Cyfrowe mapy wskażą drogę do lekarza

Newsroom BrandsIT
Newsroom BrandsIT - NewsRoom Brandsit
3 min

W sierpniu 2019 r. mazowiecki oddział NFZ udostępnił mapę i aplikację web „NA RATUNEK MAZOWSZE”, która ułatwia znalezienie placówek świadczących pomoc w nagłych wypadkach. W ślad za tym pilotażowym projektem mają iść kolejne, które ułatwią pacjentom dostęp do świadczeń medycznych na terenie Mazowsza. Aplikacje i cyfrowe mapy udostępnione pacjentom wykorzystują m.in. oprogramowanie do analiz przestrzennych ArcGIS od Esri.

Mapa i aplikacja „NA RATUNEK – MAZOWSZE” pozwala w kilku prostych krokach znaleźć placówkę, która udzieli pomocy w nagłej sytuacji. W tym momencie są to: Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna, Izby Przyjęć, Szpitalne Oddziały Ratunkowe i Nocna i Świąteczna Pomoc Stomatologiczna. Oprócz lokalizacji placówki, wyświetlany jest szereg przydatnych informacji, takich jak dane teleadresowe czy szczegóły dotyczące udzielanych świadczeń czy dostępności lekarzy pediatrów. Jest skierowana szczególnie do osób, które odwiedzając Mazowsze zachorowały i nie wiedzą, gdzie szukać pomocy doraźnej; dla obcokrajowców przygotowano mapę i aplikację w wersjach angielskojęzycznej i rosyjskojęzycznej.

Na stronach internetowych Fundusz umieszcza informacje o placówkach udzielających pomocy doraźnej, miejscach, gdzie można zrealizować zlecenie na stabilizator stawu skokowego bądź świadczeniach udzielanych w szpitalach i poradniach. Często są one zbyt ogólne lub prezentowane w mało zrozumiałej formie tabel. W czasach, w których praktycznie każdy posługuje się smartfonem wydaje się słuszne, żeby wszystkie te informacje mogły zostać przedstawione w sposób bardziej czytelny, czyli właśnie na mapach. – uzasadnił ideę tworzenia map świadczeń zdrowotnych Wojciech Modzelewski, zastępca Dyrektora Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego ds. Służb Mundurowych i Świadczeniobiorców.

Na komputerze i w telefonie

Aplikacja i cyfrowa mapa to idealny sposób, aby szybko i prosto poinformować pacjenta o dostępności usług medycznych w placówkach, dlatego też mazowiecki oddział NFZ planuje wprowadzać kolejne tego typu rozwiązania. W najbliższym czasie ma zostać uruchomiona aplikacja o zabiegach fizjoterapeutycznych, gdzie pacjent będzie mógł sprawdzić jakie są dostępne zabiegi i czas oczekiwania na ich realizację. Informacja ta będzie aktualizowana co miesiąc. Kolejna planowana aplikacja ma pozwolić na ocenę wykonanego badania i lekarza, oczywiście z zachowaniem przepisów dotyczących ochrony danych osobowych RODO. W tym momencie dział odpowiedzialny za tworzenie map liczy trzy osoby, ale NFZ nie wyklucza, że do projektu zaangażuje również specjalistów zewnętrznych.

Aplikacje i mapy cyfrowe przygotowywane są przez specjalnie przeszkolonych pracowników NFZ, którzy w tym procesie wykorzystują m.in. aplikację ArcGIS od firmy Esri. Oprogramowanie od Esri jest wykorzystywane do analizy danych w aspekcie przestrzennym i opracowywania aplikacji mapowych pokazujących dostępność lekarzy specjalistów, zakresu świadczeń czy czasu dojazdów do placówek. Esri Polska oprócz dostarczenia oprogramowania służy także pomocą merytoryczną w zakresie obsługi rozwiązania. – powiedział Krzysztof Stańczak Menadżer ds. Klientów Kluczowych w Esri Polska.

Mazowiecki oddział NFZ chce, aby wieść o dostępnych aplikacjach dotarła do jak najszerszego grona odbiorców, dlatego też rozpoczął kampanię promocyjną, która polega na umieszczaniu naklejek informacyjnych i kodów QR do mapy w aptekach, przychodniach, promocji w witrynach branżowych oraz telewizji regionalnej.

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -