Dołącz już teraz do uczestników Plebiscytu 

BITy 2022

Czy dolar stanie się walutą droższą od euro?

Udostępnij

Wydawało się, że dolar będzie już tylko tracił od ostatniego odczytu inflacji w USA. Spekulowano, że Fed rozważa spowolnienie podwyżek stóp procentowych. Stało się inaczej. Dolar w stosunku do euro znalazł się o niecały jeden procent od parytetu.

To efekt jastrzębich wypowiedzi amerykańskich bankierów centralnych, wzrostu rentowności, obaw o spotkanie G20 oraz chęci deprecjacji juana przez Ludowy Bank Chin. Okazuje się, że dolar nie powiedział chyba jeszcze ostatniego słowa.

Wydaje się, że rynek zbyt serio potraktował, że Fed osłabi walkę z inflacją, co zostało zanegowane przez dwie wypowiedzi bankierów centralnych. Bullard, który jest jednym z bardziej jastrzębich wskazał, że jest możliwa kolejna podwyżka o 75 punktów bazowych. Z kolei Daly stwierdziła, że możliwa jest zarówno podwyżka o 50 pb i 75 pb we wrześniu, ale nie powinniśmy widzieć obniżki stóp procentowych w przyszłym roku.

To jednak nie koniec czynników, które wpływają na siłę dolara. Rentowności amerykańskich obligacji nie tylko wróciły powyżej 2,9% dla 10 letniego tenoru, ale również zbliżają się do poziomu 2,94%. Wzrost rentowności to oczywiście efekt zwiększenia prawdopodobieństwa na wyższą podwyżkę.

Dolar zyskuje również na sile dzięki swojemu statusowi bezpiecznej przystani zwłaszcza, że Chiny pozwalają na dalszą deprecjację swojej waluty, ze względu na chęć zwiększenia konkurencyjności swojej waluty przy obecnym mocnym spowolnieniu. To również czynnik, który wzmacnia amerykańską walutę.

Czy dolar może stać się walutą droższą od euro? Parytet został na chwilę złamany w lipcu. Kurs EUR/USD zszedł nawet poniżej psychologicznej bariery 1,0000. Parytet został jednak wybroniony. Euro było wcześniej słabsze od dolara tylko jako niewidzialna waluta. Trwało to przez trzy lata, gdy nie było jeszcze monet i banknotów nowej waluty, a euro wykorzystywano tylko do celów rozrachunkowych.

– Dolar nie ma teraz alternatywy więc można byłoby szukać ponownego podejścia inwestorów do parytetu, jednak trzeba pamiętać, że w pewnym momencie Fed zdecyduje się na spowolnienie swoich podwyżek, a być może na ich zakończeniemówi Michał Stajniak, ekspert XTB. Rynek wycenia, że w przyszłym roku może pojawić się pierwsza obniżka stóp procentowych, a taka sytuacja dla dolara nie jest zbyt optymistyczna.

Dla kursu euro bardzo istotna okaże się tegoroczna zima, ze względu na ryzyko kryzysu energetycznego. Ceny energii na Rynku Dnia Następnego w Niemczech czy Francji są już o kilkaset procent wyższe niż rok temu. Stąd słabość europejskich walut, która dotyczy złotego ale też skandynawskich walut. Wtedy na rynku walutowym znów może dojść do przejściowego przełamania parytetu, zwłaszcza jeżeli Rosja odetnie dostawy gazu do Europy Zachodniej.

– Jeżeli jednak zima okaże się względnie ciepła, to euro może pokazać swoją siłękomentuje ekspert XTB. Tym bardziej długoterminowo nie spodziewam się, że dolar będzie silniejszy o euro. Zejście poniżej parytetu brane jest pod uwagę tylko w najbardziej skrajnych scenariuszach.

A co z Polską walutą? Dolar kosztuje w okolicach 4,60-4,70 zł. W ostatnich 52 tygodniach kurs zmieniał się w granicach 3,80-4,83 zł.

– Na parze USDPLN wciąż jesteśmy o 15% powyżej stanu sprzed rozpoczęcia wojny w Ukrainie i to jest ekstremalnie dużododaje M.Stajniak.Dolar jest więc bardzo drogi, ale nie zdziwię się jeżeli ponownie zobaczymy poziomy powyżej 4,80 zł za dolara.

Źródło:MarketNews24

Zobacz

Minister klimatu: Baltic Pipe został zakończony na czas

Baltic Pipe został zakończony na czas również w kontekście obecnej sytuacji geopolitycznej - powiedziała minister klimatu Anna Moskwa podczas konferencji po uroczystym otwarciu gazociągu. Dodała, że Polska może stać się "gazowym sercem Europy".

Wiceprezes PAN obawia się o przyszłość instytutów akademii

W obliczu cen energii sytuacja instytutów PAN jest kryzysowa - powiedział PAP wiceprezes Polskiej Akademii Nauk (PAN) prof. Romuald Zabielski. Naliczenia za energię do końca roku są większe w stosunku do tych z początku roku nawet o kilkaset procent - dodał.

Czy Europa jest wystarczająco silna, aby poradzić sobie bez ropy i gazu z Rosji?

Polska podobnie jak pozostałe państwa Unii Europejskiej będzie mierzyć...

Minister finansów: liczymy, że środki z KPO trafią do Polski

Liczymy, że środki z Krajowego Planu Odbudowy trafią do Polski, ponieważ Polska zrealizowała oczekiwania Komisji Europejskiej - powiedziała w sobotę minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

Czy zatrudnienie w ICT zacznie spadać

Jeden na trzech pracodawców w sektorze ICT chce do...

Notowania metali bazowych, węgla i paliw (tabela)

Notowania metali bazowych na London Metal Exchange, uprawnień EUA do emisji CO2, ceny węgla energetycznego ARA na przyszły rok oraz ceny paliw.
- Reklama -

REKLAMA