Termin “agile” stał się w ostatnich latach bardzo popularny, zdarza się, że jest nadużywany lub stosowany błędnie. Nie chodzi tu jednak tylko o powierzchowną modę: moda powstała jako skutek rzeczywistej efektywności metodologii agile w zarządzaniu projektami. Właśnie dlatego warto przejść szkolenie agile – szkolenia takie rozjaśniają panujący zamęt terminologiczny i przyczyniają się znacznie do podniesienia efektywności zarządzania projektami biznesowymi.
Znaczenie słowa “agile” w języku angielskim i w terminologii polskiej
Pochodzące z języka angielskiego słowo “agile” znaczy dosłownie “zwinny”, “zręczny”, “sprawny”, “lekki”. W języku polskim spotykamy się z nim głównie w terminologii związanej z zarządzaniem i organizacją pracy, zwłaszcza we frazach takich jak “agile project management” (dosłownie “zwinne/sprawne zarządzanie projektami”) i “podejście/metodologia agile”. Z terminem “agile” spotkać można się także w innych dziedzinach, w których może mieć zbliżone znaczenie. Tak np. w sektorze IT programowanie agile (programowanie zwinne) obejmuje kilka etapów, w tym planowanie, testowanie i implementację programu.
Podejście agile w zarządzaniu i biznesie
Podejście agile (“zwinne”) jest zbliżone do pojęcia “lean management” (“zarządzenie szczupłe”). Obie metodologie klasyfikowane są łącznie jako metodyki “scrum”. Lean management powstało w środowiskach biznesowych, opiera się na wyrastającym z tradycyjnej kultury japońskiej kulturze korporacyjnej przedsiębiorstwa Toyota. Kładzie nacisk na ograniczenie buforów zapasów w procesie produkcji, a także w wąsko rozumianym zarządzaniu. Podejście agile pojawiło się natomiast pierwotnie w zarządzaniu projektami informatycznymi (“Manifest agile”), skąd rozpowszechniło się także na inne obszary zarządzania projektami. Metodologia agile kładzie nacisk na odejście od tradycyjnego, linearnego modelu procesowego w zarządzaniu.
Zastosowanie metodologii agile umożliwia ograniczenie marnotrawienia czasu i zasobów w projekcie. Podobnie jak lean management, cieszy się więc dużą popularnością. Szkolenie agile nastawione jest zawsze na cele praktyczne, zgodnie z zasadami metodologicznymi agile. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że agile jest pewną perspektywą intelektualną, filozofią zarządzania: praktyczność nie ogranicza się tu do podania zestawu dobrych rad, ale oznacza całościową zmianę podejścia do zarządzania projektem biznesowym.
Według metodologii agile procesy (w tym procesy produkcyjne), dokumentacja i narzędzia mają w zarządzaniu mniejsze znaczenie, niż konkretni ludzie i interakcje między nimi. Efektywność pracy łatwo podnieść przez odrzucenie sztywnego, procesualnego modelu biznesowego na rzecz pełnego wykorzystania dynamiki możliwości ludzkich. Podstawą efektywnego zarządzania jest zaufanie do zdolności ludzkich i do możliwości adaptacyjnych zespołu. Zespoły ludzkie cechuje zdolność do samoorganizacji i autonomicznej pracy. Zadaniem menadżera nie jest stwarzanie zespołowi przeszkód, ale ich usuwanie, stwarzanie zespołowi możliwości pełnego wykorzystania jego potencjału twórczego. Agile jest więc w istocie zdroworozsądkowym podejściem do zarządzania projektami i zespołami ludzkimi.
Więcej informacji znajdziesz na Leadership-Center.pl