Czym różni się kredyt od pożyczki?

Newsroom BrandsIT
Newsroom BrandsIT - NewsRoom Brandsit
3 min

Jeśli potrzebujemy pieniędzy, których aktualnie nie posiadamy, możemy je pożyczyć. Kiedy zapomnieliśmy portfela i nie mamy czym zapłacić za kawę, możemy spokojnie poprosić o pomoc znajomego, jednak bardzo często nasze potrzeby są dużo większe – wtedy możemy zwrócić się do banków i innych firm, świadczących podobne usługi. Różne instytucja oferują różne rodzaje kredytów i pożyczek. Warto znać podstawowe rozróżnienie na te dwie formy zaciągania długu.

Kiedy chcemy pożyczyć pieniądze, najlepiej przyjrzeć się różnym ofertom. Może nam w tym pomóc porównywarka kredytów i pożyczek matchbanker, nie znaczy to jednak, że nie powinniśmy wiedzieć, czego szukamy. Różnice zaczynają się już na poziomie prawnym: umowy kredytowe regulowane są przez prawo bankowe, a przepisy dotyczące pożyczek zawarte są w Kodeksie Cywilnym. Dalej różnic już tylko przybywa. Poniżej prezentujemy  najważniejsze z nich:

Tylko bank może udzielić kredytu, podczas gdy pożyczkę może nam zaoferować zarówno przedsiębiorstwo, jak i osoba prywatna. Jeśli kwota pożyczki nie przekracza tysiąca złotych, nie musimy nawet spisywać umowy. Kredytu zawsze udziela się na podstawie specjalnej umowy kredytowej, którą kredytobiorca podpisuje z bankiem – w takim wypadku żadne ustalenia ustne, o ile nie zostały zapisane w umowie, nie mają znaczenia.

Ponadto umowa kredytowa jest odpłatna. Nie istnieje coś takiego jak darmowe kredyty, gdyż banki zawsze żądają jakiejś opłaty za pożyczenie pieniędzy – zazwyczaj będą to odsetki. Dodatkowym kosztem jest prowizja kredytowa, a czasem i opłaty wstępne, których banki żądają za samo przyjęcie do rozpatrzenia wniosku kredytowego. Fakt faktem, wiele pożyczek, zwłaszcza długoterminowych, również obarczonych jest odsetkami, jednak nie jest to reguła. Istnieje wiele pożyczkodawców, którzy oferują pożyczki darmowe, czyli takie, gdzie musisz oddać dokładnie tyle pieniędzy, ile pożyczasz.

Na banku spoczywa również obowiązek zabezpieczenia umowy kredytowej, zagwarantowania, że bank nie straci wszystkich pożyczonych pieniędzy, gdyby kredytobiorca nagle przestał spłacać kredyt. Zazwyczaj zabezpieczeniem jest hipotek, gwarancja bankowa lub akredytacja, jednak mogą to być także weksle.

- Advertisement -

Ważną różnicą między kredytem a pożyczką jest cel zaciągnięcia długu. Kredyt musi być udzielany przez bank na konkretny cel, a pieniądze uzyskane przez kredytobiorcę muszą być na ten cel przeznaczony – nie można na przykład wziąć kredytu na remont domu, a potem kupić za uzyskane w ten sposób pieniądze samochodu. Pożyczkę natomiast bierze się bez określania celu, nie znaczy to jednak, że warto pożyczać pieniądze tylko dlatego, że ma się taką możliwość.

Co ciekawe, przedmiotem pożyczki mogą być nie tylko pieniądze, ale również przedmioty. Nie mogą to być konkretne przedmioty, na przykład motor o konkretnym numerze rejestracyjnym, ale już na przykład pięć kilo węgla drzewnego – tak. Z różnych względów przedmiotem umowy kredytowej mogą być tylko i wyłącznie pieniądze. Jeśli chcielibyśmy pożyczyć od banku na przykład krzesła i przygotować na ten cel umowę, byłaby to umowa pożyczkowa czy najmu. Abstrahując oczywiście od tego, po co mielibyśmy pożyczać bankowe krzesła.

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -