Cyfryzacja polskich firm wciąż kuleje

Natalia Zębacka
Natalia Zębacka - Redaktor Brandsit
4 min

W najnowszym Indeksie gospodarki i społeczeństwa cyfrowego (DESI 2022), przygotowanym przez Komisję Europejską, Polska zajęła podobnie jak rok temu 24 miejsce. Niestety w zakresie cyfryzacji przedsiębiorstw wynik jest gorszy niż rok temu. Szansą na polepszenie tego stanu są środki z Krajowego Planu Odbudowy, z których ponad 21 proc. (ponad 7,5 mld euro) przeznaczone ma być na transformację cyfrową.

W tegorocznym Indeksie gospodarki i społeczeństwa cyfrowego dla Polski widoczny jest wyraźny spadek wyniku w zakresie integracji technologii cyfrowych w działalności przedsiębiorstw – z 25,9 do 22,9 pkt. Gorsze w rankingu są tylko Węgry, Bułgaria i Rumunia, natomiast na czele, osiągając blisko 60 pkt., znalazły się kraje skandynawskie – Finlandia, Dania i Szwecja.

– Choć w zakresie dostępności (dostępu do internetu) i cyfrowych usług publicznych wyniki Polski są lepsze niż rok temu, to niestety poziom cyfryzacji polskich przedsiębiorstw się pogorszył. Nie jest to dobry prognostyktwierdzi Krzysztof Pulkiewicz, Country Manager Unifiedpost Group, odpowiedzialny za rozwój platformy Banqup w Polsce.Spadł również, na szczęście nieznacznie, wskaźnik kapitału ludzkiego, a w szczególności odsetek absolwentów kierunków informatycznych. A to może powodować jeszcze większe niż dotychczas problemy z pozyskaniem przez firmy, zwłaszcza z sektora MŚP, odpowiednich specjalistów. W konsekwencji nadrobienie zapóźnień w cyfryzacji biznesu może być w kolejnych latach jeszcze większym wyzwaniemuzupełnia.

Cele w zakresie digitalizacji gospodarki, do jakich dążą wszystkie kraje Unii Europejskiej, określone zostały w Cyfrowej Dekadzie 2030. Zgodnie tym dokumentem do 2030 r. ponad 90 proc. MŚP powinno osiągnąć przynajmniej podstawy poziom cyfryzacji swojej działalności, a 75 proc. wszystkich firm powinno wykorzystywać z chmury obliczeniowej, sztucznej inteligencji i dużych zbiorów danych.

- Advertisement -

W Polsce aktualnie tylko 40 proc. spośród małych i średnich przedsiębiorstw wykorzystuje technologie cyfrowe na co najmniej podstawowym poziomie. Zastosowanie bardziej zaawansowanych rozwiązań jest na jeszcze niższym poziomie.

6dbd1c44e1936b88f0afea9c71baadbc 3e3eb1f63f9b55e08e33c31f7f9f9b45 fe249e920f7bcd84ad3b640d8e708ab0

– W skali całej Unii Europejskiej wykorzystanie bardziej zaawansowanych technologii, takich jak big data, a zwłaszcza sztucznej inteligencji, jest dalekie od celu na rok 2030. Natomiast wyniki Polski są jeszcze sporo poniżej tej i tak niewysokiej średniej – zauważa Krzysztof Pulkiewicz. Dorównanie chociaż do średnich dla całej Wspólnoty poziomów, zwłaszcza w wypadku sektora MŚP, nie będzie łatwe, za to na pewno bardzo kosztowne. Dlatego też pomocne może tu być wykorzystanie środków z perspektywy finansowej na lata 2021-2027 oraz z KPO.

W polskim Krajowym Planie Odbudowy na transformację cyfrową przeznaczono aż 21,3 proc. wszystkich środków, czyli ponad 7,5 mld euro. Jednak z tego źródła finansowane będą zwłaszcza działania w zakresie rozwoju sieci, e-usług w administracji publicznej i zwiększania kompetencji cyfrowych społeczeństwa.

Przedsiębiorcy będą zapewne mogli liczyć na wsparcie w drodze do cyfryzacji  w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS+) oraz Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR). Jednak władze polskie nie ukończyły jeszcze prac nad strategią na rzecz transformacji cyfrowej gospodarki i nie podjęły decyzji co do dalszych działań w tym zakresie.


Krzysztof Pulkiewicz, Country Manager Unifiedpost Group, posiada 20-letnie doświadczenie w zarządzaniu bezpieczeństwem IT, tworzeniem i integracją systemów w branży bankowej i ubezpieczeniowej. Obecnie rozwija platformę Banqup, która ułatwia administrowanie procesami firmowymi, wymianę dokumentów a także rozliczenia finansowe i płatności

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -