Czy zabezpieczasz swoje urządzenie mobilne?

Przemysław Kucharzewski
5 min

Smartfony weszły do powszechnego użytku dekadę temu, a wydawać mogłoby się, że są z nami od zawsze i ciężko wyobrazić sobie życie bez tych urządzeń. Komputerki noszone w kieszeniach marynarki czy w damskiej torebce mają wydajność całkiem niezłych komputerów osobistych sprzed kilku lat względem premiery telefonu, a na pewno wielokrotnie wyższą niż PCty sprzed 10 lat.

Dziwnym trafem większość smartfonów (i tabletów) nie jest zabezpieczona praktycznie w żaden sposób czy to przed złośliwym oprogramowaniem czy utratą urządzenia i danych na nim się znajdujących. A naprawdę warto zadbać o to, by nikt nie skorzystał z naszej nieuwagi czy niedbałości. Dochodzi do tego kontekst RODO, gdyż w pamięci telefonu znajduje się szereg danych osobowych począwszy od listy kontaktów po załączniki elektronicznej poczty firmowej z takowymi danymi.

Zdrowy rozsądek

… to podstawa, tak więc nie zostawiajmy swojego smartfona bez opieki w kawiarni, hotelu czy pociągu. Zastosujmy podstawowe zabezpieczenie dostępu, najlepiej PIN w ostateczności wzór rysowany palcem. Pamiętajmy o tym, żeby nie instalować żadnego oprogramowania z nieznanego źródła, gdyż może zawierać one tzw. Backdoor pozwalający na dostęp do danych dostępowych czy plików na smartfonie. Korzystając ze smartfona nierzadko używamy systemów bankowych czy też dokonujemy zakupów w sklepach internetowych. Często też pozwalamy na automatyczne zapamiętywanie haseł w poszczególnych systemach. Warto zablokować taką opcję w przypadku serwisów, które mogą nas narazić na straty finansowe. Nie chcielibyście pewnie, aby okazało się, że Wasze konto w banku zostało wyczyszczone, a ktoś cieszy się np. nowym iPhone kupionym za Wasze, ciężko zarobione, pieniądze.

Antywirus…

To pierwsza aplikacja, którą powinniśmy zainstalować po nabyciu nowego urządzenia przenośnego. Android (i iOS) są narażone na infekcje złośliwego oprogramowania, podobnie jak ma to miejsce w przypadku większych braci (czyli komputerów osobistych). Warto też pamiętać o tym, żeby nie korzystać z otwartych sieci bezprzewodowych w szczególności w przypadku, gdy korzystamy z serwisów bankowych, zakupowych czy też innych, gdzie utrata danych dostępowych czy też innych przesyłanych danych mogłaby spowodować straty (czy to finansowe czy inne). Warto wyłączyć Bluetooth, gdy nie jest on potrzebny – przy okazji spowoduje zmniejszenie użycia baterii, a także ograniczy ryzyko włamania do naszego telefonu.

Oddzielenie danych firmowych i prywatnych

Bardzo często używamy telefonu służbowego do celów prywatnych albo odwrotnie – pracujemy na kontrakcie i korzystamy ze swojego telefonu do celów służbowych. Warto w takim przypadku rozdzielić dane / aplikacje względem siebie, tak aby dostęp do danych służbowych był odpowiednio zabezpieczony.

- Advertisement -

Co jeszcze?

Warto na bieżąco aktualizować oprogramowanie systemowe czy też aplikacje na bieżąco, tak aby ograniczyć w znaczny sposób podatność naszych urządzeń mobilnych na atak hakerski. Warto pamiętać o automatycznej kopii zapasowej i szyfrowaniu danych na smartfonie. Systemy kopii zapasowej oferowane są zarówno przez producentów smartfonów, jak i operatorów telekomunikacyjnych sieci, w której działa urządzenie. Co do  szyfrowania, to sam Android zapewnia szyfrowanie danych telefonu.

Utrata urządzenia

Pewnie znaczna część z Was utraciła kiedyś swój wymarzony smarfon – czy to został on ukradziony, czy też zgubiony w czasie sobotniego „wyjścia na miasto”. Co w takim przypadku zrobić? Na pewno zablokować kartę SIM. A na pewno warto mieć na telefonie zainstalowany system MDM (Mobile Device Management) czy system antykradzieżowy, pozwalający na kilka ciekawych funkcji, do których należą, oprócz np. możliwości zgód na instalowanie aplikacji – kasowanie danych na telefonie oraz jego namierzenie przez GPS. Pamiętajmy o kolejności czynności, czyli najpierw kasowanie danych, potem blokada karty SIM u operatora.

Temat bezpieczeństwa urządzeń mobilnych jest bardzo szeroki i można byłoby poświęcić mu kilkanaście artykułów. Chciałem Wam jednak tym krótkim wpisem uzmysłowić, że smartfony są najsłabiej zabezpieczonym urządzeniem, którego używacie na co dzień. Warto zadbać o bezpieczeństwo swojego telefonu i tabletu, bo skutki niedbalstwa mogą być bardzo dotkliwe.

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -