Czym jest leasing konsumencki i kiedy warto z niego skorzystać?

Leasing należy do najpopularniejszych źródeł finansowania inwestycji przez przedsiębiorców. Mogą jednak korzystać z niego również osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej.

Dowiedz się, czym jest leasing konsumencki, kto może z niego skorzystać i pod jakimi warunkami. Sprawdź także, jakie rzeczy mogą być przedmiotem umowy.

Na czym polega leasing konsumencki?

Leasing konsumencki lub prywatny to zewnętrzne źródło finansowania przeznaczone dla osób fizycznych. Pozwala korzystać z wybranego przedmiotu na zasadach zawartych w umowie. Przez cały okres leasingu właścicielem danej rzeczy pozostaje firma leasingowa, a leasingobiorca po zapłaceniu ostatniej raty może zdecydować się na korzystny wykup.

Konsument korzystający z leasingu opłaca każdego miesiąca ratę leasingową i w ten sposób spłaca rynkową wartość przedmiotu. W przypadku zalegania z płatnościami leasingodawca może mu odebrać przedmiot i rozpocząć proces windykacyjny. Każda rata jest powiększona o naliczony podatek VAT.

- Advertisement -

Kto może skorzystać z tej metody finansowania?

Z leasingu konsumenckiego może skorzystać każda pełnoletnia osoba fizyczna, nawet jeśli nie prowadzi działalności gospodarczej. Jest on dostępny również dla konsumentów bez wysokiej zdolności kredytowej – np. osób, które osiągają dochody z innych źródeł niż umowa o pracę. Leasing pozwala im uniknąć potrzeby przeznaczania sporej kwoty gotówki na zakup przedmiotu.

Co może być przedmiotem umowy?

Za pomocą leasingu konsumenckiego można sfinansować różne przedmioty. Najpopularniejszy, podobnie jak w przypadku przedsiębiorców, jest leasing samochodowy. Często rata obejmuje dodatkowe usługi, w tym serwis, pojazd zastępczy, wymianę płynów i wycieraczek czy cykliczne przeglądy. Dzięki temu klient nie ponosi dodatkowych kosztów w razie awarii, stłuczki, wypadku czy zużycia części eksploatacyjnych.

W leasing konsumencki można również wziąć inne przedmioty, w tym:

  • motocykl,
  • rower,
  • hulajnogę elektryczną,
  • smartfona,
  • komputer,
  • panele fotowoltaiczne,
  • telewizor,
  • pralkę,
  • meble.

Leasing komputera może obejmować nie tylko sprzęt, lecz także oprogramowanie, np. biurowe, antywirusowe, do obróbki graficznej czy tworzenia projektów architektonicznych.

Leasing konsumencki – warunki zawarcia umowy

Leasing konsumencki to łatwo dostępne źródło finansowania dla osób fizycznych. Wymaga zawarcia pisemnej umowy cywilnoprawnej z firmą leasingową. Wybrany przedmiot można otrzymać bez czasochłonnych formalności.

Najczęściej – jeśli zostanie zastosowana procedura uproszczona – wystarczy przedstawić zaświadczenie o zarobkach oraz kserokopię dowodu tożsamości. Zazwyczaj leasingodawca będzie wtedy wymagał niedużego wkładu własnego. W przypadku standardowego trybu weryfikacji może również poprosić o wyciąg z konta bankowego oraz o dodatkowe zabezpieczenie umowy, np. w formie poręczenia, blokady na lokacie czy zastawu pod hipotekę.

Dlaczego warto skorzystać z leasingu konsumenckiego?

Leasing konsumencki to korzystne rozwiązanie dla osób fizycznych, które nie dysponują odpowiednio wysoką kwotą gotówki na zakup przedmiotu i wolą opłacać go w wygodnych ratach. Leasing jest łatwo dostępną formą finansowania, której warunki mogą zostać elastycznie dostosowane do potrzeb oraz możliwości finansowych klienta. Wybraną wziąć w leasing bez wysokiej zdolności kredytowej i dużego wkładu własnego.

Sporą zaletą leasingu konsumenckiego jest możliwość korzystnego wykupu po zakończeniu umowy, dzięki której osoba fizyczna nadal będzie korzystać ze sprawdzonego przedmiotu. Może także zwrócić go firmie leasingowej, aby następnie wymienić na nowy model – będzie to wymagać zawarcia kolejnej umowy.

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -