Czwarta rewolucja nie uda się bez chmury

Materiał Partnera
4 min

Raporty i prognozy wskazują jednoznacznie – wartość rynku cloud computing w Polsce w roku 2022 ma wynieść 3 mld zł! To, że dynamika rynku cloud computing w naszym kraju jest większa niż obecna dynamika rynku światowego, jakoś bardzo nas w GFT nie dziwi. Rodzime firmy, widząc korzyści płynące z wykorzystania chmury przez firmy zagraniczne, chętniej eksperymentują i inwestują właśnie w ten obszar. Widać to choćby na przykładzie banków, które coraz częściej zaczynają zastanawiać się nad migracją lub budową od nowa w chmurze rozwiązań core bankingowych.

Chmura to jednak rozwiązanie nie tylko dla bankowości. Co ciekawe, w Polsce w rozwiązania SaaS (Software as a Service) inwestują dziś najwięcej nie banki, a przedsiębiorstwa produkcyjne. Tak wynika z danych IDG. Co to oznacza dla przemysłu? Firmy działające w tym sektorze powinny dziś przemyśleć swoją strategię i sprawdzić, czy mogą zyskać przewagę biznesową dzięki chmurze. Jeśli tego nie zrobią, mogą przegrać z konkurencją, która już wdrożyła technologię cloud i dzięki temu ponosi na co dzień mniejsze ryzyko inwestycyjne, ma dużo większą zwinność biznesową i może konkurować z najbardziej innowacyjnymi firmami z całego świata.

W każdym razie decyzja o transformacji do chmury nie jest dziś już tylko decyzją technologiczną, ale przede wszystkim biznesową. Dlaczego? Czwarta rewolucja przemysłowa, z którą mierzą się przedsiębiorstwa, pokazuje bardzo wyraźnie, jak do tych nieuchronnych zmian jesteśmy przygotowani. Czy infrastruktura IT jest gotowa na procesy transformacyjne, które wymagają zaawansowanych obliczeń matematycznych na dużej ilości danych? Czy da się ją łatwo skalować i czy jest bezpieczna na tyle, żeby spełniać wymogi branż i sektorów gospodarki ograniczanych często przez lokalne regulacje?

Czas reakcji i możliwość lepszej adaptacji do zmian w tym aspekcie ma kluczowe znaczenie. Dobrze dopasowana do potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa chmura umożliwia szybkie działanie bez ograniczeń związanych z przeszkodami inwestycyjnymi lub granicami technologicznymi.

- Advertisement -

Można przywołać tutaj aktualną nadal sentencję Darwina. Twierdził on, że gatunkiem, który przetrwa, nie jest ani ten najsilniejszy, ani najinteligentniejszy, a tylko ten, który potrafi się zmieniać. Fundamentem do działań w zmiennych warunkach biznesowych jest właśnie chmura. To ona i jej dostawcy, którzy koncentrując się na cloud computingu, wykorzystują konwergencję wielu innych cyfrowych technologii, pozwalają firmom dojść do takiego momentu, w którym na szeroką skalę stosują algorytmy uczące się do poprawy efektywności procesów.

Podsumowując, czwarta rewolucja i chmura wymagają nowego sposobu myślenia. Firmy muszą odłożyć na bok stare struktury, zapomnieć o tym, jak działały w przeszłości, przyjąć nowe technologie i dostosować swoją kulturę do stale zmieniających się warunków biznesowych napędzanych przez innowacje. Co stale podkreślamy – nie należy się tego obawiać! Podróż do chmury jest nie tylko dużo prostsza, niż mogłoby się to wydawać, ale przynosi także wymierne korzyści już na samym początku.


Tomasz Smoleński, GFT
Tomasz Smoleński, GFT

Tomasz Smoleński to lider rozwoju biznesu z dwudziestoletnim doświadczeniem zawodowym w budowaniu relacji z klientami. Jego wiedza z zakresu transformacji cyfrowej przedsiębiorstw i intuicja biznesowa pozwalają budować nowoczesnym bankom, instytucjom i organizacjom dodatkową wartość. Ukończył Politechnikę Warszawską. Swoją karierę zaczynał w Procter&Gamble, później przez ponad trzynaście lat rozwijał swoje umiejętności w takich międzynarodowych korporacjach, jak HP, HPE i DXC.

W firmie GFT, zajmującej się usługami IT i inżynierią oprogramowania, która od ponad trzech dekad wspiera rozwój wiodących firm i największych banków na całym świecie, pracuje od dwóch lat. Od września kieruje w Polsce zespołem GFT Poland Growth.

Udostępnij
- REKLAMA -