Cyfryzacja w przemyśle – lek gorzki, choć skuteczny

- Reklama -

Jaka branża wyznacza trendy i najchętniej sięga po nowe technologie? Niewiele osób w odpowiedzi na to pytanie wskazałoby przemysł i produkcję. Tymczasem to właśnie ten sektor wciąż zacieśnia relacje z branżą IT i inwestuje w badania oraz rozwój.
W marcu 2021 roku produkcja przemysłowa w Polsce osiągnęła, według danych GUS, najwyższy poziom w historii. Jej rozwój nie byłby możliwy, gdyby nie skutecznie implementowane technologie. To właśnie w cyfrowych rozwiązaniach technologicznych 30% przedsiębiorstw, które wzięły udział w badaniu Smart Industry Polska 2020, widzi niezbędny składnik sukcesów firmy w ciągu kolejnych trzech lat. Warto jednak zwrócić uwagę, że pozostałe, częściej wymieniane elementy, również są blisko powiązane z sektorem IT i unowocześnianiem organizacji za pomocą technologii. Bez nich redukcja kosztów, poprawa wydajności procesów czy jakości produktów może nie być możliwa lub stać się dużo trudniejsza do osiągnięcia.

Zbudowanie takiej świadomości wśród osób decyzyjnych w firmach przemysłowych, a w dalszej perspektywie bezpośrednie wsparcie tych przedsiębiorstw we wdrażaniu zmian i przeprowadzaniu cyfrowej transformacji, leży po stronie partnerów z sektora IT. Widać to po wynikach organizacji, które zostały sklasyfikowane jako najwięksi dostawcy rozwiązań i usług IT dla sektora przemysłowego, budowlanego i produkcji w 2020 roku w raporcie „Computerworld 2020”.

Bliska współpraca firm IT, posiadających odpowiednie kompetencje i wiedzę, z przedsiębiorstwami przemysłowymi przekłada się na dynamiczny rozwój całej branży, która często jako pierwsza stawia na nowe rozwiązania technologiczne. Próżno szukać innych obszarów, w których robotyka i automatyzacja są równie zaawansowane, a pojęcie łączenia światów rzeczywistego i cyfrowego nabiera tak realnych kształtów. Widzimy to każdego dnia, realizując projekty dla klientów o najróżniejszej skali działaniazauważa Marcin Zając, Director – Engineering w GlobalLogic, organizacji, która już po raz trzeci z rzędu zajęła pierwsze miejsce we wspomnianym rankingu.

Jak podaje Eurostat, Polska jest jednym z krajów o największym wzroście nakładów na badania i rozwój w ostatnich latach. Obejmuje to również inwestycje wpływające na ewolucję przemysłu, który dzięki cyfrowej transformacji może lepiej odpowiadać na potrzeby partnerów biznesowych i klientów w XXI wieku, a jednocześnie działać bardziej ekologicznie i rozsądniej gospodarować zasobami. Przyszłość przemysłu to niezmiennie szybkość i efektywność, ale również większe bezpieczeństwo pracowników i dbałość o środowisko.

Znalezienie złotego środka będzie możliwe jedynie dzięki nowym technologiom, jak digital twin, smart czujniki czy inteligentne roboty, oraz postępującej cyfrowej transformacjipodsumowuje Marek Matysiak, Head of Division – Engineering w GlobalLogic.

- Reklama -
Źródło:GlobalLogic

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -