Chiny zaliczają spadek aktywności finansowania Venture Capital, ale i tak są na globalnym szczycie

Izabela Myszkowska
Izabela Myszkowska - Redaktor Brandsit
2 min

W okresie styczeń-sierpień 2023 r., w Chinach zawarto 2111 umów finansowania VC o wartości 26,8 mld USD, co oznacza 18,3% spadek wolumenu transakcji i 30,1% spadek wartości finansowania w porównaniu z tym samym okresem w 2022 r. Chociaż te liczby mogą wydawać się alarmujące, to jednak są one znacznie lepsze niż wyniki innych potęg gospodarczych. USA, największy rynek VC na świecie, odnotował spadek wartości transakcji o 47,4% i wolumenu transakcji o 38,3%, podczas gdy Wielka Brytania i Indie zanotowały odpowiednio 27,2% i 42% spadek w wolumenie transakcji VC.

Chiny są wiodącym rynkiem w regionie Azji i Pacyfiku (APAC) pod względem działalności finansowej VC. Kraj ten wyróżnia się zarówno pod względem liczby transakcji, jak i ich wartości, generujące 15,2% udziału w globalnej liczbie transakcji VC i 16,8% udziału w ich wartości.

Chiny, mimo globalnego spowolnienia, nadal przyciągają znaczące inwestycje. Firmy takie jak Zhejiang Hozon New Energy Automobile, Zeekr, Xiamen Hithium Storage Technology, Farizon Auto, AVATR i Libode zdobyły imponujące sumy, wskazując na trwałe zainteresowanie inwestorów chińskim rynkiem VC. Dane podkreślają odporność Chin i globalne znaczenie jako kluczowego gracza w stale ewoluującym świecie kapitału podwyższonego ryzyka.

Chociaż Chiny radzą sobie lepiej niż inne główne rynki, to jednak spadek aktywności finansowania VC w kraju jest zgodny z globalnymi trendami. Czy jest to sygnał ostrzegawczy dla inwestorów i przedsiębiorców, czy może tylko chwilowe spowolnienie przed kolejną falą wzrostu? Czy chiński rynek VC będzie nadal przyciągał inwestorów z całego świata, mimo globalnych napięć i niepewności?

- Advertisement -

Chiny, mimo globalnego spowolnienia w sektorze VC, utrzymują swoją dominującą pozycję, przyciągając znaczące inwestycje i umacniając swoje globalne znaczenie. W obliczu spadku wartości i wolumenu transakcji, Chiny nadal są liderem w regionie APAC i zdają się być odpornym gigantem w świecie kapitału podwyższonego ryzyka.

Udostępnij
- REKLAMA -