Branża IT już nie tylko dla inżynierów

Branża IT już nie tylko dla inżynierów

Sektor IT drastycznie potrzebuje pracowników, ale na celowniku rekruterów są nie tylko programiści. Branża się zmienia. Jak pokazują statystyki, już 70% organizacji na całym świecie korzysta z usług chmury Microsoft Azure, umożliwiającej przechowywanie i analizę danych, uczenie maszynowe czy rozwiązania IoT. Znacznie zwiększyło to zapotrzebowanie na osoby, które pomogą firmom wdrożyć i zarządzać tymi rozwiązaniami. To doskonała okazja, by rozpocząć karierę w tej branży. 

Obniża się bariera wejścia do branży IT 

Dzisiejszy świat IT to złożoność usług, technologii, ale również kompetencji. Rośnie zapotrzebowanie zwłaszcza na pracowników low-tier, czyli pracowników z tzw. “dolnej drabinki”. O kogo chodzi? Przede wszystkim o specjalistów wsparcia technicznego, który zajmują się konfiguracją i zarządzaniem usługami w danym środowisku oraz rozwiązywaniem problemów po stronie klienta. Ich zadaniem jest również dbanie o to, aby infrastruktura działała sprawnie, zapewniała bezpieczeństwo danych oraz była dostępna dla użytkowników.

Co ważne, nie zawsze wymagane jest doświadczenie. Pracodawcy coraz częściej biorą pod uwagę kandydatów nieidealnych. Szybszym i często tańszym sposobem na pozyskanie pracownika okazuje się wdrożenie osób, które, choć nie mają doświadczenia, skrywają potencjał, przejawiający się odpowiednimi umiejętnościami i kompetencjami. O tym, czy kandydat odnajdzie się w IT coraz częściej decyduje to, jakie tzw. umiejętności miękkie posiada.

“Rozpoczęcie pracy związanej z branżą technologii chmurowych może być pomostem do kariery w branży IT. To ważne dla osób, które marzą o takiej ścieżce zawodowej, ale dotychczas nie mają doświadczenia w tym obszarze. Sama bariera wejścia nie jest zbyt wysoka. Wystarczy znajomość języka angielskiego w stopniu średniozaawansowanym (B2), dobre zdolności komunikacyjne, umiejętność pracy w zespole i zacięcie techniczne, pasja do technologii.”

Sławomir Czuz, general manager LTIMindtree Polska

Firmy stawiają na talent creation 

Pomimo że branża IT rozwija się bardzo dynamicznie, współczesny rynek IT charakteryzuje się niedopasowaniem. Jak wynika z opublikowanego w 2022 roku sondażu, zdaniem pracodawców 69 proc. młodych osób, które wchodzą na rynek pracy, nie ma odpowiednich umiejętności. W tej sytuacji talent acquisition nie wystarcza, potrzebne jest talent creation. To obecnie jeden z najważniejszych trendów w IT. Umożliwia sięganie po wartościowych pracowników spoza środowiska, a także bardziej efektywne wykorzystanie i dopasowanie kompetencji. Inicjatywy mające na celu dopasowanie istniejących zasobów do własnych potrzeb podejmuje coraz więcej firm podejmuje.

LTIMindtree, partner Azure, obecnie prowadzi w Polsce intensywne rekrutacje specjalistów IT. Jednym ze sposobów na rozwijanie zespołu i pozyskanie wartościowych pracowników stało się dla jej przedstawicieli inwestowanie w pracowników spoza środowiska. Dużym sukcesem okazało się tworzenie szkoleń, które mają na celu wychwycenie i rozwijanie nowych talentów, umożliwiając im start w branży.

“Wierzymy, że przyszłość IT zależy nie tylko od tego, jak talenty będą pozyskiwane, ale też jak będą kreowane. W tym względzie nasze szkolenia są zarówno skutecznym narzędziem edukacyjnym, jak i kluczem do rozwiązania problemu niedopasowania na rynku pracy w branży IT.”

Sławomir Czuz z LTIMindtree Polska

Firma, razem z platformą Codecool, prowadzi 3-tygodniowe kursy, które przygotowują ludzi do pracy przy rozwiązaniach chmurowych. Po kursie, uczestnicy dostają ofertę zatrudnienia, a następnie przechodzą 3-miesięczny okres przygotowania, umożliwiający lepsze poznanie pracy w środowisku Azure.

Popularne

Trend 24h

więcej publikacji

od naszych partnerów