Certyfikacja EPI-DCOS: przepis na niezawodność centrum danych

Podobne tematy

Chmura pomogła firmom przetrwać kryzys. Czy praca zdalna zwiększy popyt na cloud computing?

Negatywny wpływ pandemii na działanie polskich firm byłby większy, gdyby nie chmura obliczeniowa – wynika z badania operatora Atman....

Firmy nieprzygotowane na sytuacje kryzysowe. Czy wyciągnęliśmy wnioski z lockdownu?

Zaledwie 28 proc. firm przewidziało skalę problemów związanych z COVID-19 i miało odpowiednie plany reagowania w sytuacji kryzysowej, gwarantujące...

Akcjonariusze ATM zdecydują o wycofaniu akcji spółki z obrotu na GPW

Spółka ATM S.A. poinformowała o zwołaniu Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia akcjonariuszy na 10 sierpnia na wniosek akcjonariuszy MCI. PrivateVentures Fundusz...

Warszawskie Centra Danych Atman jako pierwsze w Europie uzyskały certyfikaty DCOS (Data Centre Operations Standard) firmy EPI. To jedyny standard obejmujący wszystkie aspekty zarządzania operacyjnego centrum danych. Jakie ma to znaczenie dla rynku i klientów? Certyfikacja DCOS potwierdza wysoki poziom niezawodności i ciągłości działania oraz bezpieczeństwa obiektów, jakości świadczonych w nich usług, a także kompetencji obsługującego je personelu technicznego.

 

infografika DCOS-4 at Atman Data Centers

Rola specjalistów od infrastruktury IT uległa ogromnej zmianie w ciągu ostatniej dekady. Wraz z szybko postępującym procesem tzw. cyfrowej transformacji ich zadania nie ograniczają się już tylko do oferowania sprzętu wspierającego „realny biznes”. Jako opiekunowie centrów danych, które zasilają firmowe środowiska serwerowe i chmurowe, systemy i aplikacje, odgrywają dzisiaj jedną z głównych, wręcz strategicznych ról w biznesie.

Znaczenie ich pracy i odpowiedzialność stale rośnie i to do tego stopnia, że niebawem, jak przewidują eksperci firmy Huawei, potrzebne będzie wsparcie sztucznej inteligencji, by zapewniać centrom danym wysoką wydajność i niezawodność operacyjną.1 W wielu przypadkach, zamiast wybiegać tak w przyszłość, wystarczy znaleźć – i wdrożyć – skuteczny sposób na lepsze zarządzanie, a więc sprawne działanie centrum danych. Jedną z takich metod jest standaryzacja procesów i ich późniejsza certyfikacja wraz z towarzyszącym im audytem.

Certyfikat – ale jaki?

Certyfikacje stały się istotnym elementem biznesowym na rynku data center Znacznie upraszczają proces ewaluacji operatorów DC, ponieważ w natłoku ofert wskazują te ośrodki przetwarzania danych, które spełniają określone wymagania i standardy. Z badań przeprowadzonych przez PMR wynika wręcz, że certyfikacja jest drugim (po cenie) najważniejszym kryterium wyboru nowego dostawcy zewnętrznego centrum danych.2

Z naszej perspektywy jako doświadczonego, wieloletniego operatora DC certyfikacja jest kluczowa przede wszystkim dla instytucji publicznych, a także organizacji z wysoko regulowanego sektora finansowego i energetycznego. To one najczęściej wymagają od operatorów gwarancji bezpieczeństwa danych i zgodności z wytycznymi np. RODO czy dyrektyw NIS, poświadczonej odpowiednim certyfikatem. Korporacje zaś szczególnie przywiązują wagę do takich certyfikacji jak ISO/IEC 27001:2013 czy ISO 9001:2015, które potwierdzają pewien standard działania. Jeżeli natomiast chodzi o ocenę infrastruktury centrum danych, zlecenie przeprowadzenia audytu przez zaufaną firmę trzecią to ich modus operandi, a my jako operator każdorazowo chętnie się takiemu audytowi poddajemy – komentuje Adam Dzielnicki, Data Center Product Manager w Atmanie. – Certyfikaty są zwykle mniej ważne dla niewielkich przedsiębiorstw, które z kolei często polegają na rekomendacjach rynkowych i referencjach, lubią też naocznie sprawdzić warunki w centrum danych – dodaje.

Do tej pory centra danych w Polsce ubiegały się głównie o znane na świecie, kosztowne certyfikacje zgodności ze standardami technologicznymi (dotyczącymi projektu, budowy i infrastruktury obiektu, np. ANSI/TIA lub Uptime Institute). Z kolei wspomniane popularne standardy ISO 9001:2015 czy ISO/IEC 27001:2013 zajmują się procesami w organizacji, a więc potwierdzają pewien poziom jakości usług oraz poufności, dostępności i integralności przetwarzanych informacji, jednak obejmują tylko część zagadnień istotnych dla zarządzania data center i nie wchodzą w nie zbyt szczegółowo.

Tymczasem centrum danych jest wyjątkowo złożonym organizmem, którego sprawne i wydajne działanie zależy w dużej mierze od ludzi, którzy nim zarządzają i w nim operują. Dlatego analiza bezpieczeństwa czy dostępności usług w centrum danych tylko pod kątem wykorzystywanej technologii i infrastruktury nie jest wystarczająca. Natomiast wartość uporządkowanych procesów operacyjnych i utrzymaniowych, a także spisanych i regularnie weryfikowanych procedur jest nie do przecenienia. W dodatku warstwy operacyjnej DC potencjalny klient nie zdoła poddać audytowi – to coś, co sprawdza się dopiero przez doświadczenie.

Nowy wymiar niezawodności

Lukę w tym ludzko-procesowym aspekcie zapełnia międzynarodowa certyfikacja EPI-DCOS (Data Centre Operations Standard). To jedyny na świecie standard obejmujący wszystkie obszary utrzymania i obsługi centrum danych. Stworzony został przez praktyków i jest zbieżny z wymogami norm ISO/ANSI. Obok ekspertów firmy doradczej EPI, w jego opracowaniu udział wzięło ponad 50 ekspertów z banków zlokalizowanych na terenie Azji, Stanów Zjednoczonych i Europy oraz uznanych globalnych firm technologicznych.

W efekcie powstał pierwszy na świecie dokument określający najlepsze praktyki i wytyczne dotyczące wszystkich obszarów zarządzania centrami przetwarzania danych. W ślad za nim przygotowano także audyt certyfikacyjny stwierdzający, czy procedury obowiązujące w danym centrum danych są odpowiednio sformułowane, udokumentowane i skutecznie stosowane, a także stale udoskonalane.

Jako pierwszy w Europie proces certyfikacji DCOS przeszedł Atman (przy wsparciu polskiej firmy BCA Group) – operator dwóch centrów danych w Warszawie, lider krajowego rynku DC.

Zdecydowaliśmy się na wdrożenie wytycznych i audyt zgodności ze standardem EPI-DCOS ze względu na jego praktyczne znaczenie. Umożliwia on bowiem dokładną ocenę i weryfikację jakości operacji i utrzymania centrum danych, obowiązujących procedur, a w konsekwencji bezpieczeństwa, dostępności i jakości świadczonych usług – wyjaśnia Adam Dzielnicki z Atmana.

DCOS-4 stamp

Dobrze naoliwiona maszyna

EPI-DCOS nie jest standardem, który określa jedynie jak ma przebiegać właściwy proces serwisowania obiektu i naprawiania usterek. Określa on także dobre praktyki i procedury w kilkunastu zakresach, obejmujących m.in. zarządzanie zespołami obsługi DC, dostawcami i poziomem świadczonych usług, bezpieczeństwem fizycznym i utrzymaniem okablowania obiektów, instalacjami sprzętu, cyklicznymi przeglądami systemów, incydentami, monitorowaniem i raportowaniem, a nawet utrzymaniem porządku i czystości w budynku.

Klient musi mieć pewność, że operator data center zapewni mu wysoką dostępność i jakość usług zarówno pod kątem stosowanych technologii, jak i sposobu zarządzania procesami czy dbania o fizyczną lokalizację sprzętu i systemów – tłumaczy Arkadiusz Krześlak, Kierownik Utrzymania Centrum Danych w Atmanie. – Dzięki certyfikacji DCOS klient centrum danych ma świadomość, że działa ono w bezpieczny i zoptymalizowany sposób. Nie brakuje w nim ludzi do pracy, każdy zna swoje zadania iwie, co ma robić w określonych sytuacjach. To znacznie obniża ryzyko błędu, a w efekcie istotnie zwiększa ciągłość działania obiektu – dodaje.

Jak podkreśla Atman, już sam proces audytu jest dla organizacji sprawdzianem jej możliwości i okazją do zmian, dzięki którym dany obiekt działa jak dobrze naoliwiona maszyna.

Zderzyliśmy wypracowane przez nas wcześniej procesy i procedury z wytycznymi standardu DCOS i po wnikliwej analizie grupy osób zaangażowanych w certyfikację zmodyfikowaliśmy część z nich oraz opracowaliśmy nowe. Ponadto poszerzyliśmy obowiązki dokumentowania stosowania procedur przez pracowników. Dzięki wprowadzonym zmianom zwiększyliśmy efektywność i bezpieczeństwo rozumiane jako ciągłość działania centrum danych i świadczonych w nim usług, a co za tym idzie, nieprzerwany dostęp naszych klientów do danych – podkreśla Arkadiusz Krześlak.  

Najwyższa ocena niezawodności

Certyfikat EPI-DCOS przyznawany jest w 5-stopniowej skali dojrzałości: 1-Initial, 2-Repeatable, 3-Defined, 4-Managed, 5-Opimised. Uzyskanie certyfikatu na poziomie 5. jest możliwe wyłącznie w przypadku certyfikacji wszystkich 11 obszarów standardu DCOS. Operatorzy centrów danych nie są jednak zobowiązani do certyfikacji od razu we wszystkich obszarach. Uzyskanie go na poziomie „Managed” nie jest więc równoważne z niższym poziomem dojrzałości.

grafika 5 poziomow DCOS

Proces audytu i certyfikacji ma znacznie strategiczne, więc każdy operator musi określić, które obszary zarządzania DC są dla niego najistotniejsze. Osiągnięcie w wybranych obszarach poziomu 4. oznacza, że dany obiekt spełnia najwyższe rynkowe kryteria, przekładające się na wysoką niezawodność świadczonych usług, a to buduje zaufanie klientów. Dzięki temu mogą oni mieć pewność, że ich dane oraz krytyczne systemy i aplikacje przechowywane są w miejscu, które ich nie zawiedzie – zaznacza Adam Dzielnicki. – Do takich lokalizacji należą Centrum Danych Atman Warszawa-1 przy ul. Grochowskiej i Centrum Danych Atman Warszawa-2 przy ul. Konstruktorskiej – oba uzyskały certyfikaty DCOS-4dodaje Dzielnicki.

Sami twórcy standardu zachęcają do stopniowej certyfikacji EPI-DCOS. Swoją przygodę ze standardem najlepiej zacząć od niewielkiego zakresu procesów, zazwyczaj czterech lub pięciu najważniejszych. Po osiągnięciu docelowego poziomu dojrzałości można przejść certyfikację w kolejnym zakresie procesowym. To progresywne podejście polegające na stopniowej analizie słabych i mocnych stron oraz poprawie procedur jest kluczem do udanego zastosowania praktyk DCOS, które przekładają się na realne korzyści dla operatorów, a zwłaszcza klientów centrów danych.

https://interestingengineering.com/how-ai-and-huawei-are-transforming-the-data-center
PMR, Raport „Rynek centrów danych w Polsce 2019. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2019-2024”
- Reklama -

Gorące tematy

- Reklama -
Używamy plików cookie, aby zapewnić lepszą jakość przeglądania. Kontynuując korzystanie z tej witryny, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie.
Używamy plików cookie, aby zapewnić lepszą jakość przeglądania. Kontynuując korzystanie z tej witryny, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie.