Do 2027 r. światowa branża Edge Data Center osiągnie wartość 21,4 mld USD

Udostępnij

Branża centrów danych brzegowych jest stosunkowo młoda, więc poszczególni eksperci od centrów danych mogą je opisywać w różny sposób w zależności od zajmowanego stanowiska, branży lub celów. Definiuje się je jako systemy przechowywania i dostępu do danych, które są usytuowane blisko użytkownika końcowego w celu poprawy wydajności ich systemu dostarczania danych. Może to być pojedyncza lub dwie szafy typu rack lub niewielka jednostka komputerowa blisko anteny 5G, ale może to być również przestrzeń o mocy od 100 do 200 KW i większej mocy IT. Budują dobrze zorganizowane siedliska na obrzeżach miast, z dala od typowych centrów miast.

Ponadto, zamiast przechowywać kontrolę przetwarzania danych w scentralizowanym magazynie lub chmurze, centra danych brzegowych przenoszą ją na brzeg sieci. Ma wszystkie te same elementy, co standardowe centrum danych, ale na znacznie mniejszej przestrzeni. Centra te są obsługiwane zdalnie i znajdują się w pobliżu obsługiwanych lokalizacji. Zwykle łączą się z większym centralnym centrum danych lub kilkoma z nich. Przetwarzanie brzegowe zmniejsza opóźnienia i poprawia obsługę klienta, przetwarzając dane i usługi jak najbliżej użytkownika końcowego.

Jak wynika z raportu „Global Edge Data Center Market Size, Share & Industry Trends Analysis Report” wydanego przez ResearchAndMarkets, wartość globalnego rynku Edge Data Center osiągnie 21,4 mld USD do 2027 r., co oznacza coroczny wzrost na poziomie 19,9% w okresie prognozy.

W infrastrukturze przetwarzania brzegowego dane wrażliwe na czas są obsługiwane w punkcie początkowym przez wbudowany serwer, który znajduje się blisko klienta geograficznie. Celem jest jak najszybsze dostarczenie treści na dowolne urządzenie końcowe, które może tego wymagać, przy jak najmniejszym opóźnieniu. Mniej czasochłonne dane można przenieść do większego centrum danych w celu oceny historycznej, analizy dużych zbiorów danych i długoterminowego przechowywania. Centra danych Edge działają na tej samej zasadzie, co tradycyjne centra danych, ale zamiast po prostu mieć jeden serwer pośredniczący w pobliżu klienta, są małymi centrami danych.

Analiza wpływu COVID-19

Wybuch pandemii COVID-19 wywarł poważny wpływ na rynek brzegowych centrów danych. Różne przedsiębiorstwa na całym świecie zostały znacznie zdewastowane. Ponadto w związku z pojawieniem się pandemii COVID-19 kilka gospodarek na całym świecie zostało znacznie zniszczonych.

Co więcej, rządy na całym świecie zostały zmuszone do egzekwowania ogólnokrajowych blokad, w wyniku których zamknięto różne zakłady produkcyjne. Co więcej, ze względu na ograniczenia w podróżowaniu po całym świecie, światowy łańcuch dostaw został poważnie zakłócony, co odegrało ważną rolę w transporcie produkcji wielu produktów.

Co więcej, w wyniku epidemii COVID 19 organizacje na całym świecie zmieniły sposób, w jaki kupują i sprzedają produkty i usługi. W trakcie i po zamknięciu COVID-19 kilka organizacji prowadzących badania i ankiety, w tym duże przedsiębiorstwa i MŚP, zwiększyło wydatki na marketing.

Czynniki napędzające rynek:

Rosnąca adopcja sektora IoT

Ze względu na rozwój IoT przedsiębiorstwa coraz częściej polegają na scentralizowanych rozwiązaniach do przetwarzania i przechowywania danych w chmurze do zarządzania swoimi danymi. Ponadto szacuje się, że w nadchodzących latach branża IoT również będzie się dynamicznie rozwijać. Migracja całej infrastruktury IT do chmury budzi obawy o opóźnienia i koszty. W rezultacie firmy korzystające z siłowników, czujników IoT i innych urządzeń IoT szybko przechodzą na rozwiązania obliczeniowe brzegowe, takie jak urządzenia brzegowe, węzły i hiperlokalizowane centra danych. Przetwarzanie brzegowe obejmuje kompleksowy paradygmat chmury, integrując przetwarzanie danych ze źródłem danych, umożliwiając firmom podejmowanie szybkich i świadomych decyzji.

Oferuje ulepszone zarządzanie danymi

Dane gromadzone na brzegu sieci są niezwykle istotne, ponieważ zapewniają wgląd w zachowania użytkowników. Ponadto znaczna ilość danych to szum nieistotny, co wymaga zastosowania zaawansowanych narzędzi analitycznych do przesuwania nieustrukturyzowanych danych i identyfikowania ważnych trendów. Wszystkie dane gromadzone na brzegu są często przesyłane z powrotem do scentralizowanych serwerów, które są w stanie przeszukiwać ogromne skarbce dużych zbiorów danych. Z drugiej strony dobrze zaprojektowana sieć przetwarzania brzegowego może lepiej zarządzać tymi danymi, łącząc urządzenia lokalne z zasobami centrum danych brzegowych. Zamiast wysyłać całe dane z powrotem do źródła, sieci brzegowe mogą analizować większość z nich lokalnie i wysyłać tylko określone rodzaje danych, które muszą zostać ocenione przez rdzeń.

Marketingowy czynnik ograniczający:

Wysokie nakłady inwestycyjne

Platformy oprogramowania i urządzenia sprzętowe obsługujące brzegi sieci wymagają znacznych nakładów inwestycyjnych na badania i rozwój, co zwiększa początkowy koszt korzystania z centrów danych brzegowych. Wraz z wdrożeniem przetwarzania brzegowego inwestycja ta jest niezbędna do obsługi wielu ważnych aplikacji i operacji, biorąc pod uwagę różnorodność sprzętu i platform, a także pojemność.

Ze względu na brak infrastruktury sieciowej i cyfrowej, kapitał początkowy wraz z profesjonalną wiedzą na temat wykorzystania infrastruktury krytycznej jest znacznie wyższy w krajach wschodzących. Inwestycje w technologie brzegowe zazwyczaj muszą konkurować z innymi wydatkami na IT w organizacji. Firmy, które wymagają wdrożenia technologii brzegowej, muszą dużo inwestować w urządzenia brzegowe, węzły i centra danych brzegowych.

Zobacz

Włodzimierz Czarzasty: dofinansowanie powinien dostać każdy, nie tylko korzystający z węgla

Żądam od premiera i rządu zmiany decyzji w sprawie dofinansowania tylko i wyłącznie osób, które korzystają z węgla; takie same wsparcie powinien dostać każdy, kto korzysta z energii na zimę - powiedział w środę lider Nowej Lewicy, wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty.

ABM: rak płuc jest największym wyzwaniem dla onkologii

Rak płuc jest największym wyzwaniem dla onkologii. Co roku w Polsce diagnozę słyszą 23 tys. osób, liczba zgonów z jego powodu jest podobna – przekazała w komunikacie Agencja Badań Medycznych.

Ekspertka: spadła sprzedaż nieruchomości nad morzem

Ceny nieruchomości nad Bałtykiem są na poziomie sprzed roku, ale sprzedaż spadła - powiedziała w rozmowie z PAP doradczyni gospodarcza Katarzyna Rogoźnicka. Jej zdaniem wpływ na to mają m.in. obawy przed zaciąganiem kredytów hipotecznych.

Prof. R. Musioł: bezpieczna chemia pomaga ratować zabytki literatury

Dla ratowania książek, starodruków, opracowujemy nowe, bezpieczne metody, jakich używa się przy projektowaniu leków. Podczas konserwacji archiwalnych książek i w ogóle papieru coraz częściej stosujemy ciecze jonowe, które dobrze wnikają w strukturę papieru i są aktywne przez długi czas - mówi PAP prof. Robert Musioł z Instytutu Chemii Uniwersytetu Śląskiego. 9 sierpnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Miłośników Książek.

Nadal rośnie liczba cudzoziemców w ubezpieczeniach społecznych

Liczba cudzoziemców, pracujących legalnie i podlegających ubezpieczeniom społecznym, przekroczyła milion osób. Największa grupa to obywatele Ukrainy. "W ciągu miesiąca przybyło 13 tys. legalnie pracujących w Polsce obcokrajowców" - mówi szefowa MRiPS Marlena Maląg.

Kanadyjsko-niemieckie rozmowy o zakończeniu importu ropy i gazu z Rosji

Bezpieczeństwo energetyczne, w tym zakończenie importu ropy i gazu z Rosji, oraz bezpieczeństwo żywnościowe były tematami rozmów prowadzonych w środę przez szefowe dyplomacji Kanady i Niemiec, Melanie Joly i Annalenę Baerbock.
- Reklama -

REKLAMA