Ad image

Blackout w Data Center? Cyfrowa Polska apeluje do rządu

Natalia Zębacka - Redaktor Brandsit
2 min

Związek Cyfrowa Polska, który reprezentuje polską branżę nowych technologii, alarmuje, że w przypadku nasilenia się kryzysu energetycznego pod żadnym pozorem nie wolno dopuścić do wyłączenia dostaw energii dla centrów przetwarzania danych. – To kwestia bezpieczeństwa państwa – podkreślają eksperci.

Kryzys energetyczny już wkrótce może przybrać na sile. Trwająca w Ukrainie wojna oraz pogłębiająca się niestabilność w dostawie źródeł energii mogą spowodować czasowe ograniczenia w dostawach energii czy paliw.

Jak przekonuje Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska, reprezentującego polską branżę nowych technologii, w tej sytuacji konieczne jest ustalenie konkretnego planu zarządzania kryzysowego: –Oczywistym wydaje się fakt, że niektóre placówki, na przykład szpitale, znajdą się pod szczególną ochroną energetyczną państwa. Wnioskujemy o to, żeby do listy obiektów o szczególnym znaczeniu dopisać centra przetwarzania danychmówi Michał Kanownik.

Stawką jest nasze bezpieczeństwo

Jakie dane procesuje się we wspomnianych centrach? Jak wylicza prezes Cyfrowej Polski – od sieciowych wizytówek, poprzez dokumentację setek tysięcy przedsiębiorstw, aż po obszerne bazy danych, umożliwiające funkcjonowanie podmiotom infrastruktury publicznej. Dlatego niezakłócona działalność infrastruktury teleinformatycznej to w coraz szybciej cyfryzującej się gospodarce jedna z podstawowych kwestii.

- Advertisement -
Ad image

Ale to nie tylko kwestia wygody i sprawnego działania gospodarki. –W centrach przetwarzania danych położonych na terenie Polski przetwarzane są dane krytyczne m.in. instytucji publicznych, ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa. Co w sytuacji zagrożenia za naszą wschodnią granicą szczególnie warte podkreślenia zauważa Michał Kanownik.

Dlatego eksperci Cyfrowej Polski apelują do rządu o całkowite wyłączenie tego typu obiektów z planu ograniczeń awaryjnych. To oznacza, że centra przetwarzania danych, zarówno komercyjne jak i publiczne, nie podlegałyby żadnym ograniczeniom w dostawie energii elektrycznej.

Stanowisko ekspertów Związku trafiło na biurka w resortach rozwoju i technologii, aktywów państwowych oraz klimatu i środowiska. Otrzymał je także Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa.

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Ad image