Czym jest chmura obliczeniowa?

Newsroom BrandsIT
Newsroom BrandsIT - NewsRoom Brandsit
9 min

Chmura w świecie firm, które chcą się rozwijać zaczyna odgrywać coraz większe znaczenie. Nic dziwnego – obecnie chmury to nie tylko białe obłoki, które płyną poprzez niebo. To przede wszystkim miejsce, które jest nowoczesne, namacalne, ale pozwala przechowywać w jednym wirtualnym świecie „to, co najważniejsze”.

Cloud computing to sposób na przetwarzanie danych w wirtualnej chmurze. Nie potrzeba przy tym w ogóle używać żadnego oprogramowania zainstalowanego na komputerze. Technologia ta jest w pełni innowacyjna i ma wiele zalet.

Chmura obliczeniowa – co to takiego?

Zadajesz sobie pytanie, czym jest chmura obliczeniowa? To sposób dostarczania usług obliczeniowych, głównie serwerów, magazynów, baz danych, sieci, oprogramowani, analiz oraz sztucznej inteligencji, bezpośrednio za pomocą internetu. Stąd nazwa chmura – wszystkie dane znajdują się w wirtualnej przestrzeni. Pozwala to uzyskać szybszy dostęp do innowacyjny, większą elastyczność wszelkich zasobów.

aerial view of clouds 2581491

Zalet chmury obliczeniowej jest naprawdę wiele – dlatego duże przedsiębiorstwa już teraz z niej korzystają. Badania dowodzą, że w ciągu następnych lat aż 93% wszystkich firm będzie korzystać właśnie z chmury. Przede wszystkim jest to rozwiązanie bardzo postępowe, ale też niezwykle ekonomiczne. Z pomocą chmury obliczeniowej można wydajnie korzystać z infrastruktury, przeprowadzać skalowania, a nawet obniżać wszelkie koszty operacyjne związane z prowadzeniem działalności. Same zalety!

- Advertisement -

Co można przechowywać w chmurze?

Chmura obliczeniowa to dziś symbol absolutnego postępu i nowoczesności firmy. Zapewnia bardzo wygodne funkcje. W chmurze możemy przechowywać… dosłownie wszystko! Korzystamy z niej, aby:

  • Przechowywać dokumenty,
  • Gromadzić zdjęcia,
  • Trzymać w bezpiecznym miejscu wszystkie niezbędne pliki,
  • Odtwarzać muzykę,
  • Oglądać firmy,
  • Przechowywać poufne, bardzo ważne dane,
  • Poszerzać pamięć swoich sprzętów,
  • Używać usług internetowych.

Rodzaje chmury obliczeniowej – poznaj je wszystkie

Pod pojęciem chmury kryje się nie jedno – bowiem istnieją trzy rodzaje chmury obliczeniowej, a każda z nich różni się od siebie. Dzięki temu można wybrać taką chmurę obliczeniową, która będzie najlepsza dla danego biznesu.

Przede wszystkim należy określić, jakie usługi nas interesują – ważny jest typ wdrożenia w chmurze, a także jej architektura obliczeniowa.

Chmura publiczna – co to takiego?

Chmura publiczna to rozwiązanie, które dostarczane jest z zewnątrz. Dostawca, który ją obsługuje, udostępnia wszelkie zasoby obliczeniowe, takie jak serwery, czy magazyny. Wszystko to jest dostępne za pomocą internetu. Całe oprogramowanie, infrastruktura pomocnicza i inne sprzętu w ramach chmury obliczeniowej publicznej należą w pełni do dostawcy. My mamy do nich dostęp za pośrednictwem własnego konta, które użytkowane jest przy pomocy internetu.

Chmura obliczeniowa prywatna

Drugim rodzajem jest chmura prywatna, czyli zasoby, które są zaprojektowane i użytkowane wyłącznie przez jedną firmę, bądź jedną organizację. Zaletą tego rozwiązania jest to, że chmura prywatna może znajdować się wewnątrz Twojego przedsiębiorstwa. Całość znajduje się, bowiem w lokalnym centrum danych. W przypadku prywatnej chmury obliczeniowej wszelkie usługi i cała infrastruktura jest dostępna w sieci prywatnej.

Chmura hybrydowa – połączenie chmury publicznej i prywatnej

Jeśli szukasz rozwiązania, które pozwoli Ci połączyć możliwości, jakie stwarzają obie poprzednio zaprezentowane chmury – idealna okaże się być chmura hybrydowa. Pozwala ona na udostępnianie danych oraz aplikacji. Świetnie też sprawdza się w firmach, w których liczy się elastyczność. Dodatkowo chmura hybrydowa to szansa na to, by w pełni zoptymalizować istniejącą już biznesową infrastrukturę, ale także zabezpieczyć dane i zgodność firmy.

Typy usług w chmurze obliczeniowej – o co dokładnie chodzi?

Sama chmura to nie wszystko. Większość usług, które są w niej dostępne należy do jednej z czterech kategorii. Bywają one nazywane stosem chmury obliczeniowej, ponieważ to one pomiędzy sobą wpływają na rozszerzenie możliwości. O jakich typach usług mowa? Poznaj je wszystkie!

  • IaaS – czyli infrastruktura jako usługa. To jedna z najbardziej podstawowych usług w ramach chmury obliczeniowej. W przypadku IaaS firma wynajmuje całą infrastrukturę IT, czyli serwery, maszyny wirtualne, całe systemy operacyjne, jak również i magazyny. Płatność jest tutaj naliczana w zależności od stopnia użycia chmury.
  • PaaS – platforma, o której mowa to specjalna usługa chmury obliczeniowej, która dostarcza specjalne środowisko cyfrowe na żądanie. Służy ono do opracowywania, testowania, ale także dostarczania wszelkiego typu aplikacji. Pozwala też zarządzać nimi. PaaS zostało zaprojektowane w taki sposób, by zapewnić deweloperom sprawne tworzenie każdego typu aplikacji mobilnych lub internetowych. Nie muszą przy tym obawiać się o konfigurowanie infrastruktury serwerów etc.
  • SaaS – to specjalne oprogramowanie w formie chmury obliczeniowej, które działa jako metoda dostarczania wszelkiego typu aplikacji i to za pomocą Internetu. Całość jest obsługiwane na żądanie oraz działa często na podstawie tzw. subskrypcji. SaaS jest dostarczane jako rozwiązanie w formie hostingu chmury. Dostawca hostuje aplikację wraz z wszelką potrzebną infrastrukturą, ale także i zarządza nią, dba o konserwację (czyli wszelkie uaktualnienia czy oprogramowania).
  • FaaS – to ostatni z typów usług w ramach chmury obliczeniowej. Rozwiązanie to pokrywa się z PaaS, ale przetwarza operacje w modelu serverless i pozwala koncentrować się na tworzeniu różnego typu funkcjonalności aplikacji. Całość odbywa się bez wykorzystywania czasu na zarządzanie serwerami czy wszelkiego typu infrastrukturami. Architektura serverless jest sterowana za pomocą zdarzeń i jest wysoko skalowalna. Z zasobów można korzystać wtedy, gdy potrzebna jest konkretna funkcja i płaci się tylko w przypadku, gdy konkretne zdarzenie będzie miało miejsce.

Zastosowania chmury obliczeniowej

Z chmury obliczeniowej korzystamy w praktycznie… każdej chwili! Wiele osób absolutnie nie zdaje sobie z tego sprawy. Jeśli używasz usługi online do wysyłania wiadomości e-mail, edytowania dokumentów, ale także i oglądania filmów, seriali lub telewizji, słuchania muzyki, grania w gry albo przechowywania zdjęć i innych plików, w tle tej usługi prawdopodobnie działa chmura obliczeniowa. To właśnie dzięki niej wszystko jest możliwe!

Pierwsze chmury obliczeniowe są stosunkowo młode – mają dopiero nieco ponad dziesięć lat. Od tego czasu już różne organizacje — od niewielkich startupów przez globalne korporacje i agencje rządowe po organizacje non-profit — używają tej technologii z wielu różnych powodów. Dlaczego warto postawić na chmurę obliczeniową? W czym jest pomocna?

womanprogramming

Analiza danych

Chmura obliczeniowa pozwala na zdalne wymienianie się między zespołami czy różnymi firmowymi grupami wszelkiej maści danymi. Wystarczy umieścić je w chmurze, a następnie przekazywać między sobą. Chmura pozwala też na korzystanie ze sztucznej inteligencji czy uczenia maszynowego.

Testowanie i tworzenie aplikacji

Chmura obliczeniowa to znakomity sposób, by tworzyć wszelkiego typu aplikacje, także te natywne. Z ich pomocą można projektować, wdrażać, ale także i skalować aplikacje. Można też zmniejszać koszt tworzenia i czas opracowywania systemu. Nowoczesne technologie i podejście tzw. natywne umożliwia pracę w każdych warunkach.

Bezpieczeństwo pracy i szansa na odzyskiwanie danych

Każdego typu chmura to szansa na to, by z łatwością przechowywać dane, ale także i tworzyć całkowicie bezpieczne kopie całego systemu. Wystarczy za pośrednictwem internetu, a więc także i chmury obliczeniowej udostępnić kopię zapasową. Będzie ona w pełni dostępna z każdej, dowolnej lokalizacji i na każdym urządzeniu.

Chcesz wdrożyć chmurę w swojej firmie, ale nie wiesz od czego zacząć? Poszukaj pomocy w tym zakresie. Jest wiele firm zajmujących się zarządzaniem chmurą, które ułatwią pracę Twoim administratorom. Zakres ich oferty jest bardzo szeroki. Jedną z nich możesz poznać np. pod tym adresem https://ttpsc.com/pl/cloud/

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -