Jeśli wykonujesz wolny zawód — jesteś grafikiem, copywriterem lub tłumaczem, wynajem stacjonarnego biura nie ma dla Ciebie większego sensu. Jeśli chcesz korzystać z przywilejów posiadania własnej siedziby i nie wydać przy tym fortuny, sięgnij po alternatywę — wirtualne biuro. Czym jest wirtualne biuro i czy taka działalność jest legalna? Podpowiadamy.
Wynajem wirtualnego biura to usługa, polegająca na pełnym outsourcingu obsługi biurowej bez konieczności fizycznej obecności przedsiębiorcy w danym miejscu. Wynajmując wirtualne biuro, otrzymasz adres, pod którym będziesz mógł zarejestrować firmę. Będziesz mógł korzystać również z dodatkowych usług, oferowanych przez wynajmującego:
- obsługi dedykowanej Twojej firmie linii telefonicznej,
- obsługi korespondencji mailowej i telefonicznej,
- wynajmu sal konferencyjnych wraz ze sprzętem,
- wynajmu biurka do pracy,
- oddelegowania określonych zadań, np. odebrania materiałów z drukarni pracownikom wirtualnego biura.
Czy wirtualne biura są legalne?
Wątpliwości w zakresie legalności wirtualnych biur wynikają przede wszystkim z dyskusji, jakie toczyły się kilka lat temu. Kilkukrotnie zdarzyło się, że Urzędy Skarbowe kwestionowały możliwość zarejestrowania działalności gospodarczej w tego typu biurze, odmawiając nadania numeru NIP.
Dlaczego? Jako przyczynę decyzji wskazywały brak numeru konkretnego lokalu w budynku oraz brak możliwości wykonywania funkcji zarządczych pod wskazanym adresem siedziby spółki. Takie stanowiska zostały jednak dość szybko obalone przez Naczelny Sąd Administracyjny.
W jednej z najgłośniejszych tego typu spraw (II FSK 3549/13) wskazał on, iż nie istnieją przepisy, które nakładałyby na podatnika obowiązek wskazania lokalu o tego typu właściwościach. Sąd podkreślił także, że urzędy nie posiadają odpowiednich przesłanek do stwierdzenia, że pod wskazanymi adresami nie da się wykonywać funkcji zarządczych.
Organ dał więc zielone światło wirtualnym biurom i w pełni poparł taką działalność. Wirtualne biura działają więc zgodnie z polskim prawem, a ich wynajem jest w stu procentach legalny. Rejestracja firmy pod adresem wirtualnego biura nie powinna być więc źródłem żadnych problemów.
Artykuł sponsorowany