Od dziś Bitcoin jest notowany na nowojorskiej giełdzie – amerykańska SEC zatwierdziła Bitcoin ETF

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) dokonała historycznego kroku, zatwierdzając pierwsze bitcoinowe fundusze giełdowe (ETF) w USA.

Klaudia Ciesielska - Redaktor prowadzący Brandsit
2 min

W świecie finansów, środa była dniem przełomowym. Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) dokonała historycznego kroku, zatwierdzając pierwsze bitcoinowe fundusze giełdowe (ETF) w USA. Ta decyzja, wyraźnie wskazująca na zmianę kursu w podejściu do kryptowalut, otwiera nowe możliwości dla inwestorów i stawia pytania o przyszłość finansów.

Era nowych możliwości

ETFy, które debiutują już w czwartek, zmieniają zasady gry dla bitcoina. Zapewniając inwestorom ekspozycję na największą kryptowalutę bez bezpośredniego posiadania, otwierają drogę do większej instytucjonalizacji bitcoina jako klasy aktywów. Takie ruchy mogą przyciągnąć od 50 do 100 miliardów dolarów w samym tylko tym roku, jak prognozują analitycy Standard Chartered.

Sukces bitcoin ETF

Bitcoin, którego kapitalizacja rynkowa wyniosła ponad 913 miliardów dolarów, zyskał 3% wartości po ogłoszeniu. To wzrost o ponad 70% w ostatnich miesiącach, zwiastujący wielkie zainteresowanie inwestorów. Sukces tych funduszy zależeć będzie jednak od opłat i płynności, z którymi niektórzy emitenci już eksperymentują.

Marketing i reklama

Przedsiębiorstwa przygotowują się do intensywnej kampanii marketingowej. Bitwise i VanEck już zaczęli reklamować bitcoin jako atrakcyjną inwestycję. Rzeczywiście, taki poziom promocji jest bezprecedensowy, co podkreśla znaczenie i potencjalny wpływ tych produktów na rynek.

Zatwierdzenie przez SEC nie było wolne od kontrowersji. Incydent z fałszywym postem na koncie SEC oraz zamieszanie związane z oficjalnym ogłoszeniem pokazuje, że nadal istnieje dużo niepewności i niejasności wokół kryptowalut. Ponadto, zdania na temat zatwierdzenia są podzielone – dwóch demokratycznych komisarzy SEC głosowało przeciwko, podnosząc kwestie ochrony inwestorów.

Przewodniczący SEC, Gary Gensler, wciąż podkreśla, że bitcoin jest “spekulacyjnym, niestabilnym aktywem” używanym do finansowania przestępczości. Krytycy, tacy jak Dennis Kelleher z think tanku Better Markets, ostrzegają, że bitcoin jest nadal podatny na oszustwa i nie ma legalnego zastosowania.

Zatwierdzenie bitcoinowych ETF przez SEC jest bez wątpienia kamieniem milowym dla branży kryptowalut. Otwiera ono drzwi dla szerokiego spektrum inwestorów, jednocześnie rodząc pytania o regulacje i bezpieczeństwo. Wciąż pozostaje wiele niewiadomych, ale jedno jest pewne – kryptowaluty coraz śmielej wkraczają w świat tradycyjnych finansów.