Co z cenami mieszkań jeżeli inflacja wyrwie się spod kontroli

Udostępnij

Jeżeli już dwucyfrowa inflacja wyrwie się spod kontroli, to ceny mieszkań znów bardzo szybko będą rosnąć. Będziemy tym bardziej szukać ochrony dla swych oszczędności właśnie na rynku nieruchomości.

W przyszłym roku inflacja będzie również dwucyfrowa, stopy procentowe będą wysokie, popyt na mieszkania nadal pozostanie osłabiony. Jeżeli zobaczymy rosnące ceny to będą tylko ceny ofertowe. Ceny transakcyjne powinny pozostać bez zmian.

Po zeszłorocznym boomie na hipoteki nie ma już śladu, wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych w pierwszym półroczu 2022 r. zmalała aż o 25,1% (w porównaniu do I kw. ub.r. Niska sprzedaż na rynku kredytów hipotecznych wynika przede wszystkim z mniejszej liczby udzielonych kredytów, czyli bardzo dużego spadku popytu na ten rodzaj kredytu. Jedną z kluczowych przyczyn takiego stanu rzeczy jest sukcesywnie malejąca zdolność kredytowa klientów, na co m.in. miały wpływ podwyżki stóp procentowych.

– Wzmożony popyt zaobserwujemy dopiero pod koniec przyszłego roku, jeżeli potwierdzi się, że NBP wówczas zacznie wprowadzać obniżki stóp procentowych mówi Łukasz Cudek, prezes zarządu Albero Invest sp. z o.o.Jednak jeżeli inflacja wcześniej wyrwie się spod kontroli, to ceny mieszkań mogą bardzo wzrosnąć, bo jako obywatele będziemy tym bardziej szukać ochrony dla swych oszczędności właśnie na rynku nieruchomości.

Źródło:MarketNews24

Zobacz

Dzięki ustawie dowiemy się, ile tracimy wody do spożycia

Dzięki nowelizacji ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę, która wdroży unijne przepisy, mamy dowiedzieć się, ile w Polsce tracimy wody przeznaczonej do spożycia. Przedsiębiorstwa wod-kan będą też musiały opracować plany mające na celu ograniczenia strat wody.

Francja/ Rząd: magazyny gazu napełnione w 80 procentach

Magazyny gazu we Francji są napełnione w 80 procentach, a w listopadzie będą napełnione w 100 procentach – zapewniła w środę francuska minister transformacji energetycznej Agnes Pannier-Runacher.

Gaz ziemny w środę po południu tanieje w Europie o prawie 2 proc.

W środę ok. godz. 17.10 gaz ziemny w holenderskim hubie TTF w kontraktach wrześniowych tanieje o 1,93 proc., do ok. 201,2 euro za MWh. Spada również cena gazu ziemnego w kontraktach październikowych o 1,72 proc., do ok. 202,7 euro za MWh.

A.Moskwa: przygotowaliśmy kompleksowe wsparcie dla odbiorców ciepła

Przygotowaliśmy kompleksowe rozwiązanie dla odbiorców ciepła - podkreśliła w piątek w Sejmie minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Poinformowała m.in. o dopłatach dla ogrzewających się pelletem, drewnem, olejem opałowym, czy LPG.

Czy w prognozach najsłynniejszych firm widać strach przed recesją?

Najważniejsze firmy światowej gospodarki ogłaszają swe wyniki finansowe i...

Litr benzyny 95 potaniał o 13 gr; diesel tańszy o 12 gr

Paliwa na stacjach są wyraźnie tańsze niż przed tygodniem - poinformował w środę portal e-petrol.pl. Benzyna 95 potaniała o 13 groszy za litr, do 7,19 zł, natomiast cena diesla spadła o 12 gr i litr kosztuje 7,45 zł.
- Reklama -

REKLAMA