CMA ma czas do 4 października na podjęcie decyzji w ramach tzw. fazy 1 dochodzenia. Organ ten może zdecydować się na skierowanie sprawy do dalszego, bardziej szczegółowego badania, lub oczyścić partnerstwo z podejrzeń dotyczących naruszenia zasad konkurencji.
Amazon w swoim oświadczeniu podkreśla, że współpraca z Anthropic nie powinna budzić obaw regulacyjnych. Firma zaznacza, że nie posiada miejsc w zarządzie Anthropic ani nie ma wpływu na decyzje strategiczne startupu, który pozostaje niezależny i ma prawo współpracować z innymi dostawcami. Anthropic, który został założony przez byłych dyrektorów OpenAI, również zapewnia o swojej niezależności i chęci współpracy z CMA, aby wyjaśnić charakter relacji z Amazonem.
Warto zauważyć, że nie jest to pierwszy przypadek, gdy CMA przygląda się współpracy dużych graczy technologicznych z mniejszymi firmami. Pod koniec lipca organ ten rozpoczął podobne dochodzenie w sprawie partnerstwa Alphabetu, spółki macierzystej Google, z Anthropic.
Tego typu dochodzenia odzwierciedlają rosnące zaniepokojenie organów antymonopolowych na całym świecie dotyczące wpływu, jaki mogą mieć umowy między dużymi korporacjami a mniejszymi firmami technologicznymi na konkurencję rynkową. W lipcu tego roku regulatorzy z USA, Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii podpisali wspólne oświadczenie, zobowiązując się do współpracy w celu ochrony uczciwej konkurencji w branży technologicznej.
Rozpoczynające się dochodzenie będzie zatem ważnym testem dla CMA, które będzie musiało ocenić, czy partnerstwo Amazon z Anthropic rzeczywiście stanowi zagrożenie dla konkurencji, czy też jest jedynie naturalnym krokiem w rozwoju współpracy w dynamicznie rozwijającej się branży sztucznej inteligencji. Decyzja, którą podejmie organ nadzorczy, może mieć znaczące konsekwencje zarówno dla przyszłości tego partnerstwa, jak i dla innych podobnych umów na rynku.