Ad image

Ciekawe wieści z izraelskiego rynku start upów. Czy może być jeszcze gorzej?

Klaudia Ciesielska - Redaktor prowadzący Brandsit

Izraelski sektor technologiczny, znany z odnoszenia znaczących sukcesów na arenie międzynarodowej, napotkał na niepokojące przeszkody w pierwszej połowie 2023 r. Dane opublikowane przez izraelski monitor branży technologicznej, Start-Up Nation Central, pokazują, że inwestycje w izraelskie start-upy gwałtownie spadły, notując 29% spadek prywatnego finansowania izraelskiej technologii w porównaniu z drugą połową 2022 r. Dodatkowo, udział inwestorów również doświadczył dramatycznego spadku.

Niepewność polityczna, związana z proponowanymi zmianami w systemie sądownictwa w kraju, jest kluczowym czynnikiem, który przyczynia się do tego spowolnienia. W szczególności, Izrael jest teraz w centrum serii masowych protestów przeciwko planowi reformy sądów, która jest promowana przez premiera Benjamina Netanjahu i jego sojuszników. Izraelski przemysł technologiczny, zazwyczaj prężny i innowacyjny, zatrudniający dziesiątki tysięcy osób i stanowiący połowę eksportu kraju, wyraził zaniepokojenie tymi planami.

Izrael, którego firmy start-upowe zaciągnęły miliardy dolarów inwestycji w ostatnich dziesięcioleciach, znajduje się obecnie w niepewnej sytuacji.

Plan reformy sądowej Netanjahu, który osłabia nadzór Sądu Najwyższego nad decyzjami rządowymi, wywołał nie tylko protesty w kraju, ale również zaniepokoił Biały Dom i amerykańskie organizacje żydowskie. Zmiany w systemie rządów, według przeciwników reformy, mogą narażać gospodarkę kraju na ryzyko.

Netanjahu i jego sojusznicy twierdzą, że reformy są konieczne w celu ograniczenia nadmiernie aktywnego sądu i jego niewybranych sędziów. Krytycy planu przestrzegają jednak, że jeśli zostanie on przyjęty, może podważyć system kontroli i równowagi między gałęziami rządu i poprowadzić Izrael w kierunku autokracji.

W tym niepewnym politycznym kontekście, międzynarodowe agencje kredytowe ostrzegają przed większym ryzykiem finansowym w Izraelu z powodu planowanego remontu rządu Netanjahu i głębokiego podziału, jaki ten plan spowodował.

Na horyzoncie rysuje się pytań o przyszłość izraelskiego sektora technologicznego. Czy najnowsza polityczna turbulencja skłoni do zmiany kursu w najbliższym czasie? Zobaczymy.