Czy krakowska firma zrewolucjonizuje IoT?

Klaudia Ciesielska
3 min

Tylko w 2017 roku liczba ataków na urządzenia IoT wzrosła o 600 proc. (według „Internet Security Threat Report”, Symantec). Czy da się skutecznie walczyć z takimi cyberatakami? Krakowski Cyberus Labs opracował system ELIoT Pro, dzięki któremu będzie to możliwe.

Na dokończenie swojej technologii i przygotowanie jej do wprowadzenia na rynek otrzymał ponad 8 milionów złotych w programie SME Instrument (część Horyzontu 2020). Cyberus Labs to pierwsza polska firma doceniona w tym roku przez Komisję Europejską grantem w ramach Fazy 2 SME Instrumentu.

Rozwiązanie, nad którym pracuje Cyberus Labs, zapewnia bezpieczeństwo Internetu Rzeczy, eliminując najsłabsze i najłatwiejsze do przejęcia przez hakerów ogniwo cyberbezpieczeństwa, czyli hasła i dane dostępowe użytkowników oraz urządzeń. To pierwsza taka technologia na rynku i jedyna, która, zdaniem twórców, będzie w stanie zapewnić bezpieczeństwo wszelkiego rodzaju urządzeniom sieci IoT.

System ELIoT bazuje na wprowadzonej na rynek w 2017 roku technologii Cyberus Key. To prosta w obsłudze i bezpieczna platforma do logowania oraz potwierdzania tożsamości za pomocą jednorazowych kodów i jedynego niezłamanego do tej pory szyfru Vernama. System, chroniony zgłoszeniami patentowymi w USA i Europie, przeznaczony jest przede wszystkim dla banków, fintechu, sklepów internetowych oraz dostawców usług internetowych. W ELIoT Pro zagwarantuje bezpieczną, specjalnie szyfrowaną komunikację na linii człowiek-maszyna (Human to Machine) oraz maszyna-maszyna (Machine to Machine).

REKLAMA

Cyberus Labs jest pierwszą polską firmą wybraną do dofinansowania w ramach Fazy 2 SME Instrumentu w 2018 roku, od czasu wprowadzenia nowego etapu oceny wniosków, czyli prezentacji w Brukseli. W sumie tylko 11 małych i średnich przedsiębiorstw z Polski zostało beneficjentami tego programu od 2014 r.

Dotacja z programu SME Instrument przyspieszy moment wejścia naszego rozwiązania na rynek o co najmniej 18 miesięcy – deklaruje George Slawek, CEO Cyberus Labs. – Cieszymy się, że Komisja Europejska przyznała nam dofinansowanie i uznała nas za innowacyjną firmę zajmującą się cyberbezpieczeństwem. Jest to dla nas wielki sukces, tym bardziej że dofinansowanie otrzymało tylko ok. 5% firm starających się o grant. To potwierdza, jak ważne jest stworzenie pełnego systemu bezpieczeństwa dla IoT, chroniącego całe sieci, poszczególne urządzenia oraz dane przed atakami cyberprzestępców.

Prace finansowane z grantu Komisji Europejskiej potrwają 2 lata. Cyberus Labs jako beneficjent programu SME Instrument będzie mógł w tym czasie korzystać także z wsparcia coachingowego, szkoleń, spotkań networkingowych, konferencji i targów. Wsparciem Cyberus Labs w pozyskaniu grantu zajęła się firma Zafiro Solutions. W wywiadzie udzielonym naszemu portalowi, Dyrektor zarządzający firmy – Michał Gzyl – opowiada o programie SME Instrument i warunkach, jakie musi spełnić ubiegająca się o finansowanie firma.