Czy warto odbyć szkolenie jako operator maszyn budowlanych?

Newsroom BrandsIT
3 min

Chylący się ku końcowi rok 2018 oraz nadchodzący rok 2019 to dość skomplikowany okres dla firm budowlanych i deweloperów, którzy muszą mierzyć się nie tylko z rosnącymi cenami materiałów budowlanych, ale również chronicznymi brakami kadrowymi.

Nastaje era pracownika

Na placach budów oraz w przemyśle brakuje zwłaszcza przeszkolonych operatorów maszyn budowlanych – żurawi dźwigowych, podestów, wózków widłowych, HDS-ów, czy koparek. Zgodnie z raportem wynagrodzenia.pl firmy Sedlak & Sedlak, operator maszyn dźwigowo-transportowych jest w stanie zarobić nawet 4210 zł brutto, przy czym mediana zarobków oscyluje w granicach 3300 zł brutto. Kwoty te zależą od miejsca wykonywania pracy, doświadczenia oraz indywidualnych ustaleń z przedsiębiorstwem. Dlaczego warto odbyć szkolenie operatorskie?

Firmy szkoleniowe dopasowują się do kursantów

Szkolenia operatorów maszyn budowlanych przeprowadzane są w sposób elastyczny. Firmy szkoleniowe dopasowują się do potrzeb i wymagań kursantów. Kurs może być przeprowadzany zarówno w siedzibie przedsiębiorstwa zlecającego kurs, jak i w siedzibie firmy szkoleniowej.

REKLAMA

Kurs nie trwa dłużej niż 2 tygodnie

Czas trwania kursu nie przekracza zwykle dwóch tygodni i zależy od formy szkolenia. Firmy szkoleniowe oferują kursy wieczorowe, tygodniowe lub intensywne kursy przeprowadzane w trakcie tygodnia roboczego.

Inwestycja w kurs zwróci się już po pierwszej wypłacie

Cena szkolenia operatora maszyn dźwigowo-transportowych – zależnie od stanowiska – oscyluje w granicach 2 – 3 tys. złotych, zależnie od regionu, w którym kurs jest przeprowadzany. Dzięki temu na szkolenie stać zarówno firmy wysyłające pracowników na doszkalanie, jak i osoby chcące w sposób indywidualny utorować sobie drogę do pracy w branży budowlanej.

Szkolenie skupia się na najistotniejszych rzeczach

Kursy operatorskie podzielone są na część teoretyczną i praktyczną. Na części teoretycznej omawiane są najważniejsze dla zawodu operatora zagadnienia związane z obsługą, eksploatacją, zasadami BHP, czy innymi praktycznymi informacjami niezbędnymi do pracy na wybranym stanowisku. Część praktyczna to przede wszystkim nauka obsługiwania i pracy urządzeniem dźwigowym.

Każdy kurs wieńczony jest uzyskaniem imiennego certyfikatu wystawianego w języku angielskim lub niemieckim, dzięki czemu otwiera również drogę do pracy za granicą. Aby uzyskać niezbędne uprawnienia UDT, po szkoleniu należy przystąpić do egzaminu państwowego składanego przed komisją wytypowaną spośród urzędników lokalnego Urzędu Dozoru Technicznego.

Kurs operatora maszyn budowlanych poszerza perspektywy

Każda przeszkolona osoba z zakresu eksploatacji maszyn budowlanych z powodzeniem znajdzie pracę w każdym większym mieście w Polsce. Co więcej, taki fachowiec może również zatrudnić się za granicą, gdzie popyt na wykwalifikowanych specjalistów jest jeszcze większy. Obecnie polscy operatorzy maszyn budowlanych znajdują zatrudnienie głównie w Wielkiej Brytanii, Norwegii, Danii, Niemczech i Holandii.

Chcesz odbyć kurs na operatora maszyn budowlanych? Sprawdź ofertę szkoleniową firmy dźwigowej Urbanek.