Digitalizacja rolnictwa: BlockApps uruchamia sieć Blockchain Agribusiness „TraceHarvest”

Newsroom BrandsIT - NewsRoom Brandsit

BlockApps, wiodący dostawca platform typu blockchain dla klientów korporacyjnych, poinformował o uruchomieniu sieci TraceHarvest Network, która zmienia sposób zarządzania produktami rolnymi. Nową, opartą na technologii blockchain sieć biznesową opracowano we współpracy z Bayer, czołowym innowatorem technologicznym światowego rolnictwa. Bayer w ciągu ostatnich dwóch lat był członkiem-założycielem i aktywnym użytkownikiem sieci, prowadząc działal­ność w Stanach Zjednoczonych i Brazylii. Bayer planuje także dalszą ekspansję w skali globalnej. Platforma ustanowi nowe standardy w zakresie zrównoważonego rozwoju, umacniając transformację cyfrową i rezyliencję systemów żywnościowych, które będą kształtować przyszłość rolnictwa.

Ze wsparciem Bayer elastyczna, skalowalna i globalna platforma pomoże rolnikom (niezależnie od wielkości ich gospodarstw) uzyskać dostęp do nowych rynków i usług, jak również zwiększyć rentowność poprzez możliwość oferowania nowych produktów premium. Dzięki dostępowi do wzbogaconych informacji dotyczących łańcucha dostaw platforma pozwoli rolnikom na optymalizację ich własnej działalności. Potencjał TraceHarvest można wykorzystać także w innych ważnych obszarach, np. dopłaty do pochłaniania emisji dwutlenku węgla związane z wycofywaniem produktów żywnościowych z rynku, promując zarówno zrównoważony rozwój, jak i dobrostan konsumentów. Dzięki platformie informacje dotyczące cyklu życia produktów rolnych pozwolą na prowadzenie i nagra­dzanie zrównoważonych praktyk w całym łańcuchu dostaw żywności.

Sieć BlockApps TraceHarvest jest pierwszym rozwiązaniem typu blockchain, które umożliwia śledzenie pełnego cyklu życia produktów rolnych – począwszy już od źródła nasion. W przypadku produktów takich jak nasiona zapewnia to uzyskanie pełnego nadzoru nad ich sprzedażą, wymianą, wysiewem, zbiorem i przetwarzaniem. Platformę stworzono we współpracy z jednostką Bayer CropScience – zbudowano i przetestowano ją zgodnie z najwyższymi standardami branżowymi w zakresie identyfikowalności. Platforma ta stanowi pierwsze i najlepsze w swojej klasie rozwiązanie dla branży produkcji zbóż. Rolnicy, producenci, sprzedawcy i przetwórcy mogą dzielić się wybranymi danymi i przeglądać je w ramach jednej, bezpiecznej platformy, udostępniając działania dla całego łańcucha. Usprawnione zaangażowanie i wymiana informacji w czasie rzeczywistym pozwala wszystkim stronom na identyfikację i rozwiązywanie problemów związanych ze śledzeniem produktów i integralnością szybciej, niż było to możliwe w przypadku wcześniejszych procesów wykonywanych ręcznie.

– Technologia blockchain już rewolucjonizuje branżę rolniczą, a my torujemy jej drogę poprzez partnerstwo z Bayer CropScience, który przekształcił ideę w rzeczywistość – podkreśla Kieren James-Lubin, prezes i dyrektor generalny BlockApps. – Wspólnie z rolnikami rozwijamy światowej klasy innowacje. Tworzymy nowe standardy w zakresie zrównoważonego rozwoju i dynamizujemy transformację cyfrową, która ukształtuje przyszłość tej branży.

Obecne procesy analogowe, choć generują znaczne koszty pracy i zasobów, nie pozwalają na uzyskanie danych, których potrzebują rolnicy i inni uczestnicy łańcucha wartości. Taki brak efektywności naraża również przedsiębiorstwa na ryzyko naruszenia zgodności w całym łańcuchu dostaw i na wielu obszarach geograficznych. System TraceHarvest szybciej wprowadza produkty rolne do obrotu, pomaga w bezpiecznym wprowadzaniu nowych produktów na rynek w zatwierdzonych regionach, a następnie precyzyjnie je śledzi, dostarczając mocnych dowodów zgodności z międzynarodowymi przepisami.

Bayer korzystał z TraceHarvest w ciągu kilku sezonów wegetacyjnych, aby śledzić cykl życia i status najcenniejszych produktów rolnych firmy (w tym soi i kukurydzy) od sprzedaży i wysiewu po zbiór.

Rolnicy, producenci, dystrybutorzy i przetwórcy będący członkami tej samej sieci TraceHarvest mogą za jej pomocą obserwować drogę swoich produktów, uzyskując w ten sposób pełny wgląd w źródła ich upraw.

– Dzięki identyfikowalności produktów w całym łańcuchu dostaw żywności, TraceHarvest będzie bazą dla nowych rozwiązań i usług w zakresie jakości żywności i przejrzystości, które mają przecież bardzo istotne znaczenie dla rolników i konsumentów – mówi Sascha Israel, dyrektor ds. innowacji w Bayer Crop Science i szef ds. transformacji cyfrowej.

– Platforma TraceHarvest umożliwi naszym partnerom biznesowym w całym łańcuchu wartości żywności analizę nowych produktów, usług i modeli biznesowych. Zaufanie do zarządzania produktami rolnymi jest niezbędne, by poruszać się po złożonym ekosystemie współczesnego rolnictwa – dodaje Michael Pareles, odpowiedzialny za strategię cyfryzacji i wzrostu w Bayer Crop Science. – Wykorzystanie TraceHarvest w produkcji pozwoliło nam zwiększyć wydajność operacyjną i zapewnić większą widoczność, przejrzystość i zgodność z przepisami w całym łańcuchu dostaw żywności i łańcuchu wartości.

Sieć TraceHarvest funkcjonuje na platformie BlockApps STRATO – elastycznym, opartym na Ethereum, sieciowym łańcuchu blokowym przeznaczonym do budowania i utrzymania zabezpieczonych sieci biznesowych. Wspólna infrastruktura zachęca podmioty gospodar­cze i rolników do większej współpracy i współdziałania.

– Sieć TraceHarvest jest wysoce skalowalna. To niezwykle ważne, ponieważ pozwala członkom na dodawanie większej liczby procesów biznesowych, wykorzystywanie przypad­ków i integrację technologii w ramach tej samej sieci – wyjaśnia Kieren James-Lubin.
– Członkowie sieci będą mogli na przykład współpracować z producentami żywności z niższych poziomów w celu dalszego rozszerzenia śledzenia produktów rolnych w dół łańcucha wartości i ostatecznej weryfikacji deklaracji dotyczących składników i praktyk zrównoważonego rozwoju.