Dołącz już teraz do uczestników Plebiscytu 

BITy 2022

Co dalej ze złotym – czy czekają nas najdroższe zagraniczne wakacje od lat?

Udostępnij

Pierwsza połowa lipca nie była łaskawa dla złotego, który osiągnął najniższe notowania w XXI wieku. Kursy kluczowych walut w minionym tygodniu osiągnęły rekordowe poziomy. Historyczne maksyma osiągały euro, frank szwajcarski i dolar. Na początku bieżącego tygodnia nastąpiło jednak wyraźne odbicie kursu polskiej waluty. Czy to odwrócenie trendu czy tylko chwilowa korekta? Czy dla wyjeżdżających za granicę to będą najdroższe wakacje od lat? Analitycy londyńskiej firmy Unibet postanowili oszacować perspektywy zmian kursu złotego w kolejnych tygodniach.

Widmo recesji zwiększa niepewność na rynkach

W mediach coraz szerzej pojawia się odmieniane przez wszystkie przypadki hasło – recesja. To zły sygnał na przyszłość dla kursu złotego. Pesymistyczne prognozy ekspertów mają swoje źródło w kumulacji niesprzyjających czynników makroekonomicznych i geopolitycznych. To m.in. wciąż trwający kryzys międzynarodowy w Europie Wschodniej bez widocznej perspektywy końca, nadal odczuwalne skutki ogólnoświatowego kryzysu zdrowotnego czy załamanie na rynku surowców energetycznych, będące jedną z pochodnych sytuacji geopolitycznej. W takich okolicznościach bardzo trudno o utrzymanie trendu wzrostowego w gospodarce – stąd prognozy zwiastujące nadejście recesji. Walka z inflacją również jest czynnikiem prowadzącym do spowolnienia. Zwiększanie stóp procentowych przekłada się bezpośrednio na spowolnienie akcji kredytowej – tzn. kreowanie mniejszej ilości nowego pieniądza i odpływ kapitału z obiegu. Jak podkreślają przedstawiciele instytucji publicznych – perspektywa ograniczenia wzrostu inflacji może się zacząć materializować najwcześniej pod koniec roku.

Najdroższe zagraniczne wakacje od lat?

Słaby złoty i rosnące ceny sprawiają, że w tym roku zagraniczne podróże w wakacje stają się nie lada wyzwaniem finansowym. Wysoka inflacja występuje bowiem nie tylko w Polsce, ale również w wielu popularnych turystycznie krajach, w tym w strefie euro. Jednakże słaba kondycja złotego oznacza również droższe zakupy w kantorach, co dodatkowo przekłada się na wyższy koszt wakacji. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że ryzyko dalszego osłabiania się złotego w stosunku do euro w lipcu i sierpniu 2022, pomimo chwilowego odbicia, wynoszą 57%. Wszystkie te elementy wymuszą ograniczenie wydatków lub konieczność poświęcenia średnio 15-20% więcej pieniędzy na utrzymanie tego samego standardu wypoczynku, co w 2021 roku. Problem dodatkowo pogłębia skokowy wzrost cen biletów lotniczych, które na niektórych popularnych trasach zwiększyły się kilkukrotnie. Według wielu komentatorów tegoroczne urlopy będą więc skromniejsze bądź nawet ustąpią pierwszeństwa bardziej pragmatycznym wydatkom gospodarstw domowych.

Źródło:Unibet

Zobacz

Walka o klienta w IT trwa. Jak ją wygrać?

Proces sprzedaży B2B w branży IT od lat ewoluuje,...

UOKiK: Inspekcja Handlowa bada rynek dystrybucji węgla kamiennego

Inspekcja Handlowa prowadzi badanie rynku dystrybucji węgla kamiennego i sprawdza praktyki importerów, dystrybutorów i pośredników w sprzedaży, w tym właścicieli składów węgla - informuje UOKiK. Urząd przypomina, że za złamanie przepisów antymonopolowych grozi kara finansowa do 10 proc. rocznego obrotu.

Rząd wesprze firmy energochłonne. Na ten cel przeznaczy kilkanaście miliardów złotych

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który przewiduje, że na pomoc dla firm energochłonnych, które ponoszą dodatkowe koszty w związku z nagłymi wzrostami cen energii elektrycznej i gazu, rząd przeznaczy łącznie 17,4 mld zł do 2024 r. - podała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Szokujące wyniki badań z nanoplastikiem – wędruje w górę łańcucha pokarmowego

Jak wykazał eksperyment przeprowadzony przez badaczy z Finlandii, obecny w glebie nanoplastik wędruje w górę łańcucha pokarmowego - sałata pobierała cząstki nanoplastiku z gleby, przekazywała je zjadającym ją owadom, a te - konsumującym je rybom. Wyniki sugerują potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzi.

Czy inflacja ma wpływ na rynek pracy? Analitycy mają odpowiedź

Rynek pracy pozostaje stabilny - ocenił Sebastian Sajnóg z Polskiego Instytutu Ekonomicznego w komentarzu do wtorkowych danych GUS. Według analityka spowolnienie gospodarcze powinno mieć "małe przełożenie na bezrobocie", a jego skutkiem będzie m.in. słabszy wzrost wynagrodzeń.

Polacy zamierzają oszczędzać. Jakie wydatki planujemy na jesień?

40 proc. Polaków nie planuje większych wydatków tej jesieni - wynika z badania "Polaków Portfel Własny: edukacja pod znakiem inflacji". Wśród respondentów planujących większe wydatki, co czwarty zainwestuje w remont domu lub mieszkania.
- Reklama -

REKLAMA