Dołącz już teraz do uczestników Plebiscytu 

BITy 2022

Dlaczego strach i niepewność nie wywołują dużych podwyżek cen złota?

Udostępnij

W czasach wyjątkowej niepewności i podwyższonego ryzyka, czyli od początku pandemii, wybuchu wojny w Ukrainie oraz zagrożenia światową recesją złoto podrożało zaledwie o 12%. Złota powinni obawiać się zwłaszcza polscy inwestorzy.

W ciągu miesiąca złoto podrożało o 5%, ale przez pół roku potaniało o 4% i kosztuje na kontraktach terminowych poniżej 1 800 USD za uncję.

– Wzrost o 12% nie jest rzeczywiście imponujący, ale trzeba jednocześnie pamiętać, że złoto było bardzo zmienne w tym roku mówi Michał Stajniak.W szczytach niepewności cena złota podchodziła pod 2 000 USD za uncję, a teraz tej niepewności mamy trochę mniej i ostre zacieśnianie polityki monetarnej przez banki centralne na niemal całym świecie.

Gdy banki centralne zmniejszą trochę agresywne tempo podwyżek stóp procentowych, złoto może zareagować pozytywnie czyli będzie drożeć.

Cena złota nie jest jednak niska, bo w 2011 r. bo w 2009 r. złoto kosztowało poniżej 1 000 USD/uncja i bardzo zdrożało od 2011 r.

– Pomimo, że fundusze inwestycyjne uciekają od złota jego cena pozostaje wysokakomentuje ekspert XTB. I gdy Fed zakomunikuje o zmianie swojej polityki stóp procentowych, będzie to bardzo dobry sygnał dla złota, a wkrótce może się to zdarzyć bo USA mają prawdopodobnie szczyt inflacji już za sobą.

W tym roku nie powinniśmy jednak spodziewać się wyższych poziomów cen złota niż 1 900 – 1 950 USD.

Czekamy więc na czasy, gdy dolar nie będzie traktowany jako bezpieczniejsza przystań niż złoto, a dolar jest obecnie ekstremalnie mocny.

Z perspektywy polskich inwestorów, gdy złoty jest bardzo słaby i dolar bardzo drogi, a więc cena złota znajduje się bardzo wysoko.

– Pojawia się sygnał ostrzegawczy czy powinniśmy szykować się na mocniejszego złotego, bo gdy dolar będzie tracił zyska na tym polska walutadodaje M.Stajniak.Cena złota jest ekstremalnie wysoka w relacji do kursu złotego, dlatego byłbym bardzo ostrożny.

Źródło:MarketNews24

Zobacz

Co dalej z cenami aut? Czy warto poczekać na obniżki?

W nadchodzących 12 miesiącach sumaryczny koszt zakupu samochodu wzrośnie...

Cena franka szwajcarskiego spada

W poniedziałek po południu złoty umacnia się wobec głównych walut. Frank szwajcarski w ciągu dnia stracił do złotego prawie 1,4 proc. i kosztuje 4,94 zł.

Ile ton węgla zaimportuje Tauron do końca 2022?

Tauron szacuje, że w tym roku import węgla w grupie wyniesie 2,5 mln ton - poinformował PAP Biznes prezes Paweł Szczeszek. Dodał, że nowy blok w Jaworznie pracuje stabilnie, a proces wydzielania aktywów węglowych do NABE jest kontynuowany.

Projekt budżetu państwa na 2023 r. wpłynął do Sejmu

Do Sejmu wpłynął w piątek projekt ustawy budżetowej na 2023 r. Rząd zakłada w niej dochody w wysokości 604,7 mld zł, wydatki na poziomie 672,7 mld zł; a deficyt na koniec przyszłego roku nie więcej niż 68 mld zł. PKB w ujęciu realnym wzrośnie w 2023 r. o 1,7 proc.

Cyfrowy świat rewolucjonizuje handel – e-commerce i metawerse

Według ostatniego raportu McKinsey metaverse ma potencjał, aby do...

Chiny rozpoczęły nową rekrutację astronautów

Chińska agencja kosmiczna ogłosiła rekrutację na astronautów. Będzie to już czwarta grupa chińskich astronautów, która wzbogaci zasoby kadrowe chińskiego załogowego programu kosmicznego o kilkanaście osób.
- Reklama -

REKLAMA