Druga młodość outsourcingu w Polsce

Natalia Zębacka
Natalia Zębacka - Redaktor Brandsit
4 min

W okresie pandemii Polska przeżywa renesans zainteresowania outsourcingiem usług i specjalistów IT – wynika z analiz Avenga, firmy zajmującej się cyfrową transformacją biznesu.

„Jeszcze w zeszłym roku wydawało się, że outsourcing w Polsce biznesowo już niczym nas nie zaskoczy, ponieważ w warunkach równowagi podaży i popytu trudno było konkurować inaczej niż ceną”mówi Małgorzata Wiśniewska, Managing Director Avenga Poland. „Pandemia ożywiła nasz rynek na nowo” – dodaje.

Po tym jak COVID-19 osłabił offshoring usług IT, lekarstwem na problemy takich liderów tego rynku jak Indie stał się nearshoring. Firmy z Europy Zachodniej zaczęły szukać dostawców i podwykonawców bliżej swoich macierzystych lokalizacji.

„Polska na nowo przyciągnęła uwagę, ponieważ leży w tej samej strefie czasowej, ma podobną kulturę pracy i gospodarkę ustabilizowaną obecnością w Unii Europejskiej”uważa Małgorzata Wiśniewska. „A przede wszystkim ma cenionych za swoje kompetencje specjalistów, którzy dobrze znają angielski i nadal są tańsi niż ci z Zachodu”podkreśla.

- Advertisement -

Przykłady płyną z Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Skandynawii, Wielkiej Brytanii i Francji. Coraz częściej złożone projekty są realizowane przez zespoły hybrydowe, podzielone między dwoma lub więcej krajami. W Avenga najmocniejszym tandemem są Polska i Niemcy. Przykładem mogą być projekty realizowane dla Direkt Gruppe z Hamburga i Allianz Vienna z Wiednia. Wbrew pozorom do tej zmiany musiały dojrzeć też Niemcy, np. zwiększając swoją otwartość na angielski jako język projektowy.

Według Avenga, w okresie pandemii wzrosły koszty ewentualnych błędów w IT i związanych z tym opóźnień lub awarii. Dlatego zyskały na znaczeniu jakość i gwarancja sprawnej realizacji zadań.

„Pojawili się klienci, którzy za usługi lub sprawdzonych specjalistów IT są gotowi zapłacić nieco więcej byle działać i szybko reagować na rynkowe wyzwania”mówi Małgorzata Wiśniewska. Zespoły z Polski już od dawna tworzą innowacyjne rozwiązania, wymagające kreatywności zamiast czynności powtarzalnych i odtwórczych.

Innym rozwijającym się modelem outsourcingu jest onshoring, który polega na szukaniu dostawców usług czy podwykonawców we własnym kraju.

„W ostatnich tygodniach coraz częściej jesteśmy pytani o specjalistów w modelu team leasing” potwierdza Justyna Wroniak, Talent Acquisition Director Avenga Poland. Dotyczy to przede wszystkim klientów z branży finansowej i farmaceutycznej.

Zmalały obawy przed możliwością uzależnienia się od jednego dostawcy specjalistów IT. Klienci chętniej zatrudniają całe zespoły IT z jednego źródła, zyskując bardziej zgranych ze sobą ludzi i oszczędzając czas potrzebny na ich integrację. Wcześniej częściej woleli dywersyfikować źródła pochodzenia specjalistów.

W Avenga najwięcej nowych zleceń dotyczy przenoszenia danych firm do chmury oraz usług z zakresu cyberbezpieczeństwa. Znacząco wzrosło zainteresowanie konsultantami z doświadczeniem w technologiach chmurowych. Przejściem na rozwiązania chmurowe są zainteresowani klienci praktycznie ze wszystkich branż, włącznie z takimi które dotychczas wykazywały największy opór i obawy w tym zakresie, jak np. z bankowości i automotive.

„Pandemia uderzyła też w polski rynek IT, wyhamowując w wielu firmach inwestycje i redukując miejsca pracy dla specjalistów IT, ale z drugiej strony wpływa na dalszy rozwój i specjalizację tego rynku”podsumowuje Małgorzata Wiśniewska.

Udostępnij
- REKLAMA -