przekraczając swoje poprzednie maksimum z listopada 2021 roku. Ta historyczna chwila podkreśla rosnące zainteresowanie i zmienność na rynku kryptowalut, stawiając przed inwestorami nowe wyzwania i możliwości.

Klaudia Ciesielska
Klaudia Ciesielska - Redaktor prowadzący Brandsit
3 min

W ostatnich dniach byliśmy świadkami historycznego momentu w świecie kryptowalut: Bitcoin, pierwotna i najbardziej znacząca cyfrowa waluta, osiągnęła nowy rekordowy poziom cenowy. We wtorek po południu, według danych z Coinmarketcap, cena Bitcoina przekroczyła swój poprzedni szczyt wynoszący prawie 69 000 dolarów amerykańskich, ustanowiony w listopadzie 2021 roku. Ta imponująca wartość jest kulminacją rajdu, który rozpoczął się jesienią ubiegłego roku, z Bitcoinem notującym około 50% wzrostu od początku roku w stosunku do dolara amerykańskiego.

Jednakże, z nowym rekordowym poziomem przychodzi niepewność co do przyszłości. Historia Bitcoina pokazała, że po osiągnięciu maksimum w listopadzie 2021 roku, jego cena spadła do mniej niż 17 000 USD w ciągu roku. To przypomnienie o zmienności i nieprzewidywalności rynku kryptowalut nie powinno być lekceważone przez inwestorów.

Sytuacja rynkowa dzisiaj różni się jednak od tej z 2021 roku. Jak zauważył Eric Demuth, założyciel austriackiej platformy handlu kryptowalutami Bitpanda, obecny rynek jest wspierany przez stabilniejsze ramy prawne i nadzór rynkowy. Te zmiany zachęciły wielu inwestorów instytucjonalnych i banków do wkroczenia na rynek kryptowalut, wnosząc ze sobą nowy kapitał i zwiększając cenę Bitcoina. Odnotowano znaczne zainteresowanie ze strony dużych instytucji finansowych, takich jak Grayscale, BlackRock i Fidelity, które uruchomiły Bitcoin ETF w USA, zatwierdzone przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).

Jednakże, to nie tylko instytucjonalne inwestycje napędzają cenę Bitcoina. Jak zauważa James Butterfill, szef badań w Coinshares, istnieje znaczący popyt na Bitcoin ze strony funduszy ETF, który znacznie przekracza liczbę nowo wydobywanych monet. To zjawisko doprowadziło do wzrostu cen, ponieważ fundusze muszą nabywać Bitcoin na otwartym rynku, zwiększając popyt ponad dostępną podaż.

- Advertisement -

Warto również zwrócić uwagę na wpływ warunków makroekonomicznych, takich jak wysokie stopy procentowe banków centralnych, które mogą zmniejszać atrakcyjność Bitcoina jako inwestycji. Ponadto, nadchodzące wydarzenie “halvingu”, czyli zmniejszenie nagrody dla górników za weryfikację transakcji, planowane na kwiecień, prawdopodobnie wpłynie na cenę Bitcoina, zmniejszając tempo wzrostu podaży.

W świetle tych faktów, choć obecne osiągnięcia Bitcoina są imponujące, przyszłość tej kryptowaluty pozostaje otwarta na różne scenariusze. Inwestorzy powinni podejmować decyzje z pełną świadomością ryzyka i potencjalnych zmian na rynku kryptowalut. 

Udostępnij
- REKLAMA -