Dlaczego ZIPSEE przekonuje do split payment?

Klaudia Ciesielska
Klaudia Ciesielska - Redaktor prowadzący Brandsit
3 min

Związek ZIPSEE “Cyfrowa Polska” jest za tym, aby przedsiębiorcy stosowali mechanizm podzielonej płatności, który w ocenie większości przedsiębiorców, ogranicza wolność gospodarczą. Dlaczego zatem Związek Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Branży RTV i IT opowiada się po stronie tego kontrowersyjnego rozwiązania?

Ostatnio Związek poinformował o tym, że Michał Kanownik, będący jego prezesem, sam będzie nakłaniał przedsiębiorców do stosowania split payment. W jego ocenie, mechanizm ten będzie pomocny dla odbudowy zaufania między kontrahentami, które zostało nadszarpnięte przez oszustów podatkowych. Ponadto, prezes Związku przypomniał, że sektor nowoczesnych technologii był szczególnie zainteresowany tym, by mechanizm podzielonej płatności zaczął obowiązywać w Polsce.

Oszuści podatkowi przez długie miesiące praktycznie bezkarnie wykorzystywali naszą branżę do karuzel VAT-owych, co skutkowało dużymi problemami poszczególnych przedsiębiorców, którzy nieświadomie stawali się ich ofiarami oraz zaszkodziło renomie całej branży – podkreślił Kanownik. – A przecież prowadzenie firmy w dużej mierze opiera się na zaufaniu do potencjalnych kontrahentów. Jestem przekonany, że split payment pomoże to nadszarpnięte zaufanie pomiędzy kontrahentami w Polsce i na rynkach zagranicznych odbudować. Jest to niezbędne do rozwoju branży nowoczesnych technologii i bycia konkurencyjnym na światowych rynkach – dodał prezes.

Związek “Cyfrowa Polska” właśnie z tych powodów był przychylny wobec pomysłów rządu takich, jak m.in. odwrócony VAT, reforma KAS czy w końcu split payment. Związek popiera także wprowadzenie obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności dla branż wrażliwych, w tym nowoczesnych technologii. Prezes Michał Kanownik podkreśla również, że podczas prac nad ustawą wprowadzającą podzieloną płatność, rząd wziął pod uwagę zastrzeżenia oraz obawy części przedsiębiorców. W konsekwencji opracowano instrumenty osłonowe i motywujące do przechodzenia na split payment, takie jak bezpieczeństwo i pewność obrotu.

Zwolennicy split payment wskazują, że przedsiębiorca, który zdecyduje się na skorzystanie z podzielonej płatności nie będzie musiał obawiać się o konsekwencje związane z zaległościami podatkowymi dostawcy. W praktyce oznacza to, że przepisy o solidarnej odpowiedzialności nabywcy nie będą tu miały zastosowania. Wobec takich podatników fiskus nie będzie stosował sankcji w VAT.

Cyfrowa Polska jest jednym z partnerów zainicjonowanej przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową kampanii “Bezpieczna transakcja”. Jej celem jest edukowanie przedsiębiorców, w jaki sposób działają oszuści podatkowi i jak się przed nimi chronić oraz pokazywać, jakie korzyści wynikają z dochowania należytej staranności i stosowania split payment.

- Advertisement -

Biorąc pod uwagę historię firm zrzeszonych w ZIPSEE, trudno się dziwić temu, że Związek popiera inicjatywy na rzecz ograniczenia oszustw podatkowych. Niektórzy przedsiębiorcy wskazują natomiast, że rozwiązania takie jak split payment są tylko łataniem kiepsko skonstruowanego systemu podatkowego w Polsce i rozwiązują problemy tylko niektórych przedsiębiorstw, natomiast w szerszej perspektywie stanowią kolejną kłodę pod nogami przedsiębiorców.

Pomysł jest dość kontrowersyjny, jednak niezależnie od tego, co sądzą zarówno przeciwnicy jak i zwolennicy – faktem jest, że split payment już został wprowadzony w życie, a obowiązek korzystania z mechanizmu podzielonej płatności wydaje się być tylko kwestią czasu.

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -