Dobry samochód dla młodego kierowcy — czym się kierować przy wyborze

Newsroom BrandsIT
Newsroom BrandsIT - NewsRoom Brandsit
4 min

Wybór pierwszego samochodu to poważne wyzwanie, zwłaszcza ze względu na często mocno ograniczony budżet młodych kierowców. Nie możesz też zapomnieć, że koszty związane są nie tylko z samą ceną pojazdu, ale również z jego eksploatacją czy zakupem odpowiedniej polisy komunikacyjnej. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji.

OC — nie zapomnij o kosztach ubezpieczenia!

Po zdaniu egzaminu na prawo jazdy wielu młodych kierowców z entuzjazmem szykuje się do zakupu własnego auta. Zazwyczaj decydującym elementem jest tutaj cena, ponieważ niewiele osób w tym wieku ma odpowiednie środki, by zakupić droższy samochód z salonu. Stąd częsta decyzja o zakupie auta używanego.

Poważnym błędem popełnianym przez wielu początkujących kierowców jest kierowanie się przy wyborze jedynie ceną samochodu. Pamiętaj — nie możesz zapomnieć o kosztach eksploatacji i tych związanych z obowiązkowym ubezpieczeniem OC, które potrafi być naprawdę drogie.

Ponieważ młodzi kierowcy bardzo często są sprawcami wypadków, a ze względu na krótkie posiadanie prawa jazdy nie mogą liczyć na zniżki za bezszkodową jazdę, większość firm ubezpieczeniowych stosuje wobec nich zwyżki, przez które OC staje się bardzo drogie (dowiedz się więcej tutaj: „Oferty OC dla młodych kierowców – co wpływa na cenę OC?”.

dobrysamochoddlamlodegokierowcy czymsiekierowacprzywyborze2

- Advertisement -

Jak możesz obniżyć koszt ubezpieczenia OC?

Skutecznym i często stosowanym sposobem obniżenia składki OC jest zostanie współwłaścicielem auta. To rozwiązanie sprawdza się, jeśli drugim właścicielem może zostać osoba (np. ktoś z rodziny) posiadająca wysokie zniżki. Pamiętaj jednak, że jeśli spowodujesz wypadek, konsekwencje w postaci utraty zniżki poniesie również drugi współwłaściciel.

Warto wiedzieć, że wpływ na wysokość składki ubezpieczeniowej mają też konkretne parametry samochodu, jak np. pojemność silnika. Chociaż może Cię kusić szybkie auto z bardzo pojemnym silnikiem, będzie to rozwiązanie najmniej ekonomiczne — takie właśnie pojazdy objęte będą droższym ubezpieczeniem.

Na niższą cenę OC możesz liczyć, jeśli Twoje auto jest stosunkowo nowe i w dobrym stanie, a także w przypadku rejestrowania go w małej miejscowości (duży ruch w mieście powoduje, że łatwiej jest o wypadek czy stłuczkę).

dobrysamochoddlamlodegokierowcy czymsiekierowacprzywyborze3

Jak wybrać auto niedrogie w eksploatacji?

Niska cena pojazdu to dopiero połowa sukcesu. Jeżeli Twój miesięczny budżet nie jest jeszcze imponujący, zadbaj o to, by eksploatacja samochodu nie okazała się zbyt kosztowna i mocno go nie nadwerężyła.

Pamiętaj, że podczas korzystania z samochodu nie unikniesz napraw, przeglądów czy wymiany poszczególnych części. Dlatego wybierz auto, do którego bez problemu znajdziesz tanie części wymienne, i którego naprawa nie okaże się bardzo droga. Najlepszym rozwiązaniem będą w tym przypadku popularne oraz proste w budowie modele.

Na pewno staniesz też przed ważnym wyborem: silnik benzynowy czy Diesel? Wszystko zależy od tego, jak często planujesz korzystać z pojazdu i jakie odległości chcesz pokonywać. Jeśli jeździsz rzadko lub pokonujesz niewielkie odległości, lepiej sprawdzi się niewielki silnik na benzynę (pamiętaj, że mała pojemność silnika to również niższy koszt ubezpieczenia). Diesel okaże się uzasadniony przy częstym użytkowaniu samochodu i pokonywaniu wielu kilometrów — nie jest to jednak zwykle regułą w przypadku początkujących kierowców.

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -